Skip navigation.
Home

آزادی مطبوعات و فضای مجازی

آنچه ترقی و توسعه را تسریع می بخشد امکان برخورداری گروههای بیشتری از جمعیت انسانها از فضای رسانه ای است. در این قسمت به موانع تحقق این آرمان می پردازیم

فریدم هاوس (خانه آزادی): ایران همچنان از نظر آزادی مطبوعات جزو بدترین کشورهاست

فریدم هاوس (خانه آزادی): ایران همچنان از نظر آزادی مطبوعات جزو بدترین کشورهاست
در تازه‌ترین گزارش "فریدم‌هاوس" از وضعیت آزادی مطبوعات در جهان، ایران همچنان در زمره ده کشوری جای گرفته که بدترین وضعیت را داراست. "خانه‌ آزادی" ایران را کشوری پیشتاز در زندانی کردن روزنامه‌نگاران خوانده است.

دویچه وله ـ فریدم هاوس (خانه آزادی) در جدیدترین گزارش خود وضعیت آزادی مطبوعات را در سال ۲۰۱۴ ظرف ۱۰ سال گذشته بدتر از همیشه دانسته است.

حق دسترسی به اینترنت

«هرکسی حق دسترسی و استفاده از اینترنت را دارد». این جمله‌ای است که بر اساس آن مفاد معاهده «پویای اصول و حقوق اینترنت» بنا شده است.

معاهده‌ای که در راستای حقوق بشر در اینترنت و ریشه‌های راهبری و سیستم اینترنت در استانداردهای حقوق بشر تهیه شده است. این اتحادیه در کنفرانس راهبری اینترنت در اسلام‌آباد پاکستان و در سال ۲۰۰۸ شکل گرفت.

انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران خطاب به حسن روحانی: وزارت کار مانع فعالیت دوباره انجمن صنفی است

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، وزارت کار را به ایجاد مانع برای از سرگیری فعالیت‌های این نهاد صنفی متهم کرد و خواستار مداخله رییس جمهوری ایران در این زمینه شد. این نامه در پی نامه اخیر هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، که مسئولیت اصلی را در ارتباط با نهادهای صنفی کارگری و کارفرمایی در کشور به عهده دارد، و عدم اقدام مسئولان این وزارتخانه نسبت به تقاضای هیات مدیره انجمن، نوشته شده است.

شکایت مشترک فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه حقوق بشر فرانسه علیه نقض حریم اطلاعات خصوصی

11 ژوییه 2013

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در فرانسه امروز در ارتباط با اطلاعاتی که آقای ادوارد اسنودن افشا کرده است، شکایتی را علیه اشخاص ناشناس نزد دادستان عمومی دادگاه عالی پاریس طرح کردند. (همچنین نگاه کنید به بیانیه مطبوعاتی اخیر: محافظت بین‌المللی از افشاگران باید افزایش یابدInternational protection for whistleblowers should be increased )

در واکنش به شهید، ایران قوانین اینترنتی‌اش را به آزادی بیان بی‌ارتباط دانست

 آبان 1391

 

رادیو فردا :

جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل روز پنج‌شنبه، چهارم آبان‌ماه، در بیانیه‌ای رسمی انتقادات گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل، درباره قوانین اینترنتی سخت‌گیرانه در ایران را رد کرد و آنها را به موضوع آزادی بیان بی‌ارتباط دانست.

بازداشت ۱۰ کارمند وبلاگ‌نویس در ایران

cyber-police2.jpg
 شهریور 1391 

 ۱۰ کارمند وبلاگ‌نویس در اردبیل در شمال غرب ایران به اتهام «نشر اکاذیب» بازداشت شدند.

بنا به گزارش ایسنا، سرهنگ اکبر امینی، رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات استان اردبیل (فتا) مدعی شد: "پلیس فتا در پی کسب خبری از پلیس آگاهی استان مبنی بر اینکه فرد یا افرادی با ایجاد وبلاگ جعلی اقدام به نشر اکاذیب علیه یکی از ادارات دولتی این استان کرده است، بلافاصله وارد عمل شدند."

گروهی از فعالین اینترنتی گرگان بازداشت شدند

logo_cyber-police.jpg

دادستان عمومی و انقلاب گرگان از شناسایی و بازداشت سه گروه که به ادعای وی در فضای مجازی اقدام به انتشار تصاویر نامناسب و برگزاری اردوهای مختلط می‌کردند در گرگان خبر داد.

«ایران چهارمین کشور سرکوبگر مطبوعات جهان است»

sansoor.jpg

 اردیبهشت 1391


بر اساس گزارش جدید کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران، ایران در لیست ۱۰ کشور اول سرکوب‌گر مطبوعات دنیا قرار دارد. این کشور در رتبه چهارم و پس از کشورهای اریتره و کره‌ی شمالی و سوریه قرار گرفته است.


کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران روز چهارشنبه (۲ مه) در گزارشی اعلام کرد ۱۰ کشور جهان که توسط نظام‌های دیکتاتوری اداره می‌شوند سانسور شدیدی را از طریق تعطیلی دفاتر رسانه‌های جهانی و همچنین سرکوب روزنا‌مه‌نگاران داخلی اعمال می‌کنند.

Syndicate content