Skip navigation.
Home

حقوق متهم

hoqoqemotaham.jpg

 

راستی پیشه کنید و از بیچارگان رو بر مگردانید و نزد بزرگان مرا یاد نمائید و مترسید. 

حضرت بهاء الله

 درياي دانش: صفحه ۳۵

نامه نرگس محمدی به کمیسیون اصل نود مجلس در خصوص سلول انفرادی

نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر که اینک در زندان دوران محکومیت خود را می‌گذراند در نامه‌ای به نمایندگان عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، با اشاره به موضوع «سلول انفرادی»، خواستار تشکیل کمیته‌ای برای بررسی ابعاد حقوقی- امنیتی این پدیده شد.

نامه شهرام احمدی از زندان رجایی‌شهر کرج به احمد شهید

جناب آقای احمد شهید،
گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران،

داستانم را می‌دانید. برادرم را کشتند، مادرم را نیمه‌جان کردند، همسرم را چشم به راه نگه داشتند و اینک هشت سال است که من زندانی‌ام. اکنون که این نامه را شروع کرده‌ام، نمی‌دانم که آیا روح آشفته‌ام نوشتن آن را تا به آخر تاب خواهد آورد و نمی‌دانم که آیا نامه نوشته‌شده به دست شما خواهد رسید یا نه. حتما می‌دانید، یعنی امیدوارم که بدانید، دیوان عالی این بار تقاضای اعاده دادرسی من را رد کرده و فاصله من با مرگ از هر زمان دیگری کم‌تر است.

اعضای هیات مدیره کانون وکلا: تبصره ماده ۴۸ مغایر با حقوق ملت است

قانون جدید آیین دادرسی از ابتدای تیرماه سالجاری در سراسر کشور لازم‌الاجرا اعلام شد.
از جمله موارد مهم تغییر یافته در قانون آیین دادرسی، حق حضور وکیل متهم در طی مرحله مقدماتی تحقیقات است.
محمود علیزاده طباطبایی، وکیل دادگستری، در این خصوص به ایسنا گفت: "طبق قانون جدید آیین دادرسی کیفری، دادگاه‌های انقلاب تغییر عمده‌ای کردند و با حضور ۳ یا ۵ قاضی به پرونده‌ها رسیدگی می‌شود."
به گفته این وکیل دادگستری "قانون جدید آیین دادرسی کیفری قانون خیلی خوبی است، ولی متاسفانه دستگاه قضایی نتوانست خودش را برای تغییر و تحولات پیش‌بینی شده در آن آماده کند."

قاضی صلواتی به وکیل آرش صادقی و گلرخ ابراهیمی اجازه مطالعه پرونده را نداد

آرش صادقی و همسرش گلرخ ابراهیمی ایرایی ١۶ اردیبهشت توسط قاضی صلواتی در شعبه ١۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران محاکمه می‌شوند. این درحالی است که امیر رئیسیان وکیل آن‌ها، تاکنون موفق به مطالعه پرونده آن‌ها نشده است.

به گزارش ارگان خبرى مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، وکیل این زوج چندین مرتبه جهت مطالعه پرونده نزد قاضی صلواتی رفته، اما هر بار قاضی صلواتی از ارائه پرونده به ایشان خودداری کرده است. تارنمای هرانا به نقل از یک منبع آگاه در این مورد نوشته است: «دلیل این تأخیر مشخص نیست و نگرانى این است که قصد دارند کسى از محتواى پرونده مطلع نشود و شاید قصد دارند حکم سنگین صادر کنند.»

شیرین عبادی: «اجرای حکم شلاق علیه یک فعال مدنی نشانه ضعف حکومت است»

shirin_ebadi.jpg

24 شهریور 90

 حکم ۵۰ ضربه شلاق برای سمیه توحیدلو دانشجوی دکترای جامعه‌شناسی و عضو ستاد موسوی روز چهارشنبه ۲۳ شهریور در محل زندان اوین اجرا شد. این حکم به اتهام توهین به رئیس‌جمهور برای این فعال مدنی صادر شده بود.

سایت جرس گزارش داد که حکم پنجاه ضربه شلاق سمیه توحیدلو، از فعالان ستاد میرحسین موسوی روز چهارشنبه ۲۳ شهریور ماه در حالی که زنجیر به دست و پایش بسته بودند، در محل زندان اوین اجرا شد.

اعلام زمان دادگاه 9 شهروند بهايي ساكن مشهد

balance.jpg

 دادگاه انقلاب اسلامي مشهد تاريخ دادگاه  9 شهروند بهايي ساكن شهر مزبور را كه سال گذشته به انحاء مختلف مدتي در بازداشت اداره اطلاعات بوده اند را اعلام كرد

به گزارش خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران " هرانا"، طبق اين اعلام اين شهروندان موظفند در روز

وضعیت بحرانی رضا شهابی در اثر اعتصاب غذای خشک

reza_shahabi_1.jpg

  رضا شهابی فعال کارگری در بند، از روز شنبه 13 آذر 89 در اعتراض به وضعیت خود دست به اعتصاب غذای خشک زده و از نظر جسمی در وضعیتی بحرانی قرار دارد.

به گزارش کمیته هماهنگی، رضا شهابی فعال کارگری و عضو هیات مدیره ی سندیکای کارگران شرکت واحد تهران که در روز 22 خرداد 89 در محل کار خود بازداشت شده بود به دلیل فشار جسمی و روحی ازناحیه کمر و کتف دچار نارحتی است و از عفونت دهان و دندان رنج می برد.

صدور حکم تعلیق از تحصیل برای محمد هرمز زاده، دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد

mohammad-hormuzzadeh.jpg

محمد هرمززاده، دانشجوی ممتازِ رشته مدیریت دانشگاه فردوسی مشهد، بدلیل فعالیت های دانشجویی، به یک ترم محرومیت از تحصیل از سوی کمیته انضباطی این دانشگاه محکوم شد.

به گزارش جرس، هرمززاده مدیرمسوول نشریات دانشجویی «ژاژ» و «ریشه»، از نشریات حامی جنبش سبز بوده و به دلیل آنچه کمیته انضباطی، "نشر اکاذیب و توهین به مقامات" ذکر کرده، به این حکم محکوم گردیده است. گفتنی است محمد هرمززاده از دانشجویان ممتاز رشته مدیریت این دانشگاه بوده و با وجود گذراندن 4 ترم، بیش از 94 واحد درسی پاس کرده است.

بی خبری از وضعیت ساجده کیانوش راد

zendan_4.jpg
در حالی که بیش از شش روز از بازداشت ساجده کیانوش راد میگذرد ، تاکنون وی موفق به برقراری تماس تلفنی با خانواده اش نشده است .

به گزارش ندای سبز آزادی ، ساجده کیانوش راد در پی هجوم نیروهای امنیتی در منزل خود به همراه همسرش بازداشت و سپس به زندان اوین منتقل شد ، گفتنیست همسر او بهروز شاهرخ نیا مدتی پس از بازداشت آزاد شد .

بی خبری از سرنوشت آیت الله بروجردی و شش تن از هوادارن وی

6yar-broujerdi.jpg

خبرگزاری هرانا - بی خبری از سرنوشت ایت الله بروجردی و شش تن از هوادرانش به بیستمین روز خود رسید.

بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری حقوق بشر ایران "هرانا" از سرنوشت و محل نگهداری این زندانیانی سیاسی، عقیدتی هیچ اطلاعی در دست نیست. این در حالی است که وضعیت جسمی این روحانی سکولار پیش از انتقال به مکان نامعلوم بسیار وخیم و بحرانی گزارش شده بود، بطوریکه

Syndicate content