Skip navigation.
Home

روز جهانی زن

مادران در بند

madaran_dar_band.jpg

اردیبهشت 91در حالی که بیشتر تبلیغات رسانه‌های داخل کشور در روزهای اخیر به "روز مادر" اختصاص یافته است و دائما مقام " مادری" از سوی افراد مختلف مورد تکریم قرار می‌گیرد، هم‌اکنون شماری از زندانیان سیاسی زن در زندان اوین به سر می‌برند که علی‌رغم داشتن فرزندان کوچک، از حق آزادی و مادری محروم شده‌اند.

این زنان که همگی به اتهامات واهی، روانه زندان شده‌اند، حتی در مناسبت‌های این چنینی نیز؛ حق ملاقات و بودن در کنار فرزندان خود را ندارند.

روز جهانی زن؛ ۳۴ زندانی زن با ۲۰۸ سال زندان و ۱۴ زن در بازداشت

 اسفند , ۱۳۹۰

 

روز هشتم مارس به عنوان روز جهانی زن در سال ۲۰۱۲ در حالی سپری می‌شود که ۳۴ زندانی زن با داشتن بیش از ۲۰۰ سال حکم در زندان‌ به سر می‌برند.

به مناسبت هشتم مارس : نگاهی به موقعیت زنان در ایران و خاورمیانه / آزاده دواچی

azadeh_davachi.jpg

 موقعیت زن ایرانی در جامعه ی سنتی عجین شده با مذهب ایرانی، از دیرباز تا به کنون دستخوش تلاطم و تغییرات بسیاری بوده است. موقعیت زنان در نتیجه ی عوامل مختلف، تغییر کرده و بسته به شرایط تاریخی و یا موقعیت حساس سیاسی جامعه خود، جایگاه های متفاوتی را کسب کرده است.

بیانیه ی اتحادیه دموکراتیک دانشجویان کورد در گرامیداشت 8 مارس روز جهانی زن


از ویژگی های پایدار، ذاتی ولایتغیر انسان همانا خودمختاری وی در تصمیم سازی برای زندگی، روابط و آینده ی خویش است و همین انسان است که با تکیه بر عقلانیتی سنجش گر در جهت به سامان کردن زندگی خود در فرم های متعدد و متفاوت می کوشد. از همین حیث آزادی از ویژگی های لا ینفک وجود انسان است. از زمانی که صوفیستا ها انسان را مبدا در آفرینش هستی می انگاشتند تا به امروز که ما با اندسشه نوین آشنا گشته ایم می دانیم که انسانیت و آزادی همزاد یکدیگرند و از این رو نفی هر کدام، نفی دیگری را به دنبال خواهد داشت .

بیانیه ی شیرین عبادی به مناسبت هشت مارس : زنان و قانون اساسی‌

shirin_ebadi_3.png

کمیته گزارشگران حقوق بشر- در آستانه ی یک صدمین سالگرد روز جهانی زن، هشتم مارس و در حالی که گروه های مختلف و فعالان جنبش زنان در حال تدارک برنامه های مختلف برای برگزاری این روز هستند، شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل، با صدور بیانیه ای از مردم ایران خواست تا ضمن گرامی‌داشت این مناسبت، زنان ایرانی را در دستیابی به «حقوق برابر» تنها نگذارند.

Syndicate content