Skip navigation.
Home

خاطرات زندان

آرزوهای راحله ذكايي، ژیلا بنی‌یعقوب

«تند و تند حرف مي زد، انقدر تند كه آن اوايل برخي وقت‌ها نمي فهميدم چه مي گويد و مدام مي پرسيدم چی می‌گي راحله؟ روزهاي اول كه رفته بودم بند، گفت: برام عروسک باربی می‌خری؟ می‌توني بگی ترانه برام سی‌دی كارتون بياره؟ آخه خيلی دوست دارم. فكر می‌كردم شوخی مي كند، دختر ٣٠ ساله و عروسك باربي.اما بقيه گفتند راست مي گويد و عاشق عروسك و فيلم‌هاي كارتون است.

هم برايش عروسك گرفتم هم تعداد زيادي سي دي كارتون،.مثل بچه ها ذوق كرد، انگار از خوشحالي توي آسمان ها بود.براي عروسك لباس دوخت، سي دي هاي كارتون را بارها و بارها نگاه مي كرد، آن ته بند، با آن تلويزيون و دي وي دي پلير كهنه و قديمي. وقتي كارتون مي‌ديد هرچقدر صدايش مي زدي نمي شنيد، دركارتون سيندرلا و سفيد برفي و ....غرق مي‌شد، شايد خودش را مثل سيندرلا می‌ديد، شايد كوتوله هاي سفيدبرفي او را تا برف هاي خوشبختي مي بردند.

از شانزده سالگي در زندان بود، قبلش هم در خانه‌اي پراز فقر و نداري كودكي نكرده بود، راحله عاشق عروسک باربی‌‌اش بود، با ذوق به همه نشانش مي‌داد، برايش اسم گذاشته بود...

می گویم؛ تا آنچه بر سر من آمد بر سر هیچ زندانــی دیگری نیاید

منبع این مطلب جرس

نویسنده مطلب: مژگان مدرس‌علوم

مژگان مدرس‌علوم: آتنا فرقدانی، نقاش و فعال حقوق کودک است که چندی پیش به خاطر طراحی‌هایش و دیدار با خانواده‌های زندانیان سیاسی و خانواده‌های شهدای سال ۸۸ بازداشت شد.
او دو ماه در بند دو الف سپاه نگهداری شد و طی این مدت تحت فشارهای روحی قرار داشت. علی رغم اتمام بازجویی‌های طاقت فرسای یکماه و نیمه اما از آزادی او ممانعت به عمل آمد، موضوعی که باعث شد آتنا فرقدانی دست به اعتصاب غذا بزند. او بعد از وخامت وضع جسمی‌اش به دستور قاضی صلواتی او با قرار وثیقه بسیار سنگین تا برگزاری دادگاه از زندان آزاد شد.

مجمع مسجونان

(به مناسبت تبدیل حكم ده ساله ی مسجونیت یاران عزیز ایران به بیست سال)

مسجون بهایی كسی است كه بدون هیچ دلیل و برهانی، هیچ تقصیر و گناهی، هیچ ظلم و جفایی، با تهدید و تغیر اخذش كنند و به گوشه ی زندانش افكنند؛ او كسی است كه به صرف ایمان راستینش به مظهر بدیع الهی و به سبب محبت آتشینش به عالم بشری، با غضب و قلدری بگیرندش و به زندانش برند. مسجون بهایی كسی است كه عمری خدمت خالصانه پشت سر دارد و سالیانی محبت بی شائبه در كارنامـه. او چون خدا را می پرستیده؛ پیام آوربدیعش را قبول داشته، از تعالیم جدیدش تبعیت می كرده؛ و شب و روز به محرومان و مظلومان می اندیشیده، با خفت و خشونت اخذش كرده و به سلول منفردش انداخته اند. زندانی بهایی كسی است كه اموالش را تاراج كرده، وسایلش را ضبط نموده، حرمتش را تضییع كـرده، و بدون هیچ دلیل و مدركی به سجنش برده اند. او كسی است كه آن چنان سخت و ستمگرانه از حقوق انسانی و مدنی و شهروندی محرومش كرده و از ارتباط با خـاندان و عزیزانش بریده اند كه حتی از ساعتی حضور در جلسه ی تذكر همسر باوبا هم بازش می دارند.
اما هر بهایی مخلصی كه در احوال مسجونان بیندیشد و به اوضاع زندان های ایران فكر كند، ممكن است پرسش هایی در ذهنش شكل گیرد كه مشتاق یافتن پاسخی برای آن ها باشد؛ و چنین است زیرا تأملی از این دست، فكر آدمی را برمی انگیزد و روح انسانی را به جستجو وامی دارد. آری هر بهایی بیدار دلی ممكن است از خود بپرسد:

فعالیت حقوق بشری، تبلیغ علیه نظام نیست

امیرخسرو دلیرثانی

روز جهانی حقوق بشر برای من یادآور خاطره شیرین و سرنوشت سازی است که بی گمان برای همیشه در خاطرم باقی خواهد ماند . سال گذشته در چنین روزی (۱۹آذر ۸۸) توفیق آنرا یافتم که به همراه جمعی از فعالان سیاسی و حقوق بشری به منظور تقدیم جایزه ویژه این روز که از طرف کانون مدافعان حقوق بشر هر ساله به یکی از فعالین این زمینه اهدا می‌گردد ، به حضور مرحوم آیت الله منتظری برسم .

آداب شکار شهربندان(۲)

اکبر کرمی


نوشته پيش رو خاطرات اکبر کرمی از بازداشت‌اش و سپس روند زندان و بازجويی‌هايی مداوم از وی در زندان است. در اين نوشته اکبر کرمی علاوه بر تشريح فشارهای موجود در زندان به گفت‌وگوها و بحث‌های خود با بازجويان می‌پردازد

آداب شکار شهربندان(۱)

نوشته پيش رو خاطرات اکبر کرمی از بازداشت‌اش و سپس روند زندان و بازجويی‌هايی مداوم از وی در زندان است. در اين نوشته اکبر کرمی علاوه بر تشريح فشارهای موجود در زندان به گفت‌وگوها و بحث‌های خود با بازجويان می‌پردازد

زندان های طبرزدی

heshmatollah_tabarzadi حشمت الله طبرزدی درهفتم دی ماه سال گذشته از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد و از همان روز بازداشت در زیر شدیدترین فشارها و بازجویی ها به همراه ناعادلانه ترین اتهامات قرار گرفت . ایشان بیش از دو ماه از مدت بازداشت خود را در سلول انفرادی گذراند و پس از آن به بند۳۵۰ زندان اوین منتقل شدند و اخیرا به زندان کچویی فردیس کرج تبعید شده اند . تاکنون قاضی دادگاه حکم ایشان را صادر نکرده و با توجه به معلوم نبودن حکم این تغییر محل نگهداری مشکوک به نظر می رسد .
در 15 سال گذشته مهندس طبرزدی بارها از سوی حکومت جمهوری اسلامی بازداشت شده و ماه های فراوانی را در سلول انفرادی بسر برده اند، ایشان در خرداد ماه سال ۱۳۸۶ پس از گذراندن ۹ سال حبس از زندان آزاد شدند .
سایت اینترنتی نیو سکولار در سال گذشته مصاحبه ی مفصلی با ایشان ترتیب داد، مطلبی که در ادامه می آید قسمتی از این مصاحبه می باشد که در اردیبهشت ماه سال گذشته در نشریه پیام دانشجو منتشر شده است .

برای او که یک ملت بود؛ یادنامه ای برای فرزاد و علی و فرهاد

خبرگزاری هرانا - مجید توکلی، فعال دانشجویی دربند با نگاشتن نامه ای از زندان اوین، یاد و خاطره زندانیان عقیدتی اعدام شده، فرزاد کمانگر، علی حیدریان و فرهاد وکیلی را گرامی داشته است، متن این نامه به نقل از خبرگزاری هرانا عیناْ در پی می آید.

به یاد سیلواهارتونیان و شیرین علم هویی

آن هنگام که در بند 209 اوین زندانی بودم ،پس از مدتی، به سلولی 2 نفره در همان بند، منتقل شدم ،دختری جوان ،که موهای سفید نیمی از سرش را پوشش داده بود ،در آن بند ،با لبی خندان و چهره ی گشاده به استقبالم آمد ،مدتی بود،که چنین چهره ی صادقی و خنده ی بی ریا ندیده بودم

به جاي لعنت به تاريکي، شمعي بر افروز

همنشين بهار


Syndicate content