Skip navigation.
Home

درباره حقوق زنان

تساوی زنان اصل مکملیت دیانت بهائی

John-S-Hatcher.jpg

ترجمه مقاله ای به قلم جان اس. هاچر

خلاصه
تعالیم بهائی در عین حال که بر تساوی زن و مرد تأکید می‌نماید، در برخی موارد از وظایف متمایز آنان با توجه به جنسیت دفاع می‌کند. از آنجایی که دیانت بهائی همچنین تعلیم می‌دهد که عقاید مذهبی باید با "معیارهای علمی" سنجیده شود، این تناقض ظاهری مستلزم مطالعات دقیقی است. بیان بیت‌العدل اعظم مبنی بر اینکه "تساوی بین زن و مرد در حقیقت از نظر فیزیولوژیکی نمی‌تواند به معنای همسانی عملکردها باشد" در بطن پاسخگویی به این مسئله قرار دارد. به منظور درک و پذیرش این نظریه که تمایز جنسیتی،حتی تا جایی که به تخصیص وظایف اساسی مربوط می شود، بدون هیچ گونه تحقیر متعاقب آن در نقش زنان می‌تواند وجود داشته باشد؛ باید به بیانات موجود در آثار بهائی پیرامون رابطه‌ مکمل مردان و زنان رجوع نمائیم. ما می‌توانیم از طریق بررسی دقیق این اصل، کشف کنیم که حقیقتاً چگونه تمایز جنسیتی بدون عدم تساوی در مقام و عملکرد امکان‌پذیر است.
چکیده کلام
از جمله برجسته‌ترین ویژگی‌های دیانت بهائی مفهومی است که از خود دیانت ارائه می‌دهد، اعتقاد مطرح شده در کتاب مستطاب ایقان بر این اساس می‌باشد که هدف دین از لحاظ تاریخی ارتقاء درجات آگاهی بشر نسبت به واقعیات عالم معنوی است. از این نقطه نظر، دیانت شامل دو فرآیند مجزا و در عین حال بنحو غیر قابل تفکیکی مرتبط می‌باشد: آشکارسازی حقایق ابدی و متعاقب این روشنگری، بکارگیری آن حقایق در ساختارهای اجتماعی بشر .

نقدی بر اصلاحات لایحه حمایت از خانواده

لیلا علی کرمی

مدرسه فمینیستی : بنا بر اظهارات یک عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ماده ۲۴ لایحه حمایت از خانواده که به مورد مهریه می پرداخت ، حذف شد و به جای آن ماده دیگری جایگزین شده است. بنا بر گفته ایشان ماده ای که به جای ماده ۲۴ آمده است اعلام می دارد:" چنانچه ازدواج مجدد منجر به عسر و حرج شود زوجه می تواند از دادگاه تقا ضای طلاق کند".

پیام زنان از رنسانس تا امروز

نوشته ی نوال السعداوی /برگردان نریمان رحیمی -14 خرداد 1389

نقش زنان در توسعه اقتصادی جامعه

ملاحت سرافراز

زنان ومردان دو با ل از براي ترقي عالم انساني هستند. سعادت عالم انساني ممكن نيست مگراينكه به اين دو جنس يعني " مرد و زن " از ديدگاه حقوقي برابر و فرصت هاي متعادل و متناسب و عادلانه در عرصه هاي تربيتي ، روحاني ، فرهنگي ، اقتصادي ، اجتماعي و سياسي نگريست و عمل كرد .

البته لحاظ نمودن مسائل زنان، مشکلات و موارد خاص مربوط به این قشر از جامعه در تصمیمات و برنامه ریزیهای توسعه اقتصادي یک سوی قضیه است و طرف دیگر آن همکاری و مشارکت این گروه در پروسه های توسعه اقتصادي .

این موضوع که بدون حضور زنان در مشارکت طرحهای توسعه اقتصادي ، پروژه ها مربوط به آنها ، کارایی و بهره وری مفید خود را به میزان قابل توجهی از دست می دهند، موضوع قابل تاملي است.

به عنوان مثال، آیا می توان طرحها و پروژه های صرفه جویی های اقتصادي ، استفاده بهینه از منابع را بدون حضور مشارکت زنان به عنوان بخش قابل ملاحظه ای از استفاده کنندگان جامعه به سر منزل مقصود رساند؟!

شکاف جنسی درایران: رتبه ۱۰۸ از ۱۱۵ کشوردنیا

علی طایفی

براساس گزارش شکاف جنسی در جهان منتشر شده در سال 2006 توسط فوروم اقتصادی جهان، ازبین 115 اقتصاد مورد بررسی درجهان که بیش از 90 درصد جمعیت دنیا را در بر می گیرد، ایران رتبه 108 را بدست آورده و با بدترین وضعیت در دنیا از نظر نابرابری حنسی 7 مقام فاصله دارد! 10 کشور نخست دنیا که دارای کمترین شکاف و فاصله جنسی دردنیا هستند عبارتند از: سوئد، نروژ، فنلاند، ایسلند، آلمان، فیلیپین، زلاندنو، دانمارک، انگلستان، ایرلند.
این گزارش مبتنی بر چهار شاخص اساسی زیر تدوین شده است:

زنان برای توانمند شدن منتظر دولت نمی‌مانند

  women_1.jpg

سومین هدف هزاره سوم سازمان ملل به وضعیت دختران و زنان توجه دارد و کشورهای عضو را موظف می‌کند، تبعیض جنسیتی در دوران آموزش ابتدایی را تا سال ۲۰۰۵، و در تمام مقاطع تحصیلی تا سال ۲۰۱۵ از میان بردارند.

 

 

اگر این هدف در همین چارچوب محدود شود و منظور از آن صرفا برابری نسبت دانش آموزان دختر و پسر تلقی گردد، جمهوری اسلامی را باید یکی از کشورهای موفق در این زمینه محسوب کرد.

بر اساس گزارش سال ۲۰۰۷ بنیاد جهانی اقتصاد مستقر در سوئیس، که هر سال رده‌بندی شکاف جنسیتی در جهان را بررسی می‌کند، ایران در میان ۱۴۱ کشور، یکی از ۸۳ کشوری است که در آن تعداد زنانی که به دانشگاه می‌روند از مردان بیشتر است؛ گرچه حضور روزافزون زنان در دوره‌های آموزش عالی بیش از آنکه به حمایت‌های دولتی مربوط باشد، نتیجه‌ی عوامل مختلف دیگر است.

 

افزایش خودآگاهی زنان و تلاش آنها برای ایفای نقشی موثرتر در جامعه می‌تواند یکی از این عوامل باشد. آمار رسمی نشان می‌دهد که به رغم افزایش تعداد زنان تحصیل‌کرده و متخصص، و حضور فعال‌تر آنها در فعالیت‌های اجتماعی از جمله انتخابات، نقش زنان در رده‌های بالای مدیریت کشور و در مجلس بسیار کمرنگ است.

 

افزایش چشمگیر شمار زنان تحصیل‌کرده

مقام زن

مقام زن

به مناسبت روز جهانى زن پريوش سمندرى

"بايد در دنيائى شريک يکديگر باشيم که متضمّن عدالت، صلح و آسايش پايدار است و اصول عمومى دموکراسى، تساوى حقوق انسانى همهٴ افراد را در بر مى‌گيرد و همکارى و خدمات داوطلبانه و عدم تبعيض با مشارکت عموم افراد، آن را هدايت ميکند. دنيائى است که در صلح و صفا و امنيّت براى جامعهٴ انسانى است و جايگزين تسليحات، منازعات خشونت‌آميز و جنگ مى‌گردد...‌آرمان و ديدگاه ما متضمّن تعميم حقوق انسانى به جميع بشر است و غير قابل تجزيه و تقسيم بودن آن حقوق، و نيز ارتباط متقابل آنها را اعمّ از حقوق مدنى و سياسى و اقتصادى و اجتماعى و فرهنگى تثبيت ميکند".(از آثار بهائی)

هلوکاست زنان در ایران را متوقف کنید


" هلوکاست زنان در ایران را متوقف کنید"

نگذارید زنان ایرانی در کوره های فرهنگ و اندیشه سوزی طالبان ایران خاکستر شوند

در طول قرنها ارمغان جوامع متحجر برای زنان چیزی جز سنگسار ها، در آتش سوزاندن ها، اسارتها و ظلم ها نبوده است اما به همان اندازه نیز تاریخ، بزرگ زنان مبارز را به خود دیده است و بسیار بیشتر نیز خواهد دید.
امروز در ایران جلادان اندیشه همان راهی را می روند که تفتیشگران عقیده در قرون وسطا. طالبان در افغانستان زنان را در خانه ها حبس می کند و آنان را از زندگی اجتماعی و تحصیل محروم می نماید، در ایران نیز زنان هیچ قشری از فشار و تهدید به دور نیستند. زنان و دختران ما تنها به جرم زن بودن! از حق داشتن امنیت حتی در خیابانها محرومند و به هر بهانه ای تحت ضرب و شتم و بازداشت قرار می گیرند اما فرهنگیان و آزاد اندیشان و فعالان زن به نحوی شدیدتر سرکوب می شوند. سالهاست "القاعده فرهنگی ایران" زنان نویسنده و تحصیل کرده ایرانی را در اوین و در شرایطی بسیار غیرانسانی محبوس کرده و تحت تفتیش عقاید قرار می دهد که البته روش مدرنیزه شده زنده به گور کردن دختران در عصر جاهلیت است.

فراخوان برای حمایت از مبارزه زنان افغان با قانون جدید خانواده

 

عادله محسنی، افغانستان: این روزها در افغانستان بحث قانون احوال شخصیه تشیع خیلی داغ است وافکار عمومی داخلی و خارجی متوجه این قانون شده است . این قانون از 4 سال پیش توسط شورای علمای اهل تشیع نوشته شده و در نشریه معرفت که نشریه شورای علماست، چاپ شد و در اختیار عده ای قرار گرفت سپس به وزارت عدلیه افغانستان داده شد تا از طریق این نهاد به عنوان مسوده قانون احوال شخصیه تشیع به پارلمان فرستاده شود.

یک سال قبل جامعه مدنی افغانستان از این مسوده با خبر شد و دفتر حقوق و دموکراسی (Right and Democracy) کمیته ای را به عنوان کمیته تسوید که مرکب از حقوقدانان تشکیل داد که روی این قانون به مدت 4 ماه کار کردند .

این مسوده گذشته از اینکه خیلی دیدگاه مردسالارانه دارد، اصلا از لحاظ ظاهری هم شکل یک قانون را نداشته و بعضی از مسایل را کاملا از رساله توضیح المسایل اقایان مجتهد کپی کرده بودند و چون در نوشتن این قانون حقوقدانان دخیل نبودند و زنان حضور نداشتند خیلی از مسایل از دیدگاه ها علما امده بود.

در دوره هخامنشیان کارگران مرد و زن از نظر حقوق با یکدیگر برابر بوده‌اند

- بررسی بیش از300 لوح گلی درتخت جمشید نشان میدهد کارگران زن در دوره هخامنشیان از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده اند . براساس این اسناد گروهی از کارگران مرد زیر نظر زنان و از نظر حقوق با یکدیگر برابر بوده‌اند و حتی در برخی موارد مانند بارداری حقوق بیشتری به زنان کارگر داده می شده است.

بهمنی(کارشناس اطلاع رسانی میراث فرهنگی استان فارس) با بیان اینکه بعد از زایمان هم به کارگران زن 12 سکه‌ طلاهدیه داده میشده ‌است افزود: در یکی از الواح نیز به دریافت دو برابری حقوق به یک زن در دوره هخامنشیان اشاره و پس از تحقیقات مشخص شده این زن دو قلو باردار بوده است.

مسئول محوطه میراث جهانی تخت جمشید هم با اشاره به جایگاه ‌ارزشمند زنان در دوره هخامنشیان گفت: در این دوره به حقوق زنان توجه بسیار می شده‌ است تا آنجا که در این دوران برای تزیین نمای خارجی کاخ تخت جمشید بیشتراز نقش گیاهان‌، مردان و حیوانات برای نشان دادن عظمت بنا استفاده میشده ‌است اما به علت احترامی که برای زنان قائل بودند از چهره زن برای تزیین بنا استفاده نمی کردند.

Syndicate content