Skip navigation.
Home

حقوق شهروندی بهائیان

حقوق شهروندی در جمهوری اسلامی ایران، عبدالکریم لاهیجی

درآمد

خانم بانی دوگال نماینده ارشد جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل، در نامه‌ای که در تاریخ ۱۶ شهریور خطاب به ریاست جمهوری اسلامی ایران نگاشته، با بیان شمه‌ای از ستم‌‌ها و «مظالم شدید اقتصادی وارده بر جامعه بهائی ایران» و از جمله اخراج هزاران کارمند و کارگر بهائی از نهادهای دولتی و کارخانه‌‌ها و شرکت‌‌های دولتی و نیمه دولتی و تحت فشار قرار دادن مؤسسات و شرکت‌‌های خصوصی برای اخراج کارمندان بهائی و مصادره اموال بهائیان و اخراج دانشجویان بهائی از دانشگاه‌‌ها و دستگیری و زندانی کردن بهائیان و ..... به رئیس جمهور ایران به عنوان «مقام مسئول حراست حقوق کلیه شهروندان ایران» یادآور شده که مردم ایران وعده‌‌های او بر «برابری حقوق شهروندی و فرصت‌‌ها برای همه مردم» را از یاد نبرده‌اند و بهائیان به مثابه «بزرگترین اقلیت مذهبی غیرمسلمان ایران» خواستار رفع این تضییقات و بی عدالتی‌‌ها هستند.

در این نوشته با ذکر اجمالی منابع حقوق شهروندی در ایران پرسش‌‌هایی را از رئیس جمهور ایران در مقام «ریاست قوه مجریه» (اصل ۶۰ و ۱۱۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی) مطرح خواهم کرد.

بهائی ستیزی یا بشر ستیزی؟/مرضیه آرمین

navidKhanjani_marzieArmin.jpg
 آبان ۱۳۹۱

 

دستگیری سه شهروند بهائی در ساری و یک شهروند دیگر در تهران

BIHE_students.jpg

۲ خرداد , ۱۳۹۰

روز گذشته، یکم خرداد ماه، نوید اسدی، صدف ثابتیان و امیرهوشنگ امیر تبار از بهائیان ساکن ساری و سهیل قنبری از بهائیان تهران بازداشت شدند.

روز گذشته، یکم خرداد ماه، نوید اسدی، صدف ثابتیان و امیرهوشنگ امیر تبار از بهائیان ساکن ساری و سهیل قنبری از بهائیان تهران بازداشت شدند.

اخبار کوتاه تکمیلی از بازداشت بهائیان در شیراز

۱ خرداد , ۱۳۹۰

خبرگزاری حقوق بشر ایران - رهانا

بامداد امروز در نقاط مختلف کشور شهروندان بهایی مرتبط با دانشگاه و مرکز علمی بهاییان بازداشت و به زندان‌های مختلف منتقل شدند.

بامداد امروز از  ساعت حدود ۶ صبح نیروهای امنیتی در اقدامی هماهنگ به خانه‌های امان الله مستقیم، مهران بهمردی، امین طالعی، نغمه مستقیم و شهناز سمیعی مراجعه کردند.

تایید بازداشت ۱۲ شهروند بهایی در نقاط مختلف ایران

BIHE.jpg

کمیته گزارشگران حقوق بشر -امروز ۱ خرداد ۹۰ نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات با ورود به منازل عده‌ی زیادی از مسوولین علمی دانشگاه علمی آزاد (BIHE) بهاییان، بسیاری از آنان را بازداشت کرده‌اند. بازداشت‌های صبح امروز همچنان ادامه دارد و بنا بر اطلاع منابع آگاه تا کنون بازداشت ۱۲ نفر قطعی شده است.

یورش نیروهای امنیتی به منازل مسوولین و مراکز علمی دانشگاه آن‌لاین بهاییان در شهرهای مختلف و بازداشت گسترده‌ی آن‌ها

logo_BIHE.jpg

کمیته گزارشگران حقوق بشر - امروز ۱ خرداد ۹۰ نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات با ورود به منازل عده‌ی زیادی از مسوولین علمی دانشگاه علمی آزاد (BIHE) بهاییان و ضبط کتب، رایانه‌ها و سایر وسایل شخصی تا کنون و حداقل بیش از ۹ نفر از آن‌ها را بازداشت کرده‌اند.

ستمديدگان بخوانند و ستم پيشگان بدانند

به ياد دارم كه مرحوم عبدالحسين زرين كوب در اثر مشهورش "تاريخ در ترازو" اشاره نموده بود كه مورخان بهائي در مورد ستمي كه بر هم كيشانشان در دوره قاجاريه رفته است؛ اغراق و مبالغه نموده اند و اوضاع نه چنان بوده كه ايشان به رشته تحرير در آورده اند. اي كاش، امّا آن دانشمند فقيد، امروز زنده بود و به چشم خود مي ديد كه چگونه هموطن او را سه شنبه گذشته (13/2/90) در تنكابن، در اين قرن بيست ويكم ، چگونه با زنجير ِ تحقير، گِرد شهر گردانيده اند.

 البته در اين روزگار، ايذاء و آزار بهائيان، امري تازه نيست . روزي نيست كه از هر گوشه و كنار ميهن عزيزمان اخباري ناگوار در باره اين ستمديدگان به گوش نرسد. اخراج دانشجويان و دانش آموزان، تخريب قبرستان ها، تعطيلي محل هاي كسب و به آتش كشانيدن آنها، به زندان افكندن افراد بي گناه و محكوميت به حبس هاي طولاني، تهديد، توهين، تحقيرو ... . امّا اين بار عفريت ظلم، به شيوه اي جديد بر اين جامعه بي پناه ، روي مي گشايد و چهره اهريمني خود را بيش از پيش از نقاب برون مي اندازد.

شرح ۴ مرتبه آدم‌ربایی و شکنجه‌ی شهروندبهایی

ruhollah_rezai.jpg
روح‌الله رضایی شهروند بهایی ساکن شیراز بعد از یک‌سال ماجرای آدم‌ربایی و شکنجه‌های وارده بر خود را شرح داده و تصاویر آن را منتشر کرد.

فشار و آزار و اذیت شهروندان بهائی چیز جدیدی نیست؛ اما با روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد، این فشارها تشدید شده است. آبان ماه سال گذشته، سرویس خبری جامعه بهائی، خبر از یک آدم ربایی داد. روح الله رضایی شهروند بهائی ساکن شیراز، در نیمه شب ربوده شده و مورد

تفتیش منزل و مغازه آقای امید قنبری

omid_ghanbari.jpg
در تاریخ چهارشنبه 28 مهر ماه مصادف با ولادت امام رضا (ع) 8 مامور اداره اطلاعات به مغازه فروش موبایل آقای امید قنبری از بهاییان شهرستان ساری رفته و با نشان دادن حکمی دست نویس که مهر و امضاء نیز نداشت به تفتیش مغازه آقای قنبری پرداختند. به افرادی که وارد مغازه ایشان می شدند اجازه خروج نمی دادند و چند مامور نیز بیرون پاساژ کشیک می دادند.

سپس

یک زندانی: رها ثابت محکوم به حبس در انفرادی بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ شیراز

در محله‌های پایین و کم و امکانات شهر شیراز به نام سهل‌آباد و مهدی‌آباد و جایی به نام کَتسْبَش دانش‌‌آموزان و کودکانی بودند که امروز که بر سن‌شان افزود شده هنوز در خاطر دارند مهر و محبت معلمانه‌ی گروهی از جوانان شیرازی را که فارغ ازهر چیز، صبح‌های جمعه به جای صعود به کوه‌ها و قله‌های سنگی، راه دل بر می‌گزیدند و کودکانی را گرد خود می‌آوردند و همراه و همدم آنان می‌شدند.[۱]

هر صبح جمعه در برابر خانه‌های گلی و قدیمی این محله‌های فقیرنشین قالیچه‌ای پهن می‌شد و هر چند دانش‌آموز گرد یکی از این جوانان می‌نشست و دروس مدرسه و زنده‌گی را مرور می‌کرد.
Syndicate content