Skip navigation.
Home

گزارشهای عفو بین الملل

گزارشهای سازمان عفو بین الملل در مورد ایران و نیز ممالک فارسی زبان در این بخش منتشر می گردد

بازی با جان زندانیان سیاسی در ایران از طریق بی توجهی به سلامتشان

هجدهم جولای 2016
عفو بین الملل
مقامات ایرانی با منتهای سنگدلی جان زندانیان عقیدتی و سیاسی کشور را با محروم ساختن آنان از خدمات مناسب پزشکی و درمانی به خطر می اندازند و با سلامتشان بازی می کنند. بنابر گزارش جدید عفو بین الملل که امروز منتشر شد، زندانیان در خطر مرگ، معلولیت های دائمی، یا دیگر آسیب های جدی و مادام العمر قرار دارند.
گزارش گروگانگیری سلامت:
بازداشتن بیرحمانه زندانیان در ایران از خدمات درمانی، تصویر غم انگیزی از شرایط زندانیان و سلامتشان در زندانهای ایران به دست می دهد. این گزارش شواهد قاطعی در دست دارد که نشان می دهند نظام قضایی، خصوصاً دادستانی و حتی مقامات زندان به نیت توهین، تحقیر، ارعاب یا تنبیه و گرفتن اعتراف یا وا داشتن به توبه عمداً و بی رحمانه دسترسی زندانیان را به امکانات درمانی و پزشکی محدود و ممنوع می کنند.
به گفته فیلیپ لوتر، مدیر برنامه عفو بین الملل خاور میانه و آفریقای شمالی: «گروگان گرفتن سلامت افراد امری عادی در زندان های ایران است.

درخواست عفو بين الملل از مجمع عمومی سازمان ملل برای بررسی وضعيت حقوق بشر در ايران

آبان 90

 

بی بی سی-

عفو بين الملل از مجمع عمومی سازمان ملل خواسته است به وضعيت حقوق بشر در ايران و دو کشور ديگر رسيدگی کند و يک مقام ايرانی موضعگيری نهادهای بين المللی در مورد وضعيت حقوق بشر در اين کشور را مورد انتقاد قرار داده است.

کارنامه سیاه ایران در گزارش سالانه عفو‌بین‌الملل

logo_amnesty_International_1.jpg

دویچه وله:

سازمان عفو‌بین‌الملل در گزارش سالانه خود بار دیگر ایران را به عنوان یکی از ناقضان اصلی حقوق‌بشر در جهان معرفی کرد. ایران با سرکوب معترضان، اجرای گسترده اعدام‌ها‌و نقض حقوق‌شهروندی کارنامه‌‌ی سیاهی را یدک می‌کشد.

عفو بین الملل خواستار بررسی حوادث خونین زندان قزلحصار شده است

سازمان عفو بین الملل خواستار رسیدگی به حادثه منجر به کشته شدن شماری از زندانیان در زندان قزلحصار ایران شده است.

عفو بین المللی، از سازمان های مدافع حقوق بشر، با انتشار اطلاعیه ای نسبت به خبرهای مربوط به کشته شدن حدود چهارده نفر در زندان قزلحصار در شامگاه روز سه شنبه این هفته ابراز نگرانی کرده و این حادثه را باعث نگرانی دانسته است.

زندان قزلحصار در منطقه کرج، نزدیک تهران واقع شده است.

هفت سین نوروزی عفو بین الملل

yaran_1.jpg
 سازمان عفو بین الملل، در فراخوانی که به مناسبت فرارسیدن نوروز منتشر کرده است می نویسد با آغاز سال نوی باستانی ایرانی در آغاز بهار، مایلیم که از چندین زندانی شجاع که در زندان های ایران هستند، یاد کنیم. این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین از مردم دعوت می کند که با ارسال کارت های ساده تبریک به زندانیان، و نوشتن جملات کوتاهی مانند «نوروز مبارک»، «در ایام نوروز به یادتان هستیم» و یا «امیدوارم حالتان خوب باشد» از آنان یاد کنند. عفو بین الملل تاکید می کند که این جملات کوتاه را می توان به فارسی یا انگلیسی نوشت ولی به هیچ عنوان نام سازمان عفو بین الملل و یا اشاره به پرونده آنان، ذکر نشود.

این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین پیشنهاد می کند که بهتر است تصاویر کارت ها از مناظر و گلهای بهاری باشد که یادآور نوروز، امید و نوشدن است و فرستندگان از ذکر وضعیت سیاسی، حقوق بشر و یا روابط ایران و آمریکا نیز خودداری کنند.فراخوان تاکید می کند که مردم از ارسال کارت هایی که عکس افراد و یا بطری های شراب و دیگر نوشیدنی های الکلی است خودداری کنند.

عفو بین الملل: فشارها بر دفتر تحکیم وحدت را خاتمه دهید

logo_amnesty_International_2.jpg
سازمان عفوبین الملل به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید در ایران بیانیه ای صادر کرده است و ضمن محکوم کردن فشارهای حکومت بر مجموعه دفتر تحکیم وحدت، خواستار آزادی تمام دانشجویان زندانی شده که به دلیل فعالیت های سیاسی و حقوق بشری بازداشت شده اند.

به گزارش دانشجونیوز، در بخشی از این بیانیه چنین آمده است:

عفو بین‌الملل: جمهوری اسلامی مخالفان را سرکوب و شکنجه می‌کند

سازمان عفو بین‌الملل جمهوری اسلامی را متهم کرد که برای خاموش کردن صدای ناراضیان از شکنجه و اعدام و به زندان انداختن دانشجویان و روزنامه‌نگاران استفاده می‌کند.

logo_amnesty_International_11 رهانا: سازمان عفو بین الملل در گزارشی جمهوری اسلامی را متهم کرد که برای خاموش کردن صدای ناراضیان و دگراندیشان از شکنجه، اعدام با انگیزه های سیاسی و به زندان انداختن دانشجویان، روزنامه نگاران و فعالان و روحانیون استفاده می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سازمان عفو بین الملل در این گزارش می افزاید:

گزارش سالانه سازمان عفو بين‌الملل: «هر روز دست‌کم يک اعدام در ايران!»

بر پايه گزارش سازمان عفو بين‌الملل، در سال گذشته ميلادی، ۳۸۸ نفر در ايران اعدام شدند. به اين ترتيب، هر روز به‌طور متوسط بيش از يک نفر به دار آويخته شد و جمهوری اسلامی رکورد اجرای احکام اعدام را در سراسر جهان شکست.

گزارش تازه عفو بين‌الملل می‌گويد که

Syndicate content