Skip navigation.
Home

جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی

بیانیه‌ی جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی در اعتراض به حکم ۱۲ سال حبس نوید خانجانی

نوید خانجانی، دانشجوی محروم از تحصیل و فعال حقوق‌ بشر از سوی شعبه‌ی ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی پیرعباس، به تحمل ۱۲سال حبس تعزیری و جریمه نقدی محکوم شده است. حکمی که شاید انتشار خبر آن در زمانه ای که شمارش اعدام هایش از تعداد روزهای سال فراتر رفته است چندان هم قابل توجه نیست. و تنها زمانی که چنین احکامی را لمس می کنیم به عمق فاجعه پی می بریم، احکامی که اینک به بلندای چندین قرن رسیده و بهای آن از دست رفتن فرصت زیستن برای نسل جوان و پویای ایران خواهد بود. زمامدارانی که با مردم خویش نامردمی می کنند و جوانان ایران زمین را از حقوق انسانی خویش محروم می کنند.

در این میان

انقلاب فرهنگی اول، نگاهی به انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌های ايران (بخش نخست)

صفورا الياسی، جمعيت مبارزه با تبعيض تحصيلی

نقلاب فرهنگی ايران به صورتی کاملأ متمرکز و از بالا هدايت گرديد و تمام برنامه‌ريزی‌ها، سياست‌ها به‌صورتی کاملاً فرموله‌شده صورت پذيرفت. طی اين دوران محتوای بسياری از کتاب‌های درسی و علمی طبق ديدگاه شورای انقلاب فرهنگی، مورد بازبينی قرارگرفت و همچنين تغييراتی با هدف اسلامی کردن دانشگاه اعمال شد. اين سلسله برنامه‌ها، تأثيرات زيادی بر ساختار فرهنگی و علمی ايران به‌همراه داشت. چنان‌که تعداد بسياری از فرهيختگان، به اجبار ايران را ترک کردند

شرح بازجویی، ضرب و شتم و فشار برای اعتراف تلویزیونی در اتاق شیشه‌ای در گفت‌وگو با نوید خانجانی/ قسمت اول

navid_Khanjani نوید خانجانی از اعضای موسس جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی و عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر است که در تاریخ ۱۱ اسفند ۱۳۸۸ در اصفهان بازداشت گردید و در تاریخ ۱۲ اسفند به بند ۲ الف سپاه در زندان اوین منتقل شد. این فعال حق تحصیل و حقوق بشر که خود به علت اعتقادات مذهبی اش ( دیانت بهایی ) از تحصیل در دانشگاه محروم گردیده است ، در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۹ با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

در ادامه بخش نخست گفتگوی اختصاصی جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی با نوید خانجانی را می توانید ملاحظه بفرمایید.

بیانیه جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی در واکنش به بازداشت نوید خانجانی و دیگر فعالان حق تحصیل و دانشجویی

در روزهای ۱۱ و ۱۲ اسفندماه، نیروهای امنیتی طی یورشی برنامه‌ریزی‌شده منازل عده‌ای از اعضای جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی و دانشجویان محروم از تحصیل را مورد تفتیش قرار داده و عده‌ای از آنان را بازداشت نمودند.

نوید خانجانی، از فعالان شناخته‌شده حق تحصیل و از اعضای موسس جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی و کمیته گزارشگران حقوق بشر، همچنین ایقان شهیدی، دانشجوی محروم از تحصیل، در کرمانشاه و سما نورانی، دانشجوی محروم از تحصیل رشته مهندسی پزشکی دانشگاه سهند تبریز نیز بازداشت شدند.

همچنین

نخستین بیانیه جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی همزمان با آغاز به کار این جمعیت

logo_jameiyate_mobareze_ba_tabeeze_tahsili_1 محرومیت از تحصیل، اعمال احکام انضباطی سنگین و زندانی کردن دانشجویان در طول سی‌سال گذشته همواره یکی از ابزارهای رایج حاکمیت در جهت یکدست‌سازی دانشگاه‌ها و سرکوب جامعه مدنی بوده است. از ابتدای انقلاب و پس از سرکوب گروه‌های مستقل دانشجویی و جلوگیری از ورود دگراندیشان به دانشگاه‌ها، همواره نیاز به یک نهاد مستقل و غیروابسته به حاکمیت برای ایجاد جنبشی عدالت‌خواهانه در جهت محو موارد بی‌شمار تبعیض علیه دانشجویان احساس می‌شد.

Syndicate content