Skip navigation.
Home

جنبش جهانی زنان

آگاهی از حرکتها و جنبشهائی که در جهت رهائی و بالندگی زنان در حال شکل گیری است ما را در مسیر خود الهام می بخشد و مصمم می سازد

من و واندانا شیوا (جنبش زنان و اکوفمینیسم)

vandana_shiva1.jpg
منصوره شجاعی

مدرسه فمینیستی- متن حاضر برگرفته از سخنرانی منصوره شجاعی در سمینار "غنایم جنوبی جهان" The Wealth of the south of the World است که در25 سپتامبر 2010 درایتالیا به دعوت استانداری "بولزانو" برگزارشد. دراین سمینار واندانا شیوا از هندوستان و منصوره شجاعی از ایران به عنوان دو اکوفمینیست شرقی شرکت داشتند. مصادف شدن این سمینار با درگذشت پدرنسرین ستوده موجب شد که بخشی از برنامه به صحبت درباره نسرین و تسلیت به او اختصاص یابد.

زن امروز

مرکز دادخواهی طاهره، یک سازمان غیرانتفاعی ابتکاری، کارآمد و راهبردی است که در سپتامبر 1997 در ایالات متحده آغاز به کار کرد. فعالیت این مرکز در جهت حفاظت از زنان و دختران مهاجر در برابر خشونت جنسی  است.

 

جهانی شدن تجارت سکس

به توسعه فقر و انحطاط انسان در سرمایه داری وحشی بیندیشیم

از ریچارد پولین

برگردان: ب. کیوان

مقدمه

سمینار بنیاد پژوهش‌های زنان در هانوفر؛ شکوفایی فکر و پیکر

از ویژگی‌های سمینار "پژوهش‌های زنان" امسال، طرح مسائل جنسی در متن تفاوت‌های جنسیتی است. از جمله‌ی این برنامه‌ها: "دگرجنس‌گرایی اجباری: چالش آینده‌ی جنبش فمینیستی ایران" و "تن‌نویسی زنانه در وبلاگستان فارسی" است.

 

بيستمين دوره‌ی سمینارهای بنیاد پژوهش‌های زنان ایران، از ۱۹ تا ۲۱ ماه ژوئن در شهر هانوفر آلمان برگزار می‌شود. موضوع محوری کنفرانس امسال، "بنياد پژوهش‌های زنان ايران در متن تجربه‌ی جنبش زنان ايرانی بعد از بيست سال" تعیین شده است. در این کنفرانس کنشگران جنبش زنان از ایران و کشورهای اروپایی و آمریکا شرکت دارند. در این همایش از جمله نوشین کشاورزنیا از ایران، در بار‌ه‌ی نسل جدید فمینیست‌های ایرانی در جنبش زنان، سخنانی ایراد خواهد کرد و جلوه جواهری در خصوص "ویژه‌گی‌های جنبش زنان در دهه‌ی اخیر".

بیانیه گروه های جنبش زنان در ایران در حمایت از زنان افغانستان در برابر قانون جدید خانواده

بیانیه گروه های جنبش زنان در ایران در حمایت از زنان افغانستان در برابر قانون جدید خانواده

تعدادی از گروههای جنبش زنان در ایران با صدور بیانیه ای خطاب به زنان افغانی گفته اند:مبارزه بی وقفه و شجاعانه شما علیه قوانین تبعیض آمیز می تواند یاری دهنده ما نیز باشد، همانطور که ما امروز بر آن شدیم که با حمایت از فعالیت شما به پاخیزیم و نگرانی خود را از تصویب این قانون تبعیض آمیز جدید در افغانستان اعلام کنیم.

فعالان جنبش زنان ایران زنان افغانستانی را با عنوان خواهران رنجدیده خود مورد خطاب قرار داده و نوشته اند که "اگر شما نیز فعالیت های زنان ایران را دنبال کرده باشید می دانید که سال گذشته در ایران نیز لایحه ای با عنوان قانون حمایت از خانواده در مجلس ایران در آستانه تصویب قرار گرفته بود که حقوق زنان ایرانی را با تهدید جدی مواجه می کرد .فعالان جنبش زنان و مدافعان حقوق برابر در ایران از هر گروه و دسته، و با هر ایدئولوژی و مرام و از هر قوم و مذهب و جنسیتی با همبستگی خود، سرانجام توانستند در برابر تصویب این قانون ناقض حقوق زنان بایستند و بررسی آن را در مجلس شورای اسلامی متوقف کنند.

متن کامل این بیانیه به این شرح است :

افغانستان و حمله به تظاهرات زنان معترض به قانون خانواده

Afghani_women_taleban.jpg

تظاهرات صدها زن افغانی در کابل علیه قانون جدید خانواده‌ای که به امضاء حامد کرزای، رئیس جمهور افغانستان هم رسیده، با حمله و اقدامات خشن درهم شکسته شد. مخالفان از هر حربه‌ای استفاده جستند تا این تظاهرات انجام نشود.

 

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس از کابل گزارش داد که تظاهرات ۳۰۰ زن افغانی در علیه قانون جدید خانواده، با مخالفت هزاران نفری که به آنها هجوم بردند روبرو شد. با دخالت پلیس، مخالفان تظاهرات، شعار "مرگ بر کنیزان مسیحیت" را علیه زنان شرکت کنندگان در تظاهرات سرداده و به سوی زنان سنگ پرتاب کردند. ماموران پلیس زن با کشیدن دیواری به دور زنان تظاهرکننده، سعی در جدایی دو طرف کردند.

یکی از شاهدان عینی در کابل می‌گوید، مردی مخالف به یکی از زنانی که در تظاهرات شرکت کرده بود و پلاکاردی در دست داشت، گفت: «تو یک سگی، زن نیستی.» بر روی این پلاکارد نوشته شده بود: «ما قوانین طالبان را نمی‌خواهیم.»

زنان افغانستان، بازندگان همیشگی

هفت سال از سقوط طالبان و حضور نیروهای چند ملیتی در افغانستان می‌گذرد. تامین امنیت این کشور دستور کار ناتو و دیگر نهادهای جهانی است. زیرساخت‌های مدنی، حقوق فردی و به ویژه زنان در سایه مبارزه با افراط گرایی رنگ باخته‌اند.

 

کمی پس از اعلام راهبرد جدید آمریکا در افغانستان، قانون جدیدی به امضای حامد کرزای رسید که حقوق زنان شیعه را محدودتر کرد. این قانون به موازات تعجب و خشم بسیاری ناظران، خرسندی طالبان را در پی داشت. گیسو جهانگیری، روزنامه‌نگار و همکار فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر در گفتگو با دویچه‌وله از واقعیت‌ها و انسدادهای فرهنگی و اجتماعی افغانستان می‌گوید.

دویچه‌وله: افغانستان و مسائل امنیتی آن مورد توجه ویژه کنفرانس ناتو در استراسبورگ است. تدابیر و مذاکرات بسیاری نشست‌های جهانی، پیرامون القاعده و طالبان‌اند و کمتر از نقش مردم و خواست مردم صحبت به میان می‌آید. چه تصویری می‌توان از افکار عمومی این کشور به دست داد؟

افزایش رقم خشونت علیه زنان در افغانستان

لیزا سروش

شکنجه و خشونت که يکي از هولناکترين جنايات علیه انسان است به نوعی در تمام جهان وجود دارد اما گراف افزایش رقم خشونت علیه زنان و عدم باور به نیرو زن و تغییر جایگاه زن درساختار ذهنی جامعه شدیدا مذهبی و سنتی افغانستان خاطر نشان میسازد که شاید حکومت آقای کرز ی اعتماد بین المللی خود را به نزد مامورین امریکایی و کشور های همپیمان از دست دهد.

با انکه بحث روی زندگی زنان ازمناظرمختلف فقهی وحساسیت آن درجامعه سنتی افغانستان، کار یست پر هزینه اما برای نگرش مثبت و موافق باحضور زن در جامعه و در ضمن مفاهیم چون "اسلام"، "زن" و عدم اگاهی زنان از جایگاه خودشان خصوصآ بی سوادی نمیه مطلق حاکم برجامعه زن قدرت استدلال زنان را محدود ساخته و زنان نتوانستند برای ایجاد حلقات خودجوش به دفاع از خود شان در قراء و قصبات به پاخیزند و زندگی پر درد شان همیشه خبر ساز گذارشات رسانه ها و نهاد های مدافع حقوق زن شده است.

تسلط و جایگاه زن در جامعه افغانی بحث دامنه داریست اما این بحث توهم با قرائت و تحریف از فقه و اسلام سیاسی یا شکل گرفته ویا مواجع شده است همان گونه که زنان در دوره های مختلف سیاسی رژیم های کمونیزم، مجاهدین و طالبان زیر شکنجه و درد زندگی داشتند هنوز هم چال و فریب به بهانه های مختلف به خاطر سوی استفاده سیاسی از وجود زنان با قرائت غالب از آموزه های اسلامی درافغانستان برای سر کوب جایگاه زن و برای اینکه حلقات معیین یعنی قاتلان مردم بی دفاع و کرزی باا ستفاده از نفوس آنها به اریکه قدرت بماند ودر دولت کابل بنشینند، اولتر از همه حق زن افغانی را زیر پا میکنند و با گروه های دیگری یعنی جنگ سالاران و بنیادگرایان که زن را نه به عنوان نصف از پیکرجامعه که در جمع ابزار میدانند زد بند مینمایند.

وضع زنان ازبکستان بهبودی نیافته است

گفتگو با دکتر مرفوعه تختخوتجاوه ؛ از پیشروان با سابقه جنبش زنان ازبکستان

وضع زنان ازبکستان بهبودی نیافته است

Marfua_Tokhtakhodjaeva.jpg

تغییر برای برابری - از زمان چاپ کتاب " میان شعارهای کمونیسم و قوانین اسلام : زنان ازبکستان " در 17 سال پیش تا به امروز ، مرفوعه تختخوتجاوه ( Marfua Tokhtakhodjaeva) چگونگی تغییر وضعیت زنان و فعالان در ازبکستان مدرن را در حد توان خود منعکس کرده است . وی یکی از پیشروان با سابقه جنبش زنان ازبکستان ، عضو بنیانگذار و از اعضای هیئت مدیره مرکز منابع زنان در تاشکند است . این مرکز سازمان غیر دولتی است که در سال 1991( 1370 ) بنیان گذاشته شد تا در راستای پایداری اقتصادی و اجتماعی ، روند دموکراتیزه کردن و افزایش آگاهی در راستای حقوق بشر زنان در منطقه فعالیت کند اما در سال 2005 ( 1384 ) ، این مرکز تحت فشار دولت ازبکستان بسته شد . دکتر تختخوتجاوه مقالات و نوشته های زیادی پیرامون وضعیت زنان در آسیای میانه در جوامع پسا کمونیستی داشته و هم چنین سابقا عضو موسسه کنان در مرکز تحقیقات وودرو ویلسون در واشنگتن دی سی بوده است . او در رشته معماری گرایش طراحی شهری و بازسازی بناهای تاریخی مدرک دکترای تخصصی دریافت کرده . و در سال 2003 ( 1382 ) توسط آژانس های سازمان ملل متحد مستقر در ازبکستان به عنوان زن سال برگزیده شد . گفتگویی با وی صورت گرفته که در زیر می خوانید :

Syndicate content