Skip navigation.
Home

آزادی عقیده و بیان

افول آزادی بیان در سراسر دنیا

افول آزادی بیان در سراسر دنیا
اکونومیست

چرا به رغم توسعه‌ی رسانه‌های اجتماعی و فناوری‌های نوینی که به افراد اجازه می‌دهند افکار و دیدگاه‌های خود را منتشر کنند، آزادی بیان نه تنها توسعه‌ی چشمگیری نیافته بلکه موارد نقض آن افزایش یافته است؟ این مقاله با بررسی این موارد در کشورهای مختلف تلاش می‌کند به این پرسش پاسخ دهد.[1]

در ژوئیه‌ی سال 2012، مردی موسوم به «سام باسیل» ویدئوی کوتاهی در یوتیوب منتشر کرد. این ویدئو محمد، پیامبر اسلام، را نشان می‌داد که با زنان مختلف به بستر می‌رود، در نبردهای خون‌بار می‌جنگد، و اعلام می‌کند: «تمام نامسلمان‌ها کافر اند. زمین‌ها، زن‌ها، و بچه‌های‌شان غنایم ما هستند.»

قلم باید برای بیان واقعیات آزاد باشد و آزاد بماند

قلم باید برای بیان واقعیات آزاد باشد و آزاد بماند

*اسماعیل رزم آسا- روزنامه نگاروپژوهشگرتاریخ مطبوعات ایران

خوش آن امیرکه همواره با خلایق بود / خوش آن وزیرکه خدمتگزارصادق بود

آزادی بیان و اسلام - به نقل از سایت اندیشه قم

مجموعه ای از روحانیون ساکن قم که مدعی تطبیق کامل رفتارهای حکومت جمهوری اسلامی با عناصر اصیل اسلام هستند ، سعی در توجیه عملکرد قوه قضائیه و سایر نهادهای حکومتی در زمینه آزادی بیان دارند و انتقادهای وارد شده را بصورت شبهه مطرح کرده و پاسخهائی نیز به آنها داده اند. در ذیل یک نمونه از این پاسخها را جهت عبرت اولی الابصار می آوریم :

پنج وبسایت جامعه بهایی فیلتر شد

صبح روز دوم اسفند‌ماه، 5 سایت جامعه بهایی ایران به ‌نام‌های نقطه نظر، ولوله ‌در شهر، شناخت بها’‌الله، دستخط‌های بیت‌العدل و سایت معرفی سایت‌های بهایی، بطور همزمان فیلتر شدند.

اخراجم کردند، گفتند: دانشجویان را با حقوق بشر آشنا می‌کنی

saba_vasefi_1 می‌گویند یک «فاز تازه» است! فاز تازه ای از رویارویی با دانشگاه. فاز پالودن مدرسان دگر‌اندیش.

فازی که بر اساس گزارش وب سایت‌ها و روزنامه‌های داخلی در هفته گذشته، اخراج دست کم ده استاد دانشگاه را در ایران به دنبال داشت. ده مدرس با یک فصل مشترک؛ «تدریس در حوزه علوم انسانی»

نقطه آغازین این اقدام را شاید بتوان در انتقادهای تند مسئولان حکومتی دنبال کرد. در انتقاد رهبر جمهوری اسلامی ایران از گسترش علوم انسانی و موضع گیری معاون ریاست جمهوری علیه اساتید «غیر متعهد» و در اخطار دولت به انجمن اسلامی مدرسان دانشگاه... مواضعی که نتیجه اش تا بدین جا خالی شدن چند کرسی دانشگاهی است.

میهمان گفت و گوی ویژه این هفته رادیو فردا، یکی از همین اساتید تصفیه شده است.

شهروند وب‌نگاران را خطر اعدام تهدید می کند

webnegaran در حالی که صبح امروز دو متهم به " محاربه" در تهران اعدام شدند، دو وبلاگ نویس زندانی از سوی مقامات قضایی - امنیتی به محاربه متهم شده‌اند. مهرداد رحیمی و کوهیار گودرزی اعضای کمیته گزارشگران حقوق بشر را خطر اعدام تهدید می‌کند.

گزارش‌گران بدون مرز در این باره اعلام می‌کند :

اصفهان: عدم ثبت نام بهائی پذیرش شده در دانشگاه

آقای بشیر تشکر که در دانشگاه پلی تکنیک اصفهان پذیرفته شده بود، گفته شد «مشکلی» دارد که مانع ثبت نام وی است. وقتی او ماهیت «مشکل» را جویا شد، به وی توصيه شد با حراست و ریاست دانشگاه ملاقات کند. در آنجا به او گفتند مسئله از دست آنها خارج است و باید به سازمان سنجش و آموزش در تهران مراجعه کند. آقای تشکر تصمیم گرفت همان شب به تهران سفر کند، اما از دانشگاه با او تماس گرفته و خواستند سفرش را لغو کرده، روز بعد به دانشگاه مراجعه کند. در مراجعه مجدد به دانشگاه به او گفته شد در صورت امضای يک تعهد ثبت نام او انجام خواهد شد. در تعهد قید شده بود وی:

روحانيون در بند حكومت روحانيون

در طول سه دهه حاكميت جمهوري اسلامي، با بسياري از علما و روحانيون برخوردهايي صورت گرفته است. اين برخوردها از ممنوع المنبر شدن تا حبس و اعدام آن ها ادامه پيدا كرده است.

Syndicate content