Skip navigation.
Home

طره تقی زاده

دیگر ترویج فضائل انسانی نیز جرم است!

torre_taghizadeh.
۶ مهر , ۱۳۹۰

هشتمین نامه عنایت الله سنائی در دفاع از اتهامات همسرش، طره تفی زاده، که بعلت اعتقاد به آئین بهائی، بیش از هشت ماه است که در زندانِ ساری محبوس می باشد.

 

رئیس محترم قوۀ قضائیه آیت الله صادق لاریجانی

 

آیا بهائیان در ایران تبلیغ می کنند؟

torre_taghizadeh.

 

نامه هفتم جناب عنایت الله سنایی همسر مهندس طره تقی زاده که به اتهام تبلیغ علیه نظام محکوم به 22 ماه حبس تعزیری شدند و هم اکنون دوران محکومیت خود را در زندان شهرستان ساری می گذرانند.

 

رئیس محترم قوه قضائیه آیت الله صادق لاریجانی .

احتراما: در جوابِ این سؤال که آیا بهائیان در ایران به معنیِ اَخَصِّ کلمه ، تبلیغ نموده و یا علناً به انتشارِ احکام و تعالیمشان مشغول بوده یا هستند ، به چند دلیل جواب این سؤال منفی می باشد.

دلیل اول :

بر حسبِ آنچه در فرهنگ ها و کتب لغات آمده است و نیز بر اساسِ تفسیرِ شورایِ عالیِ انقلابِ فرهنگی ایران، کلمۀ تبلیغ : به معنی اشاعۀ یک فکر یا عقیده بوده و لازمۀ اشاعۀ هر فکر و عقیده ای نیز مستلزم استفاده از وسایلِ ارتباطِ جمعی (نظیرِ رادیو ، تلویزیون ، مطبوعات ، نطق در مجامعِ رسمی و انتشارِ کتب و مقالات و غیره ) می باشد.ولی همانطور که مستحضرید ، بهائیان در ایران هرگز به این وسایل دسترسی نداشته و ندارند ، به همین دلیل چنین اتّهامی نیز ضرورتاً مُنتَفی و غیر منطقی به نظر می رسد. بنابراین زمانی که یک فردِ بهائی از واژۀ تبلیغِ دینی استفاده می کند ، هدفش صرفاً رفع سوء تفاهمات از اذهانِ نفوس و بیانِ حقایقِ صحیحِ دینیِ خود ، آن جهتِ نقضِ اتّهاماتِ ناروا و رفعِ تهمت ها و افترائاتِ کثیره ای است که از طرفِ بعضی از مسئولینِ حکومتی و نویسندگانِ جرائد و نشریات منتشر شده و می شود.

اما

بررسی حقِ آزادی بیان در اسلام، نامه ششم آقای عنایت الله سنائی، همسر خانم طره تقی زاده

torre_taghizadeh.

(از دیدگاهِ علماء و محققینِ اهلِ تسنّن )

نامه ششم

خطاب به رئیسِ قوّۀ قضائیه آیت الله صادق لاریجانی

 

 

 

با احترام : مقدمتاً باید عرض کنم از استقبالی که توسط بیندگان محترم در بعضی از سایتها از نامه چهارم ، تحت عنوان :" آیا اسلام با آزادی دین و بیان مخالف است "؟ به عمل آمد. بر آن شدم که قسمتهای دیگری از مطالعات و تحقیقات خویش را راجع به آزادی دین و بیان از منظر اسلام در اختیار بیندگان بسیار عزیز و منصف بگذارم لذا جهتِ توضیح و تِذکار عرض می شود که :

1- در نامه چهارم آزادی دین و بیان از دیدگاه قرآنِ کریم و پیامبر اکرم(ص) و بعضی ائمه اطهار مورد بررسی قرار گرفته است.

2- در نامه پنجم نظرات و آراء بعضی از علما و محققین بزرگِ شیعه را در پیرامونِ موضوع فوق جویا شده و به این نتیجه رسیدیم که آزادی بیان و دین در اسلام سابقه 1400 ساله دارد.

3- در ششمین نامه ، به درجِ خلاصه ای از نظرات و آراء علما و محققینِ محترمِ اهلِِ تسنّن (که جمعیتی بیش از یک میلیارد نفر از مسلمین را شامل می شوند ) مبادرت می شود .

و در این راستا ، کاملترین و جامع ترین اثری که مورد مطالعه و تحقیق قرار گرفته است کتابی است تحت عنوان " آزادی های عمومی در حکومت اسلامی " که از لابلای مطالبِ مطروحه در این اثرِ نفیس که مشتمل بر 521 صفحه می باشد می توان به صدها دلیل و مطلبِ مهم در پیرامونِ حقوق و آزادیهای انسان در اسلام ، حقوق و آزادی های سیاسی و عقیدتی و نیز ساز و کار تضمین آزادی های عمومی و جلوگیری از ظلم و ستم در نظام اسلامی برخورد نمود که تمامِ نظرات ابراز شده ، مستند و مستدل بوده و آنچه از دلایلِ عقلی و نقلی هم بدونِ قید ِصریح از منابعِ آنها ،درج گردیده است نیز اشاراتی ضمنی به احکام و تعالیم اسلامی ( اعم از قرآنِ کریم و بیانات پیامبرِ اکرم و ائمه هدی ) دارد.

آزادی دین و بیان در اسلام

torre_taghizadeh.

(از منظر علما و محققین مسلمان)

 

نامه پنجم

( از طرف عنایت الله سنائی همسر مهندس طرّه تقی زاده که به 22 ماه حبس محکوم و زندانی شده ا ند )

خطاب به رئیس محترم قوّه قضا ئیه جناب آیت الا صادق لاریجانی :

 

احتراماً همانطور که قبلاً بدان اشاره گردید پیش کشیدنِ بحثِ آزادی بیان از دیدگاه اسلام به این منظور بوده که مسئولین قضائی به متهمینِ بهائی اینطور القاء می کنند که تبلیغِ آئین بهائی ، خلافِ قوانین و مغایر با احکام و تعالیمِ دیانتِ اسلام می باشد چنانچه در طولِ چند سالِ اخیر بسیاری از بهائیان (از جمله همسرم) به همین دلیل ، یکی پس از دیگری محکوم به حبس شده و روا نه زندان ها گردیدند. لذا در نامه قبلی با استناد به آیاتِ قرآنِ کریم و نیز با ارائۀ مدارک و آثاری که حکایت از مباحثاتِ گوناگون و محاظراتِ فراوان میانِ پیامبرِ اکرم (ص) و نیز ائمۀ اطهار با بزرگان و پیشوایانِ مذاهب و مکاتبِ دیگر ( از جمله مشرکین و بت پرستان ) داشته ، بر هر فردِ منصف و آزاده ای ثابت و مبرهن گردید که اسلام در اصل هیچ گونه مخالفتی با آزادیِ دین و بیان نداشته و هر گونه سخن و ادّعائی خلافِ این حقیقتِ مسلّم ، توهینی واضح و بُهتانی آشکار به اساسِ این دینِ الهی محسوب می شود. اینکه گروهی در این عصر صرفاً به خاطرِ

آیا اسلام با آزادی دین و بیان مخالف است؟

torre_taghizadeh.
چهارمین نامه سرگشاده جناب عنایت الله سنائی به رئیس قوه قضائیه صادق لاریجانی

ریاست محترم قوه قضاییه، آیت الله صادق لاریجانی
احتراماً قبل از بیان هر مطلبی لازم می دانم به این نکته اشاره نمایم که نامه های بنده به حضور آن جناب و نیز دیگر مسئولین محترم نظام جمهوری اسلامی، صرفاً به عنوانِ یک سلسه نامه های خشک اداری نبوده و نیست .بلکه هدف، بیانِ واقعیت ها و حقایقی است که در قلبِ همۀ کسانی که به نوعی در معرضِ ظلم و ستم های بسیار در دورانِ 32 سالۀ انقلابِ اسلامیِ ایران قرار گرفته اند، جایگزین بوده و دیر یا زود مورد قضاوتِ اهلِ عالم و تاریخِ بشریت قرار خواهد گرفت. در ضمن جا دارد که در همین جا به اعتراضی که از نامه های قبلی ام شده است ،مختصراً مطالبی عرض نمایم که البته این اعتراض در اصل متوجه مسئولینِ حکومتی بوده و پاسخِ آن را نیز هم آنها باید بدهند. زیرا لازم است در نهایتِ تأسّف عرض نمایم که گروه هائی از مردم از اینکه بنده اسلام را طرفدارِ آزادی و مساوات دانسته و اهلِ تساهل و تسامح معرفی می کنم ، ناراضی هستند. زیرا این گروه چنین طرزِ تفکری از دیانتِ اسلام را ، آن هم از یک شهروندِ بهائی که خود و همسرش و نیز تقریباً اکثرِ همکیشانش در دورانِ انقلاب در معرضِ انواع و اقسامِ مصائب و بلایا و محرومیت ها بوده و هستند ، نپذیرفته و حتی موجب حیرتشان می شود. و عجیب تر آن که با تمامِ این تفاصیل بعضی از مسئولینِ محترم به پیروی از بعضی مراجعِ تقلید، ما را ضدّ اسلام و دشمنِ مسلمین معرفی می نمایند. که البته در این نامه مجالِ پرداختن به آن نبوده وانشاءالله در یکی از نامه های دیگر در ردِ این تهمتِ آشکار پاسخهای لازم داده خواهد شد.

نامه های سرگشاده همسر خانم مهندس طره تقی زاده (محکوم به 22 ماه حبس تعزیری)

torre_taghizadeh.

نامه سوم :

 "براندازی و تبلیغ علیه نظام"

رئیس محترم قوه قضائیه ، جناب آقای صادق لاریجانی

 احتراماٌ معروض می دارد که یکی ازبارزترین اتهامات همسر بنده "تبلیغ علیه نظام " می باشد. اتهامی که طیف کثیری از متهمین را در طی سال های اخیر در بر می گیرد. فعالان سیاسی، اقلیت های قومی و دینی به واسطه فعالیت های خود به " تبلیغ علیه نظام " متهم می شوند. همانگونه که این اتهام ، مخاطبین متنوعی دارد، تعابیر گوناگونی نیز از آن شده است. چنانچه گاهی به عنوان ابزاری به جهت " براندازی نظام " تعبیر می شود. در این نامه به برداشت اخیر از اتهام فوق خواهیم پرداخت، بدین معنا که با ذکر تعالیم و عملکرد بهائیان که همسر عزیزم یک نمونه از آن محسوب می شود این مسئله ثابت خواهد شد که اقدام علیه امنیت ملی و نظام جمهوری اسلامی و هر نظام دیگری بر خلاف باورهای وجدانی، عقیدتی و دینی بهاییان ایران و جهان بوده و سابقه درخشان بهاییان در مسیر آبادانی و شکوفایی ایران شاهدی گویا از این حقیقت است. که انشاءالله در فرصتی دیگر از خدماتِ تاریخی و اجتماعی بهائیان که در طولِ نزدیک به یک قرن بدان مشغول و موفق بوده اند مستدلاً مطالبی عرض خواهد شد. حال در این قسمت با فرض به اینکه آنجناب ویا دیگر مسئولین محترم ، با احکام و تعالیم بهایی در این مورد آشناییِ کامل ندارید، لازم می دانم به شمّه ای از نظریات پیشوایان این آیین ، اشاره ای صریح نمایم.

یکی از پیشوایان بهایی خطاب به همه بهاییان می فرمایند:

"در هر مملکت که هستید بحکومت در نهایت اطاعت باشید."

با ما مسلمانی کنید !

نامه دوم مهندس سنایی در مورد وضعیت خانم طره تقی زاده


با ما مسلمانی کنید !

نامه های سرگشاده حضور ریاست محترم قوه قضائیه
از طرف همسر مهندس طره تقی‌زاده (محکوم به 22 ماه حبس تعزیری)

نامه دوم

حافظ وظیفه تو دعا گفتنست و بس دربند آن مباش که نشنید یا شنید
با احترام قبل از هر چیز لازم می دانم که در دومین نامۀ شکوائیه ، فرازهائی از بیانات و خطابات حضرت علی (ع) را که معیار و میزانی برای قضاوت و نوعِ رفتارِ قضات و حاکمانِ مسلمان در ارتباط با غیرِ مسلمین (اعم از اهلِ کتاب ، کفّار و غیره ) می باشد ذکر نموده و عرض نمایم که تنها سخن و خواسته ما از شما و دیگر مسئولینِ محترم جمهوریِ اسلامی اینست که بگوییم " با ما مسلمانی کنید "، زیرا ما فراتر از آنچه در قرآن کریم و بیانات ائمه اطهار در حق غیر مسلمین ِ غیر حربی آمده، نمی خواهیم. لهذا دعوت می شود دقایقی فارغ از دنیا و مافیها بیانات انسان دوستانه حضرت علی (ع) که قطعیاً نزد شما از هر مفسّری آگاه تر و از هر مبیّنی داناتر است توجه نموده، گوش جان بسپاریم.
آن حضرت در نامه مشهور خویش خطاب به مالکِ اشتر (حاکم مصر) می فرمایند :
Syndicate content