Skip navigation.
Home

وضعیت اقلیتهای مذهبی

آیاصرف داشتن عقیده ای مباین با عقاید دینی حاکمان یک جامعه می تواند مجوزی بر اعمال محدودیت و محرومیت از حقوق اولیه انسانی باشد؟

«آپارتاید» غیررسمی در جمهوری اسلامی

مرتضی کاظمیان

فرماندار یزد حکم تعلیق دوهفته‌ای عضو زرتشتی شورای شهر یزد را به وی (سپنتا نیکنام) ابلاغ کرده است. او حالا باید به مرخصی اجباری برود تا مشخص شود که آیا باید از شورای این شهر خداحافظی کند یا خیر.

حکم صادره علیه این عضو زرتشتی شورای شهر یزد توسط دیوان عدالت اداری صادر شده؛ حکمی مبتنی بر نظر غریب شورای نگهبان، با امضای احمد جنتی.

مصادره اموال و فشار اقتصادی شدید بر جامعه بهایی توسط جمهوری اسلامی، محمد ذوالفقاری

محمد ذوالفقاری
شهروندان دگراندیش در ایران همواره از منظر حکام ، اتباعی محسوب می شوند که با وجود شهروند بودن اما دارای حقوق شهروندی مساوی با مسلمانان تشیع در ایران نیستند. سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران در سالهای پس از انقلاب از اعدام ، ترور، مصادره اموال، منع تحصیل ، منع فعالیت های اقتصادی و توهین های به دور از حفظ کرامت انسانی نمایش داده شده است.

مقامات ایرانی مدعی حفظ کرامت انسانی تمامی ادیان در ایران هستند و حتی چندی پیش حجت الاسلام علی یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور ایران در امور اقوام و اقلیت های مذهبی در همایش رونمایی از کتاب" ایران مهد همزیستی مسالمت آمیز ادیان " اشاره به آن می کند که، ایرانیان دارای ویژگی بردباری دینی و تحمل ادیان و فرهنگ های مختلف هستند اما همزمان بسیاری از بهائیان ، نوکیشان مسیحی ، فعالین اهل سنت در زندان و پیروان آن تحت فشارهای متعدد در زندگی هستند و در کنار آن دیگر ادیان همچون یهودیان ، مسیحیان ، مندایی ها ودیگر ادیان که مجموعا هشت دین و مذهب است تحت عناوین و اقسام فشارها می باشند.

بازداشت دوباره یک شهروند بهایی اینبار در تبریز

bazdasht5.jpg

 

شکیبا وحدت شهروند بهایی که در ماه جاری مدت ۲ روز را در بازداشت اداره اطلاعات بابلسر بسر برده بود، مجددا در تبریز بازداشت شد.

بازداشت و بیخبری از یک شهروند بهایی در شهر زاهدان

farshid_davari.jpg
دی 1391

 

 در سوم دی ماه سال جاری یک شهروند بهایی بنام فرشید دادور در شهر زاهدان بازداشت شده و تا کنون خبری از وی در دست نیست.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ماموران امنیتی در شهر زاهدان روز یکشنبه سوم دی ماه سال جاری فرشید دادور شهروند بهایی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل نمودند.

وضعیت نگران کننده یکی از بهاییان بازداشت شده در گنبد کاووس

 دی 1391

zendan88

 کورش زیاری از شهروندان بهایی بازداشت شده ساکن گنبد کاووس از وضعیت جسمی نگران کننده‌ای برخوردار است و مسئولین کماکان از آزادی وی به قید وثیقه امتناع می‌کنند.

تخریب کامل قبرستان بهاییان سنگسر

دی 1391

takhrib-manazel.gif

قبرستان قدیمی بهاییان سنگسر بطور کامل توسط بولدوزر و کامیون زیر خاک و آوار مدفون شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حدود ۱۴ روز پیش در اواسط آذر ماه ۱۳۹۱ قبرستان قدیمی (اولی) بهاییان سنگسر بطور کامل توسط بولدوزر و کامیون زیر خاک و آوار رفته و بر روی تمام قبر‌ها خاک و سنگ ریخته شد تا دیگر هیچ قبری مشاهده نشود.

بازداشت سه شهروند بهائی در ساری

bahais_sari.jpg

آذر 1391

 

سه شهروند بهائی به نام‌های بهزاد ذبیحی، انور مسلمی و اشکان زمانی صبح روز 12 آذرماه در ساری بازداشت شدند.

ماموران امنیتی روز 12 آذرماه با ورود به منزل و محل کار این سه شهروند بهائی، ضمن تفتیش منزل و ضبط بعضی از وسایل شخصی از جمله کتاب و سی‌دی، این افراد را به اداره اطلاعات ساری منتقل کردند.

هجوم ماموران امنیتی به مغازه ی شهروند بهائی در سمنان و غارت اجناس ایشان

bahai-12.jpg
آذر 1391صبح امروز پنجشنبه ۹ آذرماه، ماموران امنیتی به منزل آقای اکبر پورحسینی شهروند بهائی سمنان مراجعه و سپس به مغازه ی ایشان رفته و تمامی اجناس مغازه (عینک ها) را از داخل مغازه ی ایشان جمع آوری کردند.

به گزارش جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی ، هم اکنون (لحظه ی درج خبر) نیز ماموران امنیتی در حال جمع آوری و غارت اجناس مغازه ایشان و بارگزاری در داخل نیسان هستند.

پیپیشتر آقای اکبر پورحسینی به ۲ سال و ۲ ماه حکم تعزیری محکوم شده بودند که حکم ایشان در مرحله تجدید نظر قرار دارد.

بازداشت سه شهروند بهایی در گرگان

bazdasht.jpg
 آبان 1391

 

 - سه شهروند بهایی دیگر روز یکشنبه ۲۸ آبان ماه در گرگان بازداشت شدند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در تداوم بازداشتهای گسترده شهروندان بهایی در گرگان ظهر روز یکشنبه ۲۸ آبان ماه سه شهروند بهایی دیگر ساکن گرگان به نامهای سیامک صدری، پیام مرکزی و فواد فهندژ در منازلشان توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شدند.

بی خبری مطلق از وضعیت افشین سید احمد، شهروند بهایی ساکن کرج

Afsheen_seyeidAhmad.jpg
آبان ۱۳۹۱

 

با گذشت پنج روز از بازداشت افشین سید احمد ، هنوز از وضعیت و اتهامات این شهروند بهایی ساکن کرج اطلاعی در دست نیست.

Syndicate content