Skip navigation.
Home

اطلاعات و آگاهی ها

ده نسل کشی وحشتناک در تاریخ

صدای آمریکا - هرچند در تعریف نسل کشی اختلاف نظرهایی وجود دارد، اما بطور کلی به نابودی عمدی یک نژاد اشاره دارد که در جوامع قدیمی و مدرن به دلایل متفاوت صورت گرفته است.

به نوشته "لیست ورس" ده مورد دهشتناک نسل کشی در تاریخ بشر، از این قرار است که وحشتناک ترین آنها را در پایین فهرست زیر و در رتبه یک می خوانید.

روایت خبرنگار آلمانی از شرایط وحشتناک زندان در ایران

zendani.jpg

دویچه وله : یک روزنامه نگار آلمانی که در جریان تهیه گزارش از حکم سنگسار سکینه آشتیانی در ایران بازداشت شده بود برای نخستین بار از وضعیت غیرقابل تحمل زندان صحبت کرده است. او پس از ۱۳۲ روز بازداشت، یک سال پیش آزاد شد.

آیا فعالیت های روزنامه نگاری شما اخلاقی است؟ خودتان را بسنجید!

journalist.jpg

اگر گزارش شما هدفدار است، نظری در آن تحریف شده است، از طیف خاصی طرفداری به عمل می آورد یا نتیجه مشخصی را از پیش مد نظر دارد، بیشتر به یک بیانیه سازمان های روابط عمومی یا گزارشی تبلیغاتی شباهت دارد تا یک گزارش خبری حرفه ای. کار اصولی روزنامه نگاری بر اصول اخلاقی شناخته شده ای استوار است که سلامت تمام فعالیت های ما به عنوان روزنامه نگار، به آن بستگی دارد.

برای اطمینان از تطابق کار خود با اصول اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری، بد نیست این ده سوال را از خود بپرسید:

۱. هدف من از روزنامه نگاری چیست؟

۲. انگیزه شخصی ام چیست؟

ممنوعیت مداخله در زندگی خصوصی افراد

تبین مواد اعلامیه جهانی حقوق بشر ـ ماده دوازدهم

ممنوعیت مداخله در زندگی خصوصی افراد

محمد علی دادخواه

در طول ویژه برنامه‏های کارنامه‏ی سی ساله، تا به حال ۱۱ ماده از ۳۰ ماده‏ی بیانیه‏ی جهانی حقوق بشر، توسط کارشناسان حقوقی بررسی شده‏اند. این بار نوبت به بررسی ماده‏ی دوازدهم این بیانیه می‏رسد. قبل از هرچیز، بهتر است یک بار با مفاد این ماده آشنا شویم:

«نباید در زندگی خصوصی، امور خانوادگی، اقامت‏گاه یا مکاتبات هیچ کس مداخله‏های خودسرانه صورت گیرد یا به شرافت، آبرو و شهرت کسی حمله شود. در برابر چنین مداخله‏ها و حمله‏هایی، برخورداری از حمایت قانون، حق هر شخصی است».

پرونده‏ی ماده‏ی ۱۲ را محمد علی دادخواه، فعال مدنی و حقوق‏دان، باز می‏کند. محمد علی دادخواه یکی از کسانی است که علاوه بر تحقیقات حقوقی، دارای سابقه تحقیق تاریخی و تاریخ حقوقی در ایران از قرون پیش است.

کانون مدافعان حقوق بشر چیست ؟

توضیحات کرمانشاه پست : اخیراً در باب فشارهایی که بر کانون مدافعان حقوق بشر و شخص خانم شیرین عبادی پیش آمد ، ایمیل هایی دریافت کردیم که از چند و چون این کانون آشنایی نداشتند و خواستار شفاف شدن و اطلاع رسانی از طریق این تارنما در این زمینه شدند . کرمانشاه پست در پاسخ به این عزیزان و سایر کسانی که بدنبال یک شناخت کلی از کانون هستند مطلبی را در ادامه منتشر خواهد کرد . ضمن آنکه انتشار این مطلب صرفاً برای اطلاع رسانی است و نه تأیید یا رد آن : 

هسته اوليه كانون مدافعان حقوق بشر در سال 1380 توسط پنج وكيل دادگستري به اسامي خانمka_banner1 شيرين عبادي ، آقايان محمدعلي دادخواه ، محمد سيف زاده ، محمد شريف و عبدالفتاح سلطاني شكل گرفت . گفتنی است كه در آن هنگام چهارتن از موسسین به علت دفاع از پرونده هاي متهمان سياسي – عقيدتي مواجه با محکومیت به تحمل حبس ودر آستانه اعزام به زندان بودند كه در مرحله تجديدنظر، مجازات حبس دو نفر ازآنان تبديل به جزاي نقدي شد ولي دو نفر ديگر يعني آقايان عبدالفتاح سلطاني ومحمدعلي دادخواه هر كدام براي مدتي به چهار ماه در زندان اوين بسر بردند. برهمين مبنا درآغاز کار ، جلسات هفتگي كانون مدافعان حقوق بشر درطبقه همکف کانون وکلا و سپس درسالن ملاقات زندان اوين تشكيل مي شد ، يعني سه عضو ديگر به ملاقات دو عضو محبوس رفته واز فرصت اندكي كه داشتند براي تبادل نظر استفاده مي كردند.

منشور حقوق زنان

منشور حقوق زنان

١_ مادهٴ اول تعهد نامه تعريفى از مفهوم تبعيض عليه زنان است مانند هرنوع فرق گذاشتن ، حذف يا محدوديت هاى مبتنى بر جنسيت آنها که شناخت، بهره مندى و اجرائات زنان و رعايت احترام او را در مقام و شأن ازدواج که بر اساس تساوى حقوق زن و مرد و حقوق بشر و يا بر مبناى اصل آزادى در امور سياسى، اقتصادى ، اجتماعى، فرهنگى، مدنى و يا ساير ميادين خنثى ميکند و به آن صدمه ميزند.

٢_ کشورهاى عضو متعهد هستند همه گونه تبعيض را محکوم کنند و چهار چوب حقوق قضائى را که شامل کليهٴ قوانين و اجرائات سياسى است و از تبعيضات جلوگيرى کرده و مطابق اصل

بيلان آزادی مطبوعات در سال ٢٠٠٧

گزارشگران بدون مرز
بيلان آزادی مطبوعات در سال ٢٠٠٧

روزنامه نگار کشته شده ٨٦
روزنامه نگار بازداشت شده ٨٨٠
روزنامه نگار مورد تهاجم و تحديد قرار گرفته ١٥١١
رسانه سانسور شده ٥٢٨
روزنامه نگار ربوده شده ٦٧
*******************
اينترنت
وبلاگ نويس بازداشت شده ٣٧
وبلاگ نويس مورد تهاجم و تهديد قرار گرفته ٢١
سايت اينترنت مسدود و تعطيل شده ٢٦٧٦
*******************
برای مقايسه با آمار سال ٢٠٠٦
٨٥ روزنامه نگار کشته شده
٣٢ همکار مطبوعاتي کشته شده
٨٧١ روزنامه نگار بازداشت شده
٥٦ روزنامه نگار ربوده شده
١٤٧٢ روزنامه نگار مورد تهاجم و تحديد قرار گرفته
٩١٢ رسانه سانسور شده
افزايش تعداد روزنامه نگاران کشته شده ٢٤٤% در ٥ سال
در سال ٢٠٠٧ دست کم ٨٦ روزنامه نگار در سراسر جهان کشته شده اند. اين آمار رو به افزايش است در طي ٥ سال تعداد روزنامه نگاران کشته شده از ٢٥ نفر به ٨٨ نفر رسيده است. که نشان از افزايشي ٢٤٤ درصدی در اين مدت است. نزديک ترين آمار به اين تعداد آمار روزنامه نگاران کشته شده در سال ١۹۹٤ است. در اين سال ١٠٣ روزنامه نگار در نسل کشي روندا، جنگ داخلي در الجزاير و يوگسلاوی کشته شدند

منشور حقوق متهم

هر کس به ارتکاب جرمی متهم شود، حق دارد بیگناه فرض شود، مگر این که مجرمیت (مقصربودن) او بر اساس قانون محرز شود ( اصل ۳۷ قانون اساسی، بند ۳ ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بند ۱ ماده ۱۱ اعلامیه جهانی حقوق بشر) .
هر متهمی حق دارد از مأموری که قصد جلب او را دارد، بخواهد مدارک شناسایی خود و نیز دستور قضایی متضمن دستگیری اش را به او نشان دهد (ضرورت عقلی) .
متهم حق دارد در مقابل پرسش های دادگاه با مرجع تعقیب یا تحقیق ، سکوت اختیار کند. (مواد ۱۲۹ و ۱۹۷ قانون آیین دادرسی کیفری )
هر متهمی حق دارد از مأموران بازجو بخواهد دراولین فرصت به خانواده وی اطلاع دهند تا از سرنوشت او مطلع شوند و در صورت لزوم برای آزادی او وثیقه یا کفیل آماده کنند (بند ۵ ماده واحده قانون احترام به ازادی های مشروع و حفظ حقوق شهروندی) .

درباره دیده بان حقوق بشر

کی
بیش از 150 کارشناس حرفه ای در سراسر جهان خود را وقف کار برای دیده بان حقوق بشر کرده اند. ما وکیل، روزنامه نگار، آکادمیک و کارشناسان ویژه کشورهای مختلف هستیم. ملیت و سوابق ما بسیار متنوع است. ما اغلب به گروه های حقوق بشر در سایر کشورهای جهان می پیوندیم و به این ترتیب به پیشبرد اهداف مشترکمان کمک می کنیم. در این راه یک کادر رو به گسترش متشکل از داوطلبان نیز به ما می کند.

قوانین مبهم امنیتی دگراندیشی مسالمت آمیز را بطور جدی محدود می کند

ایران: به سرکوب وسیع جامعه مدنی پایان دهید
قوانین مبهم امنیتی دگراندیشی مسالمت آمیز را بطور جدی محدود می کند
(نیویورک، 7 ژانویه 2008) ? دیده بان حقوق بشر امروز با انتشار گزارشی اعلام کرد حکومت ایران با اتکا به "قوانین امنیتی" که بطور وسیعی تعریف شده اند، تقریبا هر نوع ابراز علنی دگراندیشی را سرکوب می کند. این حکومت با استفاده از قوانین یاد شده افراد دستگیر شده را بدون اتهام و دسترسی به وکیل مشمول حبس های انفرادی و طولانی مدت می کند. این گزارش 51 صفحه ای که ""شما هر کسی را به هر دلیلی می توانید بازداشت کنید،" ایران سرکوب فعالان مستقل را وسیعتر می کند" نام دارد، بطور مستند به بررسی افزایش دامنه و تعداد افراد و فعالیت هایی می پردازد که طی دو سال گذشته تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند.
Syndicate content