Skip navigation.
Home

اطلاعاتی در باره حقوق متهم

این بخش حاوی اطلاعات حقوقی و دیدگاههایی در مورد حقوق متهم می باشد.. افزایش آگاهی تعداد هر چه بیشتری از مردم از این حقوق ، می تواند در بهبود وضعیت متهمین تاثیر بسزائی داشته باشد.

‌یک دهه اشتباه اف‌بی‌آی موجب اعدام چندین بی‌گناه شد

رادیو زمانه ـ از سال‌ها پیش مخالفان حکم اعدام در آمریکا می‌گفتند آزمایش‌ موی متهمان توسط اف‌بی‌آی، پلیس فدرال آمریکا، و صدور حکم بر اساس آن کار اشتباهی است. اکنون فاش شده که سه سال پیش وزارت دادگستری ایالات متحده و اف‌بی‌آی، بر اساس تحقیقاتی که انجام داده بودند متوجه شده‌‌اند به‌مدت یک دهه در تمام مواردی که تجزیه و تحلیل مو با میکروسکوپ منجر به محکومیت افراد شده خطا صورت گرفته است، از جمله در صدور حکم اعدام برای بیش از ۳۰ متهم.

حقوق متهم به زبان ساده

zendaniha2_1 عبدالفتاح سلطانی و مهناز پراکند نام‌های آشنایی هستند. این دو حقوقدان به عنوان وکیلان مدافع کسانی شناخته شده‌اند که در ایران در پی نقض آزادی‌های اساسی و حقوق بشری و به عنوان زندانیان سیاسی و عقیدتی به زندان افتاده‌اند. عبدالفتاح سلطانی از بنیانگذاران کانون مدافعان حقوق بشر ایران است که جلوی فعالیت آن گرفته شده است. مهناز پراکند از جمله دفاع از پرونده ۷ مسئول هماهنگی امور دینی بهاییان در ایران را بر عهده داشته است.

اینک این دو وکیل

متهم و حقوقش؛ نوشته‌ی بهمن کشاورز وکیل دادگستری

اینکه جامعه با کسی که ضوابط حاکم برآن را نادیده می گیرد ، برخورد و او را مجازات کند ، طبیعی و قابل قبول است. اینکه این برخورد از باب انتقام جویی باشد یا تشفی خاطر زیان دیده از جرم یا عبرت سایرین و اعاده نظم و ترتیب یا دفاع اجتماعی یا اصلاح مجرم و…

پلیس و حقوق شهروندی؛ نوشته‌ی محمدرضا نسب عبدالهی

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم،فرمانده پلیس ایران گفته است که کمیسیون رعایت حقوق شهروندی در پلیس تشکیل می شود.
در ایران درباره حقوق شهروندان و همچنین حقوق متهمان در بازداشتگاه ها،قانونی با نام ” قانون احترام به آزادی های مشروع و حفظ حقوق شهروندی” وجود دارد ولی به آن عمل نمی شود.این قانون که در سال ۱۳۸۳ تصویب شده،به خوبی حقوق متهمان و نحوه بازداشت،بازجویی و رفتار با آن ها را مورد توجه قرار داده است اما در سال های پس از تصویب این قانون،بارها در زندان ها و بازداشتگاه ها،رفتارهایی از سوی پلیس و ماموران صورت گرفته که مصداق نقض این قانون است.

مرخصی با وثیقه‌ی سنگین، آزادی نیست

طی چند روز اخیر تعدادی از زندانیان یا به قید کفالت آزاد شده‌اند یا قرار بازداشت آن‌ها تبدیل به وثیقه شده و یا با تامین یک وثیقه‌ی سنگین به مرخصی چند روزه آمده‌اند و البته در همین حال دستگیری‌های دیگری نیز هر روزه اتفاق می‌افتد.زندانیان سرشناسی چون دکتر محمد ملکی، ماشالله شمس‌الواعضین، محمد رضا و عبدالرضا تاجیک آزاد شدند و البته، جعفر پناهی با تمام افراد خانواده‌ی خود و تعداد زیادی از دانشجویان هم دستگیر شده‌اند.

تاملی در باب محاربه

balance تاريخ مجازات، تاريخ محکومين بي گناه نيز هست. اوراق تاريخ محکومين بي گناه که به دست قضات عقده اي و قضات ايدئولوژي زده و ثارنوالهاي تاريخ، محکوم به مرگ يا محکوم به قطع عضو يا محکوم به زندان يا محکوم به تبعيد يا محکوم به خشن ترين مجازات شده اند؛ سوگنامه بي گناهاني را مي سرايند که محکوميت بي گناهي را سپري کرده اند. اگر پرونده ها به دست ولترها و سزار بکارياها و امثال آنان همواره ورق بخورند و نظارت شوند ممکن است بخشي از آن پرونده ها بار بي گناهي را به مقصد برسانند

ادامه دستگیری و سرکوب؛ مدافعان حقوق بشر همچنان نگران اوضاع ایران

حسین قویمی
فدراسیون جوامع حقوق بشر، سازمان جهانی مبارزه با شکنجه و دیده‌بان مدافعان حقوق بشر، با انتشار بیانیه‌ای مشترک، ادامه سرکوبی شدید فعالان حقوق بشر و نهادهای غیر دولتی در ایران را محکوم کردند.

دکتر عبدالکریم لاهیجی حقوقدان و نایب رییس فدراسیون بین‌المللی جوامع مدافع حقوق بشر، یکی از سه سازمان یادشده در گفت و گو با رادیو فردا در باره این بیانیه چنین می‌گوید: طی ده روزی که از تظاهرات عاشورا می‌گذرد جمهوری اسلامی تظاهرات آن روز را بهانه کرد تا آخرین دستگیری‌ها و فشارها را به روی نمایندگان جامعه مدنی و سازمان‌های حقوق بشری و مدافع حقوق زنان، روزنامه نگاران مستقل و سازمان‌های سیاسی دیگری را که هیچ نقشی اصولا در برگزاری مراسم روز عاشورا نداشتند، وارد کند.

جامعه مدنی ایران با وسعتی که قابل تصور برای هیچ کس نبود متاسفانه قربانی این دستگیری‌ها و سیاست سرکوب شدید شده است.

تا جایی که اخبار را تعقیب کرده ایم و البته اخبار ما بیشتر مستند به اظهارات خانواده افراد در داخل ایران است که با ما تماس می گیرند، طی ده روز گذشته بیشتراز دو هزار تن در تهران و شهرستان‌ها دستگیر شده اند.

این مسئله، علت صدور اطلاعیه ما بود که خواستیم سازمان حقوق بشر و جامعه جهانی را در مورد وضعیت خطیری که مدافعان حقوق بشر و به طور کلی جامعه مدنی ایران دستخوش آن شده است آگاه کنیم.

همان طور که خدمتتان عرض کردم صدها تن از مدافعان حقوق بشر و حقوق زنان و اصولا تمام اعضا جامعه مدنی ایران متاسفانه در حال حاضر در زندان هستند.

آقای لاهیجی، آیا اتهام افراد بازداشت شده روشن است ؟ و این افراد تفهیم اتهام شده اند یا خیر؟

همان طور که در اطلاعیه هم گفته ایم بیشتر آنها، به‌خصوص کسانی که از فردای روز عاشورا دستگیر شده اند و ما محل زندانی شدن آنها را نمی‌دانیم – البته محل زندانی شدن کسانی که پیش از این دستگیر شده اند را می‌دانیم که در اوین به سر می‌برند، مثلا برخی از چهره‌های سرشناسی مثل آقای عمادالدین باقی و خواهر خانم شیرین عبادی را می‌دانیم که در اوین نگهداری می‌شوند- ولی جای بسیاری از این افراد معلوم نیست.

در مورد تفهیم اتهام هم باید بگویم هنوز هم از اتهاماتی که دادسرای جمهوری اسلامی متوجه آنان کرده است هیچ خبری به بیرون درز نکرده است . برای اینکه بیشتر این افراد حتی تا کنون نتوانسته‌ اند با خانواده‌هایشان در تماس باشند و بگویند که چه وضعیتی دارند. و چه اتهاماتی را متوجه آنان کرده اند.

همان طور که اشاره کردید خانواده برخی از بازداشت شدگان می‌گویند که از محل بازداشت بستگانشان بی‌اطلاعند. بر اساس قوانین جمهوری اسلامی به طور کلی تا چه مدت می‌شود که یک متهم را بدون تفهیم اتهام در زندان نگه داشت؟

در قوانین جمهوری اسلامی به ویژه در قانون اساسی جمهوری اسلامی به طور کلی ذکر شده است که حداکثر ظرف مدت ۲۴ ساعت باید افراد تفهیم اتهام شوند. ولی خوب متاسفانه این قوانین هرگز به مرحله اجرا درنمی‌آید. بنابر این وقتی که حتی محل بازداشت راهم نمی‌گویند مشخص است که هیچ گونه اطلاعی از اتهامات و حتی اینکه در مدت ۲۴ ساعت به آنها تفهیم اتهام شده است یا خیر؟ به دست نمی‌آید.

محسن رهامی: کنترل اس ام اس و اي ميل تخلف و قابل پيگرد قضايي است

تجسس در زندگی مردم حرام است

در شرايطي که طبق قانون اساسي براي کنترل سرويس ها و ابزار مخابراتي نياز به قوانين ويژه يي است، محسن رهامي در گفتگو با روزنامه اعتماد، ابعاد حقوقي اين مساله را بازگو کرد.

 مشروح این گفتگو بشرح زیر است:

اطلاعاتی که پس از بازداشت باید بدانید/کمیته حقوق بشر انجمن اسلامی پلی تکنیک

زندان جای سرزنش کردن و باختن به خود نیست. اتاق بازجویی و سلول انفرادی بسیار شرایط سختی دارد که مسلمن یک روز تحمل کردن آن هم قابل ارج است. نگران قضاوت دیگران در مورد خود نباشید و روحیه خودتان را از دست ندهید. این نوشتار بیشتر مرتبط با بازداشت هایی است که تا حدی قوانین قضائی رعایت شود.
متن زیر توسط کمیته حقوق بشر انجمن اسلامی دانشجویان پلی تکنیک جهت آشنایی بیشتر دانشجویان در مورد مسائل مرتبط با "بازداشت و دستگیری" آماده شده است.
حقوق بشر و اصلاح قوانين

emadoddin_baghi_2 مقاله يي از عمادالدين باقي

در برهه انتخابات رياست جمهوري فعالان با هدف طرح مطالبات حقوق بشري و قانونمداري و فقط در همين حد و چارچوب و بدون ورود به ابعاد سياسي انتخابات وارد عرصه شدند و سطح مشارکت را با هدف رعايت قانون و حقوق بشر به بالاترين حد رساندند به نحوي که گفته مي شود بيش از 40 ميليون نفر در انتخابات شرکت کردند. اما متاسفانه با آنچه پس از انتخابات رخ داد شرايط به گونه يي ديگر رقم خورد.

Syndicate content