Skip navigation.
Home

آزادی بیان

افول آزادی بیان در سراسر دنیا

افول آزادی بیان در سراسر دنیا
اکونومیست

چرا به رغم توسعه‌ی رسانه‌های اجتماعی و فناوری‌های نوینی که به افراد اجازه می‌دهند افکار و دیدگاه‌های خود را منتشر کنند، آزادی بیان نه تنها توسعه‌ی چشمگیری نیافته بلکه موارد نقض آن افزایش یافته است؟ این مقاله با بررسی این موارد در کشورهای مختلف تلاش می‌کند به این پرسش پاسخ دهد.[1]

در ژوئیه‌ی سال 2012، مردی موسوم به «سام باسیل» ویدئوی کوتاهی در یوتیوب منتشر کرد. این ویدئو محمد، پیامبر اسلام، را نشان می‌داد که با زنان مختلف به بستر می‌رود، در نبردهای خون‌بار می‌جنگد، و اعلام می‌کند: «تمام نامسلمان‌ها کافر اند. زمین‌ها، زن‌ها، و بچه‌های‌شان غنایم ما هستند.»

متن کامل قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

دولت حسن روحانی قانون «آزادسازی اطلاعات»‌ که در زمان دولت پیشین مسکوت گذاشته شده بود را اجرائی کرده.

متن کامل قانون که در سایت وزارت ارشاد منتشر شده برای استفاده عموم در کتابخانه سایت آگاهی نیز منتشر می شود

شکایت مشترک فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه حقوق بشر فرانسه علیه نقض حریم اطلاعات خصوصی

11 ژوییه 2013

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در فرانسه امروز در ارتباط با اطلاعاتی که آقای ادوارد اسنودن افشا کرده است، شکایتی را علیه اشخاص ناشناس نزد دادستان عمومی دادگاه عالی پاریس طرح کردند. (همچنین نگاه کنید به بیانیه مطبوعاتی اخیر: محافظت بین‌المللی از افشاگران باید افزایش یابدInternational protection for whistleblowers should be increased )

متن سخنرانی بهرام رحمانی به مناسبت شانزدهمین سالگرد «قتل‌های زنجیره‌ای»

قبل از این که بحث‌ام را شروع کنم از خانم سیما صاحبی همسر زنده‌یاد محمدجعفر پوینده، آقای کاظم کردوانی دبیر سابق کانون نویسندگان و آقای مسعود نقره کار عضو انجمن قلم ایران در تبعید و کانون نویسندگان ایران در تبعید، بی‌نهایت سپاسگزارم که دعوت ما را پذیرفتند. از حضار محترم نیز سپاسگزارم که وقت گذاشتند و در این نشست شرکت کردند.

***

گاهی اتفاقاتی در جوامع مختلف روی می‌دهد و آن‌چنان در تاریخ ثبت می‌گردند به طوری که هیچ قدرتی نمی‌تواند آن واقعه را از ذهن جامعه پاک کند. یکی از این وقایع تاریخی تلخ و دردناک آذر ماه ۱۳۷۷ است که در تاریخ جامعه ما ثبت شده است.

Syndicate content