Skip navigation.
Home

اخبار عمومی حقوق بشر

تلاش متحدان جمهوری اسلامی در سازمان ملل برای توقف نظارت بر حقوق بشر با شکست مواجه شد.

بیست و چهارم مارچ دوهزار و شانزده میلادی

خبرگزاری سی ان اس ... تلاش متحدان جمهوری اسلامی در سازمان ملل، که در بین آنان تعدادی از سرکوبگر ترین رژیمهای ناقض حقوق بشر وجود دارند، برای تغییر احمد شهید، گزارشگر مخصوص ایران در امور حقوق بشر، در روز چهار شنبه گذشته ، ناکام ماند.
تمدید ماموریت احمد شهید با بیست رای موافق در مقابل پانزده رای مخالف و یازده رای ممتنع ، به تصویب شورای حقوق بشر رسید. این آمار نشانه تقویت موضع ایران در مقایسه با سال دو‌هزار و ده می باشد که در آن ماموریت احمد شهید با بیست و دو رای موافق در مقابل هفت رای مخالف و چهارده رای ممتنع تایید شد.

نامه سرگشاده تعدادی از سازمان‌های غیردولتی محیط زیستی کشور به حسن روحانی

جمعی از سازمان های غیردولتی محیط زیستی کشور در نامه ای خطاب به رئیس جمهور روحانی تقاضا کردند تا از احداث سدی که حیات رود کارون را به مخاطره می اندازد جلوگیری کند.
به گزارش زیست بوم، متن این نامه سرگشاده که در آن رونوشت هایی به معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با عنوان « برای تقدیر از پافشاری بر اجرای قانون و انجام ارزیابی و عدم صدور مجوز» و حمید چیت چیان وزیر نیرو برای «استحضار و دستور توقف ساخت غیرقانونی این سد» داده شده، چنین است:

به نام هستی بخش
سرور ارجمند جناب آقای دکتر حسن روحانی؛ رییس جمهور محبوب
با سلام و احترام

ابراز نگرانی اتحاديه اروپا درباره حقوق بشر در ايران

28 شهریور 90

 

 اتحاديه اروپا درباره وضعيت حقوق بشر در ايران و ادامه محکومیت و بازداشت فعالان حقوق بشر ابراز نگرانی کرده است.

شیرین عبادی در گفت‌وگو با زمانه: اعدام، نشانه ضعف حکومت است

shirin_ebadi_3.png

زمانه ؛ محسن کاکارش - در کمتر از دو هفته گذشته،۲۰ نفر در شهرهای مختلف ایران اعدام شده‌اند و فعالان حقوق بشر نگران احتمال ادامه این شرایط در ایران هستند. بیش از ۲۰۰ تن از فعالان فرهنگی، مدنی و سیاسی طی فراخوانی از روند اعدام‌ها ابراز نگرانی کرده و خواستار توقف فوری اجرای حکم اعدام دو تن از زندانیان سیاسی به نام‌های حبیب‌الله لطیفی و شیرکو معارفی شده‌اند.

صدور بیش از ۶۷ سال زندان برای ۲۲ تن از فعالین حقوق بشر

promoters_HR.jpg

12 اسفند 1389

در فاصلهٔ ۱۱ اسفندماه سال ۸۸ تا ۱۱ اسفندماه سال جاری، ۲۱ تن از فعالین حقوق بشر جمعا به بیش از ۶۷ سال زندان و پرداخت میلیون ها ریال جریمهٔ نقدی محکوم شده‌اند.

انتشار کتاب الکترونیکی جدید توسط سایت آگاهی

UN&bahais.jpg

نسخه الکترونیک ترجمه کتاب خانم نازیلا قانع با عنوان "بهاییان، سازمان ملل متحد و شرایط سیاسی ایران " توسط سایت آگاهی منتشر شد .
برای در یافت این نسخه اینجا را کلیک کنید

حقوق اقلیتها از مباحث اساسی روزگار ما محسوب می شود و هر اقدامی در جهت ترویج پیشرفت و استقرار صلح جهانی ، نمی تواند از پرداختن به این بحث مهم خودداری کند. شرایط دشوار اقلیتها در بسیاری از جوامع ، نه تنها مانعی جدی در راه توسعه به حساب می آید ، بلکه در بسیاری موارد از تحمیل شرایطی نا گوار و غیر انسانی بر آنان حکایت دارد . آنچه شرایط فعلی را غم انگیز تر می سازد ، فرو افتادن همین اقلیتهای سرکوب شده در ورطه خشونت است. تاریخ معاصر سرشار از تجاربی است که در آن اقلیت سرکوب شده به گروهی خشن و ستیزه گر و حتی سرکوبگر تبدیل شده است.

سازمان ملل نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد

Logo_majmae_sazmane_melal_1.jpg

شامگاه سه‌شنبه ۲۱ دسامبر (۳۰ آذر۱۳۸۹) مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ی مصوب کمیته سوم مجمع عمومی درباره ایران را تایید کرد. این قطعنامه ماه گذشته (۱۸ نوامبر ۲۰۱۰) در کمیته‌ی سوم مجمع عمومی، موسوم به «کمیته حقوق بشر» تصویب شده بود.

پیش‌نویس این قطعنامه توسط نماینده‌ی کانادا به کمیته سوم ارائه شده بود که با رای مثبت ۸۰ کشور به تصویب رسید. ۵۷ کشور نیز رای ممتنع و ۴۴ کشور رای منفی به آن دادند.

در قطعنامه‌ای که روز گذشته به تایید مجمع عمومی سازمان ملل رسید از مجازات‌های غیرانسانی رایج در ایران مانند سنگسار، قطع عضو و یا شلاق‌زدن به‌شدت انتقاد شده است.

فعالیت سایت شبکۀ جامعۀ مدنی و حقوق بشر افغانستان را تقدیر می کنیم

بی شک ترویج حقوق بشر در بین فارسی زبانان یکی از با ارزشترین تلاشها در جهت پیشرفت و ترقی و توسعه جوامع می باشد. گستره و شیوع ظلم و ستم و بی عدالتی در جهان معاصر به نحوی است که هر یک از ما باید با توانی مضاعف در جهت انتشار مفاهیم عدالت و حقوق بشر کوشا باشیم. در این بین تاسیس برنامه های منظم در جهت تقویت جوامع مدنی و گسترش حقوق بشر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

فشار بر مدافعان حقوق بشر در ایران تشدید شده است

navi_pillay.jpg

خبرگزاری هرانا - رئیس کمیساریای عالی حقوق بشرسازمان ملل متحد با انتشار بیانیه ای نسبت به تشدید اختناق و سرکوب در ایران،  اظهار نگرانی کرد .خانم ناوی پیلای درمورد فشارهای زیادی که به نسرین ستوده وکیل مدافع زندانی وارد می شود، صحبت کرده و توضیح داده است که من بویژه نگران پرونده نسرین ستوده هستم .

رئیس کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه ای نسبت به تشدید اختناق و سرکوب در ایران، بویژه علیه مدافعان حقوق بشر اظهار نگرانی کرد و به مقامات محوری اسلامی هشدار داد.

خانم ناوی پیلای، رئیس کمیساریا، تصریح کرد که

متن کامل قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران

ترجمه فارسی متن کامل قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران (آبان ۱۳۸۹)

وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران

مجمع عمومی، بر اساس منشور سازمان ملل متحد، و همچنین اعلامیه جهانی حقوق بشر، میثاق های بین المللی حقوق بشر و سایر اسناد بین المللی حقوق بشر، قطعنامه های قبلی خود در باره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را یادآوری می کند که آخرین آن، قطعنامه شماره ۱۷۶/۶۴ مورخ ۲۷ آذرماه ۱۳۸۸ می باشد،

Syndicate content