Skip navigation.
Home

دیدگاه ها

بخش دیدگاهها فضای مناسبی برای طرح نظرات و آراء مختلف در خصوص حقوق بشر می باشد. این دیدگاهها لزوما دیدگاه سایت آگاهی نمی باشد و طرح آن در این قسمت کمکی در جهت ارتقاء گفتمان در مورد مسائل مابه الاختلاف محسوب می شود. از بازدیدکنندگان عزیز دعوت میشود تا نظرات و دیدگاههای خود را به سایت ارسال نمایند تا به نام آنها در این قسمت منتشر گردد

حاکمیت دولت به عنوان عامل استتار یا شریک ضروری جهت تأمین حقوق بشر؟

ghanea_nazila.jpg

ترجمه ای از مقاله ای به قلم خانم نازیلا قانع هرکاک


نقد حقوق بشر از دیدگاه بهائی:در مقاله حاضر این موضوع مورد بحث قرار خواهد گرفت که نقد اصلی سیستم بهائی به نظام بین المللی حقوق بشر با میزان تمرکز دولت حاکمه مرتبط است. تفوق دائمی دولت حاکم بر حقوق بشر را می‌توان در بسیاری از سطوح و موارد گوناگون مشاهده کرد که شامل نقش دولتها در تأسیس اصول حقوق بشر، تامین نظارت بر پذیرش موازین حقوق بشر توسط سایر دولتها، و حمایت از حقوق بشر در حوزه داخلی می‎شود. از دیدگاه بهائی مورد اخیر از میان سه نقش فوق می تواند بیشترین مشکلات را ایجاد نماید.


چون نقطهء تمرکز این مقاله بر حمایت از حقوق بشر با توجّه به موارد تخطی در حوزه داخلی است، حمایت بین‎المللی سازمان ملل متحد از حقوق بشر در زمینهء چنین سوءرفتار داخلی، بررسی اصلی مقاله را تشکیل می دهد. اختصار این مقاله اجازه ارائه جزئیات درباره مفهوم نظم جهانی از دیدگاه بهائی را نخواهد داد. در عوض، تمرکز بر معضلات سازمان‌یافته‌ای خواهد بود که از بررسی مشکلات عمده، پیش روی رژیم بین‌المللی حمایت از حقوق بشر قابل استنتاج است. تعاریف حاکمیت نیز در این مختصر مطرح نخواهد شد، و توضیحات درباره "دولتها" و "حاکمیت دولت" به علت ایجاز مطلب، بسیار کلی خواهد بود.حاکمیت دولت: حمایت یا تضعیف حقوق؟


مسئولیت «قانونی» ولی فقیه در «اجرای» احکام قصاص

امید سعیدی، دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه سوربن

حقوق محکومین به مرگ در پای چوبه دار /محمد مصطفایی

محمد مصطفایی
وکیل پایه یک دادگستری

اگر بدان نگرش و تفکر رویم که محکومین به مرگ صرفا مستحق مرگ هستند و دارای کوچکترین حق و حقوقی نیستند؛ حقوق این دست از شهروندان را نادیده گرفته و تفکر اشتباهی را در ذهن‌مان پرورش داده‌ایم.

دادگستری با نمايش هائی زيرکانه از محاکمات به مسيری غلط افتاده است

وال استريت جرنال زير عنوان «زبان حقوق بشر» مقاله رابرت آمستردام، وکيل مدافع بين المللی متخصص در سياست های تجاری و حکومت قانون در اقتصادهای رو به ظهور، را چاپ کرده است که معتقد است حقوق بشر مورد حمله قرار گرفته است و اسلحه مورد استفاده در اين حمله زبان است. آقای آمستردام می نويسد تعريف و معنای عدالت با نمايش هائی زيرکانه و مهيج در مورد تضمين حداقل دادرسی به مسيری غلط افتاده است. محاکمه ای عاری از هرگونه حقی برای دفاع کماکان محاکمه ناميده ميشود، حکم محکوميتی که توسط يک رئيس جمهوری مستبد و خودکامه صادر ميشود، بجای حکمی که يک قاضی بايد صادر کند، کماکان يک حکم محکوميت به حساب ميآيد، واين درک غالب و زيانبار وجود دارد که قانون و دادگاهها خوب کار ميکنند - فرضی که نهادهای مالی دنبال سرمايه گذاری در محيط های قضائی دست دوم آن را مشتاقانه می پذيرند.

هنگامی که ميخائيل خودورکوفسکی، يک روسی زندانی سياسی که من در پرونده او درگيرم، در سال ۲۰۰۴ برای نخستين بار به محاکمه کشانده شد دولت تمامی قدرت رسانه ای خود را برای نشان دادن عدالتی که در تعاريف منعکس است بکار گرفت. آنها او را با دست و پای بسته به زنجير در يک قفس گذاشتند و نمايشی خوب از محاکمه ای در تلويزيون پخش کردند که يک قاضی را نشان ميداد به دفاعيات گوش ميدهد. انگار نه اينکه حکم محکوميت براساس خواست تلفنی کرملين صادر نميشود. اين همان چيزی است که روسها آن را «عدالت تلفنی» توصيف ميکنند.

پیام یک محکوم به اعدام به مردم ایران

خبرگزاری هرانا - حقوق زندانیان: علی صارمی زندانی سیاسی که اخیرا به مرگ محکوم شده است، پیامی خطاب به مردم ایران فرستاد. علی صارمی ۶۲ ساله پس از ۲٨ ماه بازداشت و بلاتکلیفی بدلیل شرکت در مراسم نوزدهمین سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی سال ۱٣۶۷ حکم اعدام خود را دریافت کرده است.
بازجویان وزارت اطلاعات علیرغم اینکه بدلیل شرکت در مراسم قتل عام زندانیان سیاسی او را دستگیر کرده بودند علت دستگیری را از پرونده حذف کردند و اتهامات دیگری در پرونده او وارد کردند مانند؛ هواداری از سازمان مجاهدین، دیدار با فرزندش در قرارگاه اشرف در عراق، تبلیغ علیه نظام و اتهامات دیگر.
زندانی سیاسی علی صارمی در طی حاکمیت ٣۰ ساله این رژیم ۴ بار بازداشت شد و به مدت ۲۰ سال از عمر خود را در شکنجه گاه ها و زندان های این رژیم بسر برده است.

متن پیام علی صارمی به گزارش فعالان حقوق بشر و دموکراسی در ایران به این شرح زیر است:

نظر يک حقوقدان در مورد اعلاميه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی

ظر يک حقوقدان در مورد اعلاميه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی

معاون خارجی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، با فهرست کردن نام ۶۰ موسسه و شرکت خارجی، هرگونه هم کاری با آن ها را ممنوع و غيرقانونی اعلام کرد. به گفته وی «شبکه‌های رسانه‌ای، ماهواره‌ای و اينترنتی مثل VOA، راديو فردا، BBC، رادیوهای فرانسه و زمانه نیز مانند سازمان های رژيم صهيونيستی و منافقين و سلطنت طلب، مخالف نظام جمهوی اسلامی معاند، ضد انقلاب و هم سو با جريان فتنه برانداز بيگانه محسوب می‌شوند.»

تضمین حقوق بشر با چه رویکردی‌؟

logo_universal_declaration_of_HR_1 اگرچه تحقق حقوق بشر در یک جامعه تنها به اراده و خواست دولت‌ها وابسته نیست‌ ، نقش دولت‌ها را در نقض و پایمال کردن آن نمی‌توان غیرقابل انکار دانست. با این‌حال به نظر می‌رسد، اتکاء حقوق بشر در یک جامعه بیش از دولت، به افکار عمومی است.

گذشته ای که نمی گذرد؛ شادی صدر

shadi_sadr_1 تقاضای عفو از قربانیان، تازه آغاز روند بازگشت ناپذیر ساخت "تاریخ خودمان" بر مبنای حافظه جمعی است که تضمین خواهد کرد در ایران آینده، نقض سیستماتیک حقوق بشر اتفاق نخواهد افتاد.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

آیت الله منتظری در روزی در گذشت که حامد کرزای، رییس جمهور افغانستان کابینه پیشنهادی خود را به مجلس این کشور معرفی کرد. شاید در نگاه اول این دو رویداد سیاسی برای ما ایرانیان بی ربط و فاقد وزنی یکسان به نظر برسد اما هر دو این رویدادها، یک بار دیگر بحث ناقضان حقوق بشرو لزوم برقراری عدالت در مورد عاملان و آمران جنایت علیه بشریت را زنده می کند. در افغانستان، کسانی در میان کابینه یا بدنه دولت جدید وارد یا ابقا شده اند که به عنوان جنایتکاران جنگی یا به قول افغانها، "جنگسالاران" در مظان اتهامندi؛ با این همه، تغییر نظام سیاسی، هنوز برای افغانستان، عدالت نیاورده است ولی فعالان جامعه مدنی افغانستان می دانند بدون برقراری عدالت در مورد میراث نقض حقوق بشر، گذار به سوی دموکراسی ممکن نیست و از این روست که حرکت "عدالت انتقالی" را مطرح کرده اندii.

تناقضات حقوق بشر و حقوق شهروندی؟

به مناسبت 10 دسامبر

آن چه با شنیدن اعلامیه جهانی حقوق بشر به ذهن من می آید همان طور که از عنوان مطلبم بر می آید تناقضاتی است که هم از نظر مفهومی و هم گاه از نظر انضمامی آن ویا در عرصه ی فعالیت های حقوق بشری با دیگر مفاهیم مورد دفاع اندیشمندان به چشم می خورد است.

اولین و شاید حل ناشدنی ترین آن ها‌ تناقض میان دو مفهوم«حقوق بشر» و «حقوق شهروندی» است.از نظر مفهومی شاید در نگاه اول خیلی متناقض به نظر نرسد. اما آن چه امروز می بینیم شدیدا نشان دهنده ی تناقضی اشت که میان حقوق شهروندی و حقوق بشر وجود دارد.

نامهء سرگشاده محفل ملی بهائیان برزیل به آقای احمدی‎نژاد

یادداشت ناشر: مکتوبی که ترجمهء آن ذیلاً درج می‎گردد، در اصل به زبان پرتغالی توسّط محفل مقدّس روحانی بهائیان برزیل [عالی‎ترین مقام منتخَب اداری بهائیان برزیل] خطاب به آقای احمدی‎نژاد در زمان سفر اخیر ایشان به کشور مزبور نوشته شده است. این ترجمه از متن انگلیسی صورت گرفته است.

Syndicate content