Skip navigation.
Home

احمد شهید

نامه شهرام احمدی از زندان رجایی‌شهر کرج به احمد شهید

جناب آقای احمد شهید،
گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران،

داستانم را می‌دانید. برادرم را کشتند، مادرم را نیمه‌جان کردند، همسرم را چشم به راه نگه داشتند و اینک هشت سال است که من زندانی‌ام. اکنون که این نامه را شروع کرده‌ام، نمی‌دانم که آیا روح آشفته‌ام نوشتن آن را تا به آخر تاب خواهد آورد و نمی‌دانم که آیا نامه نوشته‌شده به دست شما خواهد رسید یا نه. حتما می‌دانید، یعنی امیدوارم که بدانید، دیوان عالی این بار تقاضای اعاده دادرسی من را رد کرده و فاصله من با مرگ از هر زمان دیگری کم‌تر است.

تلاش متحدان جمهوری اسلامی در سازمان ملل برای توقف نظارت بر حقوق بشر با شکست مواجه شد.

بیست و چهارم مارچ دوهزار و شانزده میلادی

خبرگزاری سی ان اس ... تلاش متحدان جمهوری اسلامی در سازمان ملل، که در بین آنان تعدادی از سرکوبگر ترین رژیمهای ناقض حقوق بشر وجود دارند، برای تغییر احمد شهید، گزارشگر مخصوص ایران در امور حقوق بشر، در روز چهار شنبه گذشته ، ناکام ماند.
تمدید ماموریت احمد شهید با بیست رای موافق در مقابل پانزده رای مخالف و یازده رای ممتنع ، به تصویب شورای حقوق بشر رسید. این آمار نشانه تقویت موضع ایران در مقایسه با سال دو‌هزار و ده می باشد که در آن ماموریت احمد شهید با بیست و دو رای موافق در مقابل هفت رای مخالف و چهارده رای ممتنع تایید شد.

بیانیه مطبوعاتی احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر در تاریخ دهم مارس 2016

روز خوش خانم ها و آقایان
در 26 فوریه 2016، میلیون ها ایرانی در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان شرکت کردند تا در انتخاب رهبر آینده کشورشان نیز بدین شکل سهیم باشند. بنا بر مشاهدات، حضور رای دهندگان علیرغم رد صلاحیت هزاران کاندیدای مردم بالا بوده است. این حضور پررنگ نشان از حمایت اکثریتی مردم از دولت حسن روحانی و همچنین تلاش دولت در زمینه افزایش روابط بین المللی پس از توافق تاریخی 14 جولای 2015 بر سر برنامه های هسته ای تهران می باشد.
فردا، من آخرین گزارش شورای حقوق بشر در زمینه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را ارائه خواهم داد. در گزارش های سال گذشته مجمع عمومی سازمان ملل، بنده همواره توافق صلح آمیز هسته ای ایران را امیدوارکننده برشمرده و اشاره کردم که این می تواند طلایه فرصتهایی باشد برای جمهوری اسلامی تا در فضای سیاسی مساعد به بهبود وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران بپردازد. از سال 2013، تغییرات قابل توجهی در لحن و رویکرد دولت نسبت به حقوق بشر دیده شده است ولی متاسفانه هنوز در عمل نشانه چندانی از تحولات بچشم نمی خورد.
میخواهم بحث را با چالش هایی در این زمینه و سابقه تلاش ایران در حل و فصل آنها ادامه دهم. آخرین گزارش من شامل موارد متعددی می شود: از افزایش

Syndicate content