Skip navigation.
Home

نگاشته ها

“چرا زنده‌ای؟” − در نقد اکبر گنجی

علی بهرنگ
اخیرا اکبر گنجی در پاسخ به سخنرانی محمدرضا نیکفر، مقاله‌ای با عنوان “جمهوری اسلامی: رژیم کشتار؟” نوشته است که بررسی این مقاله هدف نوشته‌ی زیر است. در ابتدا تلاش خواهد شد تا منطق ریاضیاتی تحلیل آقای گنجی روشن شود.
اعداد مقدس و کشتار

بهاییان ایرانی و تحصیل بر لبه‌ی تیغ

tahsil.jpg

خرداد 91


یک‌سال از حمله ماموران امنیتی به خانه‌های کارکنان و استادان موسسه آموزشی بهاییان "بی‌آی‌‌اچ‌ای" می‌گذرد. جوانان بهایی با بسته شدن این دانشگاه و بازداشت دست‌اندرکاران آن، آخرین تکیه‌‌گاه تحصیلی خود را از دست داده‌‌اند.

جامعه بهاییان ایران در کنار فشارهای اجتماعی و امنیتی، با تبعیض‌‌‌‌‌‌آموزشی در دانشگاه‌ها نیز روبروست. شهروندان بهایی از حق ورود به دانشگاه‌های ایران محروم‌هستند. آنها اجازه شرکت در کنکور را دارند، اما در سال‌های آغازین یا ترم‌های واپسین تحصیل، تنها به دلیل مذهب خود از دانشگاه اخراج می‌شوند.

داستان یک دانشگاه

BIHE-1.jpg

آذر 90

 

۱. سال‌ها از آن روز می‌گذرد. روزی که میلیون‌ها ایرانی برای تأسیس حکومتی که آرمان‌های والای آسمانی و انسانی‌شان را برآورده خواهد ساخت، جشن گرفتند.

دانشگاه بهائیان: فشار حکومت و مقاومت غیرمتمرکز

BIHE_arrested.jpg

14 سپتامبر 2011 - 23 شهریور 1390

 

کامبیز فتاحی

 

چهار ماه از بازداشت شماری از مسوولان موسسه علمی آزاد بهائیان ایران می گذرد. در حالی که خانواده های این افراد، آغاز محاکمه آنان را نزدیک می دانند، دست اندرکاران و اساتید این دانشگاه غیرمتمرکز، بر ادامه فعالیت آن تاکید دارند.

وزارت علوم ایران می گوید که این دانشگاه غیررسمی که کلاس هایش اکثرا در خانه های مردم برگزار یا از طریق آنلاین ارائه می شود، فاقد مجوز بوده، فعالیتش غیرقانونی و مدارک آن فاقد ارزش است.

ایمان و امید

mmw_discrimination_041108_article_0.jpg

سهراب احمری*- زمستان گذشته، زمانی که با شکوفه‏های درخت‌ها، «بهار عربی» به گل نشسته بود، من مشغول ویرایش مجموعه‏ای از مقالات نوشته شده توسط معترضان خاورمیانه‏ای بودم. تجربه‌ای بسیار الهام‏بخش بود.

این مقالات که در فاصله سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ به نگارش درآمده بودند، در حاشیه رویدادهای امروز مناطقی نظیر تونس، قاهره، منامه، درعا و بن‌غازی به نوعی «پیشگویانه» به نظر می‌رسند. در این مجموعه ده‏ها مرد و زن جوان از سرتاسر منطقه آرزوهای خود درباره فردایی آزاد را به تصویر کشیده بودند؛ آن هم در زمانی که هنوز اقتدار دیکتاتوری‏ها، ویژگی فردای دنیای عرب به شمار می‏رفت.

در این میان، ویرایش مقالاتی که از سرزمین مادری من ایران گردآوری شده ‌بودند برایم بسیار دردناک بود؛ سرزمینی که رژیم سرکوبگر آن دوسال پیش اعتراض‌های مردمی را با خشونت تمام سرکوب کرده بود. بر من هیچکدام از آن مطالب به اندازه نامه‏ای که یک دختر ایرانی نوشته بود، تاثیرگذار نبود؛ دختری که خود را تنها با دو حرف «ت. ت» معرفی کرده بود، تا زندگی مخاطره‌آمیزش، پرخطرتر نشود.

آزموده را آزمودن خطاست

حق تحصیل از دیدگاه قوانین بین الملل را می توان در کنوانسیون و معاهدات بین المللی جست. از جمله کنوانسیون مبارزه با تبعیض در آموزش مصوب یونسکو ماده 4 آن که آموزش عالی را بطور مساوی و قابل دسترس برای همه می داند. بند 13 میثاق بین المللی نیز بر این امر تاکید دارد. بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی اصول3،19،23 و30 همه آزادند تا تحصیلات خود را تا سطح دلخواه ادامه دهند. از لحاظ علم تعلیم و تربیت جایگاه تحصیل بدون تبعیض امری بدیهی است چه که اگر در این دوران بخواهیم علم را مخصوص به عده ای خاص بدانیم هرگز قادر نخواهیم بود در دنیای پیچیده امروز پاسخی جامع و قاطع به معضلات اخلاقی، اجتماعی و فرهنگی بدهیم. چه که پایه و ریشه کلیه این معضلات در فقر آگاهی و دانایی و تحصیل علم است. از لحاظ ارزشهای دینی و اسلامی هم همین بس که پیامبر اسلام ضرورت تحصیل علم را با بیان"اطلبواالعلم ولو بالصّین" از واجبات شمردند.
پر واضح است در دنیای رو به رشد علم و تکنولوژی، تحت هیچ عنوان و به هیچ دلیلی نمی توان و نباید فرد یا افرادی را بخاطر داشتن باوری متفاوت از کسب ضروری ترین نیاز روز محروم نمود.

این امر در پر شور ترین سال های عمر یک فرد چون حق حیات او محسوب است و هیچ سازمان و نهاد حقیقی و یا حقوقی و نیز هیچ حکومتی به هیچ دلیلی چنین اجازه ای را ندارد؛ و بطریق اولی نباید بتواند فرد را از آن محروم نماید.

تعطیلی دانشگاه آنلاین یا دیگر آزاری سیستماتیک؟

شیعه آنلاین در خبری كه منتشر كرد اعلام نمود" نیروهای امنیتی در یك اقدام هماهنگ سر پل های شبكه دانشگاه آنلاین بهاییان را باز داشت و این شبكه را متلاشی نمود "

روزنامه كیهان نیز در خبر ویژه ای اعلان نمود "این شبكه بهاییان هم لو رفت"

واقعه بدین گونه اتفاق افتاد كه یكشنبه اول خرداد 1390 طی برنامه ای هماهنگ، ماموران اطلاعات به خانه بیش از 30 ایرانی بهایی در شهر های مختلف تهران ،كرج، اصفهان، شیراز، ساری، زاهدان یورش برده برخی با بالا رفتن از دیوار و برخی به نام مامور پست و غیره داخل منزل شده آنان را دستگیر و با برهم ریختن منازلشان، برخی اموال شخصی مثل كامپیوتر و لب تاب و كتب و سی دی ها را ضبط و با خود بردند.

اما مدیران و اساتید دانشگاه آنلاین بهاییان كه بودند؟و هدفشان چه بودكه اینگونه مورد هجوم قرار گرفتند و خودشان دستگیر و اموالشان به غارت برده شد؟

اما مدیران و اساتید دانشگاه آنلاین بهاییان كه بودند؟و هدفشان چه بودكه اینگونه مورد هجوم قرار گرفتند و خودشان دستگیر و اموالشان به غارت برده شد؟

تقیه و مغلطه را "گو همه سیلاب ببر"

haghtahsil.jpg

- تا به حال هیچ دانشجوی بهایی را در کلاس ها ندیده ام! راستش آخرین باری که یک بهایی دیدم در مدرسه بود!

-درست می گویی آخر بهایی ها را به دانشگاه راه نمی دهند! خودت می دانی که فرم ثبت نام دانشگاه ستون مذهب دارد و کلا 4 گزینه برای انتخاب کردن: اسلام، زردشتی، مسیحی، کلیمی و من با اینکه همه را قبول دارم ولی بهایی هستم!

- خوب ! این که کاری ندارد بنویس مسلمان یا هر چیز دیگر! روی شناسنامه هم که دین را نمی نویسند، روی پیشانیت هم که ننوشته. دیگه راهی ساده تر از این؟

- یعنی منظورت اینست که دروغ بنویسم ؟

-آره دیگه. بابا تو اسلام هم تقیه هست! یعنی می تونی وقتی دچار خطر هستی دروغ بگویی و دین دیگری انتخاب کنی!

- من به تقیه اعتقادی ندارم!

شانه هایش را بالا می اندازد.

جوانان بهایی از حق تحصیل محرومند

ماموران رایانه، وسایل شخصی و کتاب‌های این افراد را ضبط کرده و با خود برده‌اند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، شماری از بازداشت‌شدگان به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده‌اند. مأمورین امنیتی مراکز علمی و آزمایشگاهی این دانشگاه آنلاین را هم بسته و پلمب کرده‌اند.

نیروهای امنیتی وابسته به وزارت اطلاعات حکومت اسلامی، در یک یورش گسترده و هماهنگ در تهران و چندین شهر ایران به منازل شهروندان بهایی که در دانشگاه آنلاین بهاییان فعال هستند، شماری از آن‌ها ازجمله ۳۰ استاد این دانشگاه را بازداشت شده‌اند.

این دانشگاه نیمه حضوری و نیمه انتفاعی در اواسط دهه ۶۰ خورشیدی به دلیل تأمین نیازهای تحصیلی جوانان بهایی برپا شد که پس از انقلاب از ورود به دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی دولتی محروم بودند.

سایت‌های وابسته به جناح‌های تندروی حکومت اسلامی در واکنش به بازداشت استادان و گروهی از کسانی که از این طریق به تحصیلات دانشگاهی ادامه می‌دادند، نوشته‌اند: «بهاییان از این دانشگاه آنلاین برای تبلیغ دین خود استفاده می‌کردند.»

«جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی» در سایت خود اسامی بیش‌ از ۳۰ تن از مسئولان دانشگاه آنلاین بهاییان را ذکر کرده‌اند که یا بازداشت شده‌اند یا منازل‌شان مورد تفتیش قرار گرفته است.خبرگزاری حقوق بشر «رهانا» نیز اسامی هشت تن از بازداشت‌شدگان را منتشر کرده است.

Syndicate content