Skip navigation.
Home

دیدگاه ها

“چرا زنده‌ای؟” − در نقد اکبر گنجی

علی بهرنگ
اخیرا اکبر گنجی در پاسخ به سخنرانی محمدرضا نیکفر، مقاله‌ای با عنوان “جمهوری اسلامی: رژیم کشتار؟” نوشته است که بررسی این مقاله هدف نوشته‌ی زیر است. در ابتدا تلاش خواهد شد تا منطق ریاضیاتی تحلیل آقای گنجی روشن شود.
اعداد مقدس و کشتار

نگاهی به وضعیت قومیت‌ها در ایران در سال ۱۳۹۰

baluchestan.jpg

 اسفند 90

دویچه وله:

 

در سال ۱۳۹۰ ترور و بمب‌گذاری در سیستان وبلوچستان کاهش یافت اما اعتراضات عرب‌های ساکن ایران فزونی گرفت. فضای سیاسی در کردستان هم‌چنان بسته بود و قومیت‌ها از نظر مشارکت سیاسی کماکان در حاشیه ماندند.

نقش بهائیت در فتنه ۱۳۸۸؛ کتابی برای جعل واقعیت

farhad_sabetan-1.jpg
۵ مرداد , ۱۳۹۰

خبرگزاری حقوق بشر ایران - رهانا
 

فرهاد ثابتان، به تشریح دیدگاه جامعه بهائی نسبت به دستگیری‌های گسترده بهائیان در ماه‌های اخیر و انتشار کتابی تحت عنوان «نقش بهائیت در فتنه ۱۳۸۸»، پرداخت.

آيا دخالت‌های بشردوستانه اخلاقاً مجاز است؟

گفت‌وگو با آرش نراقی


هيچ مصلحتی برتر از جان و کرامت انسان واقعی و گوشت و پوست و خون‌دار نيست، و مقولاتی مانند حاکميت ملّی، استقلال سياسی، عزّت ملّی و امثال آن‌ها فقط تا آن‌جا ارزشمند است که در خدمت عزّت و کرامت انسان واقعی باشد. هيچ انسان واقعی‌ای را نمی‌بايد و نمی‌شايد در پای آن افسانه‌های موهوم قربانی کرد. مسئوليت اخلاقی انسان‌ها نسبت به يکديگر مطلقاً به مرزهای قراردادی سياسی محدود نمی‌ماند: درد بشر درد مشترک است، و اين معنا در جهان به‌هم پيوسته‌ی امروز بيش از هر وقت ديگری واقعيت يافته است


چه کسی پاسخگوی مرگ دل آرام دارابی است؟

محمد مصطفایی

در ایام نوروز سال ۱۳۷۸ تصمیم گرفتم به زندان رشت برم و دختری نقاش که در انتظار اعدام بود را ببینم. تصمیمم آنی بود و فردای روز تصمیم با خودروی شخصی‌ام به سمت رشت رفتم. دلهره عجیبی داشتم اما دوست داشتم دل آرام درابی دختری که در سن ۱۷ سالگی به اتهام قتل بازداشت شده بود را ببینم. دوست داشتم برایش کاری انجام دهم. چند بار درباره ماجرایش در روزنامه‌ها مطالبی نوشته بودم. به رشت رسیدم و بعد از اخذ دستور از دادیار ناظر زندان به اتاقی که زندانیان را برای ملاقات به آنجا می‌آوردند رفتم. چند مامور هم در این اتاق بودند. وقتی دستور قاضی را به یکی از آن‌ها دادم. مسئول مربوطه به من نگاه کرد و گفت آقای مصطفایی شما هستید. گفتم بله چطور. گفت هیچ. در مورد شما زیاد شنیده بودم و امیدوارم بتوانید کاری برای دل آرام انجام دهید تا اعدام نشود. این مامور می‌دانست که دیگر کاری از دست کسی بر نمی‌آید. تقدیر دل آرام دارابی اعدام است و چون دستی قدرتمند کمر بر اعدام این جوان بسته است. اعدامش حتمی است.

امروز خدا هم از انسان‌ها حقوق بشر می‌خواهد

نویسنده: محمد مجتهد شبستری

اطاعت و آزادی نقد ديدگاه‌هايی از آيت‌الله جعفر سبحانی

ahmad_faal.jpg
احمد فعال

بايد توجه داشت که همه‌ی کوشش‌ها عليه اسلام سياسی از سوی نظام‌های کالايی صورت نمی‌گيرد. بديهی است که انديشه‌ورزان پرشماری در گوشه کنار جهان وجود دارند که منصفانه و يا غير منصفانه با اسلام سياسی مخالف هستند. اما همه مخالفان يک وجه مشترک دارند و آن اين‌که، همه آن‌ها اسلام را مساوی خشونت، مساوی تبعيض، مساوی سلب حقوق و آزادی انسان می‌شمارند. فاجعه اين‌جاست که بسياری از مدافعان اسلام‌گرا نيز کوشش دارند تا همين مضامين را در دفاع از اسلام بيان کنند

سهیلا قدیری دیروز به دار آویخته شد، او تجسم بیپناهترین شهروند ایرانی بود

soheyla_ghadiri.jpg

چهارشنبه 14 مهر

 

فرزانه روستائی

سهيلا قديري تنهاترين و بي پناه ترين ايراني که زندان هاي کشور تاکنون به خود ديده، ديروز اعدام شد. نه کسي را داشت که براي اعدام نشدنش به دادستان التماس کند و نه حتي بيرون در زندان اوين کسي منتظر بود تا انجام اعدام را به اطلاعش برسانند. کسي بدن بي جان او را تحويل نمي گيرد و هيچ ختمي به خاطر او برگزار نمي شود. از همه درآمدهاي نفتي کشور فقط چند متر طناب نصيب گردن او شد و از 70 ميليون جمعيت ايران تنها کسي که به او محبت کرد، سربازي بود که دلش آمد صندلي را از زير پاي سهيلا بکشد و به 16 سال بي پناهي

آیت الله بروجردی در نامه ای سرگشاده به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد:

ayatollah_Boroujerdi.jpg

" وضع قوانین ناعادلانه علیه اقلیتهای قومی و مذهبی، تبعیض جنسیتی و همچنین اعمال مجازات های غیر انسانی از قبیل اعدام، سنگسار، شلاق و زندان، همگی از نتایج دخالت دادن دین در حکومت می باشد. "
این نامه اولین بار در تاریخ 23 سپتامبر 2010 در مقر شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، توسط خانم نازنین انصاری، ژورنالیست و فعال حقوق بشر، قرائت گردید و همچنین در اختیار خانم ناوی پیلای، کمیسرعالی، آقای سیهاساک فونکیتکیو، رئیس شورا و نمایندگان کشورهای عضو آن نهاد قرار داده شد. در این اجلاس ، پیش از خواندن متن، چکیده ای از سوابق فعالیتهای آقای بروجردی برای جدائی دین از حکومت طی سالهای قبل از آخرین بازداشت در سال 2006، به همراه آخرین گزارش ها از شکنجه های جسمی و روحی اعمال شده بر وی در زندان، ارائه گردید.

«من در تهران صحبت نخواهم کرد»

اوتفرید هوفه / مترجم:ح.پدرام (از آلمانی) / فرانکفورتر آلگماینه تسایتونگ / 25/07/2010

Syndicate content