Skip navigation.
Home

واکنش های بین المللی در رابطه با حقوق بشر

بیانیه مطبوعاتی احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر در تاریخ دهم مارس 2016

روز خوش خانم ها و آقایان
در 26 فوریه 2016، میلیون ها ایرانی در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان شرکت کردند تا در انتخاب رهبر آینده کشورشان نیز بدین شکل سهیم باشند. بنا بر مشاهدات، حضور رای دهندگان علیرغم رد صلاحیت هزاران کاندیدای مردم بالا بوده است. این حضور پررنگ نشان از حمایت اکثریتی مردم از دولت حسن روحانی و همچنین تلاش دولت در زمینه افزایش روابط بین المللی پس از توافق تاریخی 14 جولای 2015 بر سر برنامه های هسته ای تهران می باشد.
فردا، من آخرین گزارش شورای حقوق بشر در زمینه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را ارائه خواهم داد. در گزارش های سال گذشته مجمع عمومی سازمان ملل، بنده همواره توافق صلح آمیز هسته ای ایران را امیدوارکننده برشمرده و اشاره کردم که این می تواند طلایه فرصتهایی باشد برای جمهوری اسلامی تا در فضای سیاسی مساعد به بهبود وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران بپردازد. از سال 2013، تغییرات قابل توجهی در لحن و رویکرد دولت نسبت به حقوق بشر دیده شده است ولی متاسفانه هنوز در عمل نشانه چندانی از تحولات بچشم نمی خورد.
میخواهم بحث را با چالش هایی در این زمینه و سابقه تلاش ایران در حل و فصل آنها ادامه دهم. آخرین گزارش من شامل موارد متعددی می شود: از افزایش

نمایندگان آمریکا اقدامات حکومت ایران علیه بهایی‌ها را محکوم کردند

دی 1391

 

رادیو فردا:

مجلس نمایندگان ایالات متحده با صدور قطعنامه‌ای از ایران خواست آن دسته از بهایی‌ها را که تنها به خاطر اعتقادات مذهبی خود در زندان هستند، آزاد کند.

به گزارش وب‌سایت خبری جامعه بین‌المللی بهاییان، در این قطعنامه که روز سه‌شنبه، ۱۲ دی، به تصویب رسید، آن‌ چه «آزار و اذیت بهایی‌ها با حمایت‌های حکومت ایران» خوانده شده محکوم شده است.

پيش‌نويس قطعنامه حقوق بشر عليه ايران تصويب شد

un-3.jpg

آذر 1391

 

کميته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد، پيش‌نويس قطعنامه حقوق بشر عليه ايران را تصويب کرد.

 

اين پيش‌نويس که از سوی دولت کانادا ارائه شده بود، با ۸۳ رأی مثبت، ۳۱ رأی منفی و ۶۸ رأی ممتنع به تصويب رسيد.

 

در اين پيش‌نويس از "افزايش اعدام‌ها، تبعيض‌ عليه زنان، تبعيض‌های قوميتی و دينی، وضعيت زندانيان سياسی و سرکوب مدافعان حقوق بشر در ايران" انتقاد شده است.

 

شخصیت‌های رومانیایی خواهان حقوق بشر برای بهائیان ایران هستند

rumania.jpg
 بهمن ۱۳۹۰

بخارست، رومانیا – تقریباً ۷۰ نفر از رومانیایی‌های سرشناس از حکومت ایران می‌خواهند به بهائیان حقوق بشر بنیادی‌شان را بدهد.

Syndicate content