Skip navigation.
Home

روز دانشجو

متن سخنرانی سپهر عاطفی، عضو جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی در بزرگداشت روز دانشجو در پاریس

برای توضیح چگونه‌گی محرومیت از تحصیل بهاییان باید به سابقه‌ی تاریخی آن اشاره‌ی کوتاهی داشته باشم. محرومیت از تحصیل بهاییان در جمهوری اسلامی، قدمتی به تاریخ حکومت جمهوری اسلامی دارد. پس از انقلاب اسلامی ایران در کنار انواع محرومیت و فشار بر جامعه بهائی ایران، محرومیت از تحصیلات عالی و فشار بر دانشگاهیان بهائی، مقارن با انقلاب فرهنگی آغاز گردید. این محرومیت شامل اخراج استادان و دانشجویان بهایی و همچنین جلوگیری از ورود به دانشگاه در سالهای بعد شد.

16آذر :محروميت از تحصيل؛ "مجازات" صدها دانشجوی منتقد

دويچه وله:کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران با انتشار گزارشی به وضعيت ۲۱۷ دانشجوی محروم از تحصيل يا ستاره‌دار پرداخته است. در اين گزارش، دانشجويان از سازوکار محروميت‌های تحصيلی و روند به اصطلاح ستاره‌دار شدن خود گفته‌اند.

کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران به مناسبت روز دانشجو، ۱۶ آذر ۱۳۸۹، گزارش بلندی درباره دانشجويان محروم شده از تحصيل منتشر کرده است. در اين گزارش ليست اسامی ۲۱۷ دانشجوی محروم شده از تحصيل با ذکر نام دانشگاهی که در آن درس مي‌خوانده‌اند وجود دارد. ۲۷ دانشجوی محروم شده از تحصيل نيز در گفت‌وگو با کمپين بين‌المللی حقوق بشر از سازوکار محروميت‌های تحصيلی و روند به اصطلاح ستاره‌دار شدن خود گفته‌اند.

در گزارش کمپين بين‌المللی حقوق بشر مهم‌ترين دلايل محروم شدن از تحصيل دانشجويان چنين ذکر شده است:

مبارزه با تبعيض تحصيلي در ايران

education-esfehan.jpg
سراج‌الدین میردامادی

seraj.mirdamadi@radiozamaneh.com

جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی در ایران روز هفتم آذر، سالروز تأسیس خود را در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان در شهر اوترخت کشور هلند جشن گرفت. به این بهانه با صفورا الیاسی، عضو جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی ‬گفت‌وگوی کوتاهی کرده‌ام که می‌خوانید.


شما سالگرد یکسالگی آن را در چند شهر جشن گرفتید. جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی در ایران از چه زمانی شکل گرفت؟ سابقه‌ی شکل‌گیری این جمعیت چه بوده است؟
Syndicate content