Skip navigation.
Home

اخبار حقوق متهم

گزارش آماری از مشکلات و مصائب زندانیان سیاسی بند 350 اوین

 مهر 90

کلمه- مطابق یک گزارش آماری، تنها سه زندانی از ۱۷۹ زندانی بند ۳۵۰ از حق مرخصی مداوم استفاده می کنند

بررسی های آماری صورت گرفته توسط یاران گمنام جنبش سبز در زندان اوین، که به سفارش کلمه انجام گرفته، نشان می دهد که در بند ۳۵۰ اوین، تنها ۱۵ درصد از زندانیان سیاسی در دوره بازداشت خود یک بار از حق مرخصی استفاده کرده اند، حال آنکه ۶۱ درصد از زندانی ها با گذراندن یک چهارم از دوره حبس خود واجد حق قانونی استفاده از مرخصی هستند.

نامه شیرین عبادی در خصوص همکاران دربندش

shirin_ebadi_2.jpg
شیرین عبادی، حقوقدان و برنده ی جایزه صلح نوبل در نامه ای خطاب به رئیس کانون بین المللی وکلا نسبت به وضعیت همکاران دربندش در ایران، محمد اولیایی فرد و نسرین ستوده ابراز نگرانی کرد و از وی خواست تا این نهاد بین المللی از به هر طریق برای آزادی این وکلای مدافع حقوق بشر اقدام کنند.

متن نامه ی خانم عبادی به شرح زیر است:

نامه جمعی از نخبگان به رئیس قوه قضائیه برای آزادی عبدالله یوسف‌زادگان، یک المپیادی

خبرگزاری هرانا - جمعی از دارندگان مدال‌‌های برتر در المپیادهای علمی کشوری و جهانی در رشته‌های مختلف و دانشجویان و دانش‌آموختگان رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه‌های تهران در نامه‌ای به ریاست قوه قضاییه خواستار آزادی فوری عبدالله یوسف‌زادگان شده‌اند.

به گزارش کلمه ،متن کامل نامه ای که جمعی از دانشجویان رشته علوم انسانی برای آزادی عبدالله یوسف زادگان خطاب به صادق لاریجانی،رییس قوه قضاییه نوشته اند،به شرح زیر است:

در جرایم سیاسی، مرخصی حق زندانی است

حسین علوی
alavi@radiozamaneh.com

نهصد نفر از فعالان مدنی و فرهنگی با انتشار بیانیه‌ای خواهان آزادی امید منتظری شده‌اند. او جوانی ۲۳ ساله و دانشجوی ترم آخر مقطع کارشناسی رشته حقوق در دانشگاه علامه طباطبایی است که بدون حضور وکیل مدافع در دادگاه به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» به شش سال حبس تعزیری محکوم شده است. او مانند بسیاری از متهمان جرایم مطبوعاتی و سیاسی از امکان برخورداری از قرار کفالت و آزادی در ایام نوروز نیز برخوردار نشده است. محمد سیف‌زاده در مورد حقوق متهمان جرایم سیاسی در قوانین ایران می‌گوید:

چهل و پنج تن از هنرمندان برجسته خواهان آزادی سينماگران شدند

ما امضاکنندگانِ نامه‌ی‌سرگشاده‌ی زير، ضمن تاييدِ حقِّ فيلمسازی برای هرکس که درحال و آينده براين امکان دست‌يابد، و تاييد حقِ آزادیِ بيان و خلاقیّتِ شغلی برای همه، و حقِّ اعتراض به نقضِ حقوقِ اجتماعی و صنفی و شهروندی درحال و آينده برای همگان، خواهانِ آزادی نامشروطِ محمدنوری‌زاد و جعفرپناهی و همه‌ی کسانی‌که به‌دلايل بالا بازداشت شده‌اند هستيم. آيا شبِ سال نو وقت تجديدنظر درنحوه‌ی رفتار با مَردُم، و

نامه خانواده کیانوش آسا به مناسبت اول فروردین، سال‌روز تولد وی

kianoush_asa کمیته گزارشگران حقوق بشر - آن‌چه در پی می‌آید نامه خانواده کیانوش آسا در بیست و ششمین سال‌روز تولد فرزندشان است. پس از متن نامه تصویر نسخه اصلی آن که توسط خانواده آسا تهیه شده است را مشاهده می‌کنید. کلمات داخل گیومه از میان دست‌نوشته‌های شخصی کیانوش انتخاب شده و در متن قرار گرفته است.

گزارش تصویری از برگزاری مراسم سال نو در مقابل بازداشتگاه اطلاعات کرمانشاه

kaveh_kermanshahi2 کمیته گزارشگران حقوق بشر - خانواده‌ی کاوه قاسمی کرمانشاهی، فعال حقوق بشر به همراه جمعی از فعالین مدنی کرمانشاه و سنندج، سفره‌ی هفت‌سین را مقابل بازداشتگاه اطلاعات کرمانشاه پهن کردند.

کاوه کرمانشاهی، عضو سازمان حقوق بشر کردستان، فعال کمپین یک میلیون امضا و از اعضای سازمان ادوار تحکیم وحدت، روز ۱۴ بهمن‌ماه در منزلش دستگیر و به بازداشتگاه اطلاعات منتقل شد.

پس از ۲۷ روز،

علاء‌الدین خانجانی و مهران روحانی، دو شهروند بهایی آزاد شدند

aladdin_nikiKhanjani کمیته گزارشگران حقوق بشر - علا‌ء‌الدین خانجانی و مهران روحانی، دو شهروند بهایی که به ترتیب در ۲۱ بهمن و ۱۳ دی‌ماه بازداشت شده بودند، شام‌گاه سه‌شنبه ۲۵ اسفندماه با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شدند.

در تاریخ‌های ۱۳ دی و ۲۱ بهمن‌ماه، بیش از ۲۰ شهروند بهایی در تهران بازداشت شدند. از میان بازداشت‌شدگان تنها آرتین غضنفری و پیام فنائیان هنوز در بازداشت هستند. گفتنی است پیام فناییان در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر می‌برد. این شهروند بهایی از حاضرین در دادگاه‌های متهمان عاشورا بود و این امر نگرانی در مورد وضعیت وی را افزایش داده است.

در حال حاضر

تاج زاده در هیچ دادگاهی حاضر نخواهد شد

تاج زاده در دادگاه خود اعلام کرده است تا زمانی که به شکایت 10 سال پیش وی رسیدگی نشود در هیچ دادگاه دیگری برای پاسخگویی حاضر نمی شود.
همسر تاج زاده در گفتگو با خبرنگار آریا گفت : همسرم معتقد است اگر به شکایتش رسیدگی می شد بسیاری از این مشکلات بوجود نمی آمد.
فخرالسادات محتشمی پور افزود : تاج زاده گفته است در دادگاه 11/12/88 شرکت نمی کند و قاضی هر حکمی می خواهد بدهد و آن را اجرا کند.

برگزاری دادگاه جهانبخش و نادر بخت‌آور از فعالین آذربایجانی

خبرگزاری هرانا ـ حقوق زندانیان: این فعالین پس از پایان مراسم سخنرانی میرحسین موسوی در ورزشگاه باغشمال تبریز در ۴ خرداد ۸۸ توسط نیروهای امنیتی دستگیر و پس از ۹ روز بازداشت موقت به قید وثیقه آزاد شده بودند.

به گزارش ساوالان سسی، اتهام این افراد اخلال در نظم عمومی از طریق سردادن شعارهایی با محوریت تحصیل به زبان مادری و خواستهای ملی و زبانی آذربایجانیها و اعتراض به جوک گویی نژادپرستانه محمد خاتمی بوده است.

Syndicate content