Skip navigation.
Home

اسناد و بیانیه های جامعه بهائی

علاوه بر اسناد و بیانیه هائی که در قسمت کتابخانه سایت موجود است ، تعدادی از این بیانیه ها بصورت متون مستقل در این بخش منتشر می گردد.

متن نامۀ جامعۀ جهانی بهائی به دکتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران

مقام محترم ریاست جمهوری اسلامی ایران حجّت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی

نامۂ سرگشاده از حقوق همۂ ايرانيان دفاع می‌کند

yaran_3.jpg
نيويورک- جامعۂ جهانی بهائی امروز، در نامه‌ای سرگشاده به رئيس قوۂ قضائيۂ ايرآن، آزار بهائيان در اين کشور را با خواست ايران برای رعايت حقوق اقليت‌های مسلمان در کشورهای ديگر مقايسه کرد.

در اين نامه آمده است: «تقاضا میکنیم…حقوق کامل شهروندی تمام بهائیان را محترم شمرید تا بتوانند آرزوی قلبی خود را برای خدمت در راه پیشبرد وطن عزیزشان دوش به دوش هم میهنان خویش تحقّق بخشند.»

روش پيشنهادى بهائیان به کمیسیون سازمان ملل براى مشورت و تصميم گيرى

سازمان ملل، ٢٧ بهمن ١٣٨٨ (۱۶ فوریه ٢٠١٠) (سرویس خبری جامعۀ جهانی بهائی)- بر اساس يک بیانیۀ جدید جامعۀ بهائی، «در شرايط كنونى انتقال به یک نظم نوين اجتماعی» روشى تازه در مشاوره و تصميم گيرى ميان ملت هائى با فرهنگ هاى مختلف به اتحاد آنها كمک خواهد كرد.

اطلاعیه مشترک مطبوعاتی سه سازمان پیشگام حقوق بشر

ژنو
سرویس خبری جامعۀ جهانى بهائى
۱۹ آوريل ۲۰۰۹ (۳۰ فروردين ۱۳۸۸)

جامعۀ جهانى بهائى در همراهى با دو سازمان مدافع حقوق بشر از محمود احمدى نژاد، رئيس جمهور ايران، خواست که در سخنرانى اين هفته اش در همايش معروف به ’دوربان ۲‘ به مسأله تبعيض ها در کشور خودش نيز بپردازد.

اين مطلب در اطلاعيه مشترک مطبوعاتى ’جامعه جهانى بهائى‘، ’جمعيت دفاع از حقوق بشر در ايران‘ و ’فدراسيون بين المللى حقوق بشر‘ عنوان شده است.

اين سه نهاد از رئيس جمهور ايران خواسته اند که علاوه بر پاسخگوئى در مورد تبعيض بر عليه اقليت هاى قومى، زنان و اقليت هاى دينى به مشکل تحريک نفرت بر عليه بهائيان نيز بپردازد.

با اشاره به صدها مقاله، برنامه هاى راديوئى و تلويزيونى، نوشته هاى اينترنتى و جزوه هاى حاوى سخنرانى هاى پرنفرت عليه بهائيان که در سال هاى اخير در ايران منتشر شده در اين بيانيه آمده است: «بدنام کردن روشمند پيروان آئين بهائى در رسانه هاى تحت حمايت دولت اسباب نگرانى خاص است.»

نامۀ سر گشاده جامعۀ جهانی بهائی به آیت الله قربانعلی درّی نجف آبادی

اسفند 1387
آیت الله قربانعلی درّی نجف آبادی
دادستان کلّ کشور
جمهوری اسلامی ایران

مقام محترم دادستان کلّ کشور،

اعلان اخیر آن جناب در بارۀ امور اداری جامعۀ بهائی ایران مسائلی را در عرصۀ بحث عمومی مطرح ساخته است که نه تنها بر امنیّت و معیشت افراد این جامعه اثر میگذارد بلکه بر آیندۀ هر شهروند آن کشور ارجمند نیز تأثیری عمیق دارد. شرح اقدامات انجام شده برای تدوین پاسخ بهائیان ایران در قبال این اعلان مطمئنّاً به استحضار شما رسیده است. "یاران" و "خادمین"، گروه های کوچکی که در سطح ملّی و محلّی به امور روحانی و اجتماعی چند صد هزار بهائی ایرانی رسیدگی میکردند، آمادگی خود را برای پایان دادن به کار خود اعلان داشته اند. این تصمیم تنها بدین منظور اتّخاذ شده است که بهائیان حسن نیّت خود را بار دیگر و به روال 30 سال گذشته به دولت جمهوری اسلامی ایران نشان دهند.

جامعه جهانى بهائى خواستار آزادى هفت زندانى بهائى در ايران شد

ژنو
سرويس خبرى جامعۀ جهانى بهائى
۱۲ فوريه ۲۰۰۹ (۲۴ بهمن ۱۳۸۷)

جامعۀ جهانى بهائى امروز خبر اتهام هفت زندانى بهائى در ايران به جاسوسى و جرائم ديگر و ارجاع پرونده آنها به دادگاه انقلاب در هفته آينده را به شدت نگران کننده خواند و آن را نشانۀ گامى تازه و خطرناک در آزار بهائيان در اين کشور دانست.

ديان علائى، نماينده جامعه جهانى بهائى در دفترسازمان ملل متحد در ژنو، گفت: «اين اتهامات بى پايه‌اند و حکومت هم اين را مى داند. هفت بهائى زندانى در تهران بايد بلافاصله آزاد شوند.»

خبر محاکمه احتمالى زندانيان بهائى را روز گذشته خبرگزارى ايسنا به نقل از حسن حداد، معاون امنيت دادسراى تهران، منتشر کرد. بر اساس اين خبر هفت بهائى به «جاسوسى براى اسرائيل، توهين به مقدسات و تبليغ عليه نظام» متهم شده‌اند.

تصور مى شود افراد مورد اشاره آقاى حداد گروه هفت نفرى رهبران جامعۀ بهائيان در تهران است که سال گذشته در جريان حملاتى به خانه‌هاشان بازداشت شدند. حملاتى که يادآور دستگيرى هاى گستردۀ بهائيان در سال هاى نخستين پس از انقلاب اسلامى در سى سال قبل بود و منجر به اعدام ده‌ها نفر از رهبران جامعۀ بهائى در آن سال‌ها شد.

اين هفت نفر از هشت ماه پيش در زندان هستند و تاکنون هيچ مدرکى عليۀ آنها ارائه نشده است. علاوه بر آن، در تمام مدت حبس به اين افراد اجازۀ ملاقات با وکيل‌شان، خانم شيرين عبادى، داده نشده است.

جامعه جهانى بهائى تخريب قبرستان خاوران را محکوم مى کند

ژنو
3_2_1_0_Alaee.jpgسرويس خبرى جامعۀ جهانى بهائى

جامعۀ جهانى بهائى تخريب قبرستانى را که محل دفن جمعى صدها نفر است که پس از انقلاب اسلامى ۱۳۵۷ (۱۹۷۹) در ايران به قتل رسيدند، تجاوزى بى رحمانه به حرمت انسانى خواند. در ميان دفن‌شدگان اين قبرستان که در اوايل ماه جارى ويران شد حداقل ۱۵ نفر بهائى بوده اند.

ديان علائى، نمايندۀ جامعۀ جهانى بهائى در دفتر سازمان ملل متحد در ژنو، گفت: "ويران کردن قبرستان خاوران توسط مأمورين دولتى با مفهوم حرمت مردگان در همه فرهنگ‌ها، و از جمله در تمام آموزه‌هاى اسلامى، مغايرت دارد."

خانم علائى افزود: "ما همصدا با تمام گروه‌هاى مدافع حقوق بشر در داخل و خارج از ايران، اين عمل شرم‌آور را که نشانۀ ديگرى از تعصبات حکومت فعلى ايران است، محکوم مى‌کنيم."

بهائيان خواستار بازگشایى کانون مدافعان حقوق بشر در ايران شدند

نيويورک
۲۳دسامبر ۲۰۰۸ برابر با ۳ دی ۱۳۸٧
سرويس خبرى جامعۀ جهانى بهائى
5_4_3_2_1_0_bani dugal.jpg ژنو- جامعۀ جهانى بهائى از بسته شدن کانون مدافعان حقوق بشر، که زير نظر خانم شيرين عبادى فعاليت مى‌کند، به شدت ابراز نگرانى کرد و خواستار بازگشایى اين مرکز شد.

ديان علائى، يکى از نمايندگان جامعۀ جهانى بهائى در دفتر سازمان ملل متحد در ژنو، گفت: «بستن دفتر خانم عبادى ضربه‌‌‌اى جدى به حقوق بشر در سراسر ايران است.»

سخنگوى وزارت امور خارجۀ ايران گفته است دليل بستن اين کانون نداشتن جواز فعاليت است. اما دادن چنين جوازى به آنها عمل ساده‌اى است. اگر اين کار انجام نشود اقدام حکومت ايران به بستنِ دفتر معروف‌ترين مدافع حقوق بشر در اين کشور، که تنها برندۀ جايزۀ نوبل

پيشبرد مداراي مذهبي

سند شماره 0225-91

سند شماره 0225-91 جامعه بين المللي بهائي

پيشبرد مداراي مذهبي

کميسيون حقوق بشر
ماده 22 دستور کار : اجراي بيانية ازالة هر گونه عدم بردباري و تبعيض مبتني بر مذهب يا عقيده.

ژنو، سوئيس
28 ژانويه – 8 مارس 1991

گزارشي که آقاي آنجلو ويدال دالميرا ريبيرو به چهل و ششمين جلسة کميسيون حقوق بشر تسليم کرده است دليل تازه اي است براي رضايت از تصميم کميسيون براي تجديد حکم ايشان براي اين که به عنوان گزارش گر مخصوص به بررسي شرايط مغاير بيانيه 1981 «ازالة هر گونه عدم بردباري و تبعيض مبتني بر مذهب يا عقيده» بپردازند. اين گزارش همراه با گزارشات آقاي تئوون بون و خانم اليزابت اوديو بنيتو به چهل و ششمين جلسة کميسون فرعي «جلوگيري از تبعيض و حمايت از اقليت ها» ، مبناي استواري را براي اقدامات بعدي کميسيون فراهم مي سازد.

همان طور که گزارش آقاي ريبيرو خاطر نشان مي سازد ، عدم بردباري مذهبي پديدة پيچيده اي است با علل متعدد. شواهد موجود نشان مي دهد که علت اساسي، بي اطلاعي و نا آگاهي گسترده نسبت به عقايد ساير مردم است، ناآگاهي اي که ترس و سؤ ظن ايجاد مي کند. غالباً

ايران نشر اكاذيب و حمله به بهائيان را تشديد مى‌كند

بيانيه‌اى از جامعه جهانى بهائى

١٢ اوت ٢٠٠٨



اتفاقاتى كه پس از دستگيرى اعضاى هيأت هفت نفرۀ رسيدگى به امور اوليۀ جامعۀ سيصد هزار نفرۀ بهائيان ايران، موسوم به 'ياران ايران'، در سه ماه قبل پيش آمده؛ نگرانى بهائيان سراسر جهان در بارۀ سرنوشت پيروان اين آئين در ايران را تشديد كرده است. گزارش‌هاى منتشر شده در رسانه‌هاى خبرى تحت حمايت دولت حاكى از تلاش مقامات ايرانى براى استفاده از رسانه‌هاى عمومى در شايع كردن اتهاماتى مبنى بر فعاليت اين زندانيان در طرح‌هاى براندازى در ايران است. متهم كردن خانم شيرين عبادى، وكيل سرشناس حقوق بشر و برندۀ جايزۀ صلح نوبل، نيز كه به اتفاق همكارانش آمادگى خود را براى دفاع از بهائيان اعلام كرده، طرح ديگرى براى ادامۀ محروم نگه داشتن اين افراد از حق داشتن وكيل است.

0_1546-460.jpg

در حال حاضر بهائيان در سراسر ايران در معرض خشونت‌هاى روزافزونى هستند كه در هفته‌هاى اخير به صورت سلسله‌اى از آتش سوزى‌هاى عمدى در خانه‌ها و املاك آنها به وقوع پيوسته است. (مراجعه کنید به گزارش "خانه و وسائل نقليۀ بهائيان ايران هدف آتش‌سوزى‌هاى عمدى قرار گرفته‌اند"). تبليغات گسترده‌اى كه از سه سال پيش در جهت بدنام كردن بهائيان در رسانه‌هاى عمومى آغاز شده همچنان ادامه دارد و اين جامعه را در معرض دستگيرى‌هاى بى دليل، بازداشت، بازجوئى، تفتيش منازل، محروميت از كسب،
Syndicate content