Skip navigation.
Home

حقوق زنان

HoghooghZan.JPG

بازداشت سه فعال زن ساکن مشهد

zz-1-a-kord-.jpg
آذر 1391


طی چند روز گذشته فشار بر فعالان زن کُرد ساکن مشهد از سوی نهادهای امنیتی و قضایی حکومت اسلامی ایران افزایش یافته است.

بنابه گزارش دریافتی از "کرد پا" ، طی چند روز گذشته سه فعال زن کُرد اهل"قوچان" در خراسان شمالی و ساکن مشهد، به نام‌های" محبوبه خبوشانی، مینا خبوشانی و بهناز رضا زاده" توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نا معلومی انتقال داده‌شده‌اند.

رسانه:مبارزه ای برای حقوق زنان در ایران

women-rights.jpg

آبان 1391

 

ایران این هفته در رقابت های مقدماتی جام جهانی 2014 حریف مورد علاقه اش کره را شکست داد ولی این تنها مبارزه ای نبود که در ورزشگاه آزادی تهران جریان داشت. همزمان مبارزه زنان برای به دست آوردن حق حضور در مسابقات فوتبال در جمهوری اسلامی پیکار بی امان دیگری بود.

کارگران تولیدی‌های کوچک به دلیل زن بودن از حمایت قانون محرومند

 فروردین 91

ایلنا-

یک فعال کارگری گفت: با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها بسیاری از کارگاه‌های تولیدی کوچک که عمده کارگران‌شان را زنان تشکیل می‌دادند ناچار به کاهش تولید شدند و به این ترتیب بسیاری از زنان کارگر شغل‌شان را از دست دادند.

پروین محمدی در گفتگو با ایلنا عمده زنان کارگر را خارج از چتر حمایتی قانون کار دانست و افزود: بخش عمده‌ای از زنان شاغل را کسانی تشکیل می‌دهند که سفارش کار را از تولیدی‌ها دریافت و در خانه تولید می‌کنند که متاسفانه با این کارگران قرار کار قانونی منعقد نمی‌شود.

اجتماع خانگی و خشونت علیه زنان/ باوند بهپور

bavand-behpour.jpg

اجتماع خانگی و خشونت علیه زنان

 

دخترانِ گریزان از خانه: جستجوگر سرپناهی در احزاب مسلح / پروین بختیارنژاد

parvin_bakhtiarNezhad.jpg

 فرار از خانه و عدم بازگشت به منزل و ترک اعضای خانواده به عنوان نوعی عکس العمل نسبت به وضعیت و شرایطی است که از نظر فرد، آن وضعیت  نامساعد و غیر قابل تحمل و غیر قابل تغییر  تلقی می شود.

 

 گریز از خانه پدیده ای است جهانی و براساس آمار سازمان بهداشت جهانی سالانه یک میلیون نوجوان 13 تا 19 ساله از خانه فرار می کنند که 74% آنها دختر هستند.

 

شلاق پدرسالار بر جان زنان: از نسرین ستوده تا فرانک فرید و سمیه توحیدلو / آزاده دواچی

sotoude-farid-tohidlou.jpg

شلاق ات را زمین بگذار، این سمیه توحیدلوست همان زنی که تا پوشیدن ردای استادی دانشگاه چند قدم بیشتر فاصله ندارد. حکم ات را پاره کن، این نسرین ستوده است همان وکیل قانونمدار جنبش زنان که هیچ گاه بدون استناد به قانون خودت، حرفی نزده است.  بگیر و ببندت را تمام کن، این فرانک فرید است، همان زن فرهیخته مسالمت جو که برای پاسداشت حقوق هم جنسان اش و نیز حفظ زبان مادری اش، جز قلم و اشعارش را به کار نگرفته است.

 

اگر حجاب شان خوب بود اذیت نمی شدند/ واکنش مسوولان به جنایت خمینی‌شهر

23 خرداد 90

روز

بهروز صمدبیگی:

تجمع خودجوش مردم خمینی شهر در اعتراض به تجاوز به زنان در یک مهمانی

20 خرداد 90

 

کلمه:

دوازده نفر پس از حمله به یک جشن تولد در باغی در حوالی روستای اصغرآباد اصفهان دست‌ و پای مردان حاضر در مهمانی را بسته و به زنان تجاوز کرده‌اند. خبر این تجاوز گروهی یک هفته پس از وقوع در برخی رسانه‌ها منتشر شده است.

از حادثه‌ی روستای اصغرآباد، از توابع “خمینی‌‌شهر” اصفهان، بیش از یک هفته می‌گذرد. با این وجود و پس از تجمع هزاران تن از اهالی خمینی‌شهر در برابر دادگستری این شهر، این خبر تنها در برخی رسانه‌ها بازتاب پیدا کرده است.

Syndicate content