Skip navigation.
Home

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

به گزارشگر ویژه سازمان ملل اجازه ورود ندهند، از طريق ديگر اطلاعات را جمع می كند

30 خرداد 90

 

ایلنا-رييس اتحاديه سراسري كانون‌هاي وكلاي دادگستري گفت: چنانچه ایران اجازه ورود به نماینده منتخب شورای حقوق بشر را ندهد، این نماینده با تحقیقات غیر میدانی, استعلام و پرسش از منابعی که در اختیار دارد– خواه از داخل ایران و خواه از خارج از مرزهای آن– گزارش خود را تنظیم و به شورا ارائه خواهد کرد و این گزارش می تواند بعداً در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شود.

حمایت از اعتصاب غذای زندانیان در شورای حقوق بشر سازمان ملل

17 خرداد 90

ادوارنیوز- هفدمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که از 30می در ژنو سویس آغاز به کار کرده است تا 17 ژوئن ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار ادوارنیوز، دستور جلسه روز گذشته این اجلاس ادامه بررسی گزارش خانم ناوی پیلای و گزارشگران موضوعی بود،در این جلسه نمایندگان سازمان های غیر دولتی دارای مقام مشورتی سازمان ملل متحد نیز حضور داشتند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای ایران دیده بان تعیین می کند

ژنو، ۴ فروردین ۱۳۹۰ (۲۴ مارس ۲۰۱۱) (سرویس خبری جامعۀ جهانی بهائی) – شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، برای نخستین بار از زمان تأسیسش در پنج سال پیش، مأمور ویژه ای برای نظارت بر انجام تعهدات ايران نسبت به معیارهای بین المللی حقوق بشر تعیین کرده است.

این تصمیم، با ۲۲ رأى موافق در برابر ۷ مخالف و ۱۴ رأی ممتنع، نشان دهندۀ افزايش نارضايتى بين المللى از نقض فزایندۀ حقوق بشر در ايران است.

دیان علائی، نمایندۀ جامعۀ جهانی بهائی در سازمان ملل در ژنو، گفت: «این رأی گیری واقعاً تاریخی است.»

تعیین گزارشگر ویژه‌ی حقوق بشر برای ایران و واکنش مقامات ایران

logo_kabootar.jpg
خبرگزاری حقوق بشر ایران -

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در روز بیست و چهارم مارس به تعیین یک گزارشگر ویژه برای حقوق بشر در ایران رای داد. این امر با اعتراض مقامات جمهوری اسلامی مواجه شده است.

روز پنجشنبه چهارم فروردین‌ماه، شرکت کنندگان در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو با صدور قطعنامه ای به تعیین گزارشگر ویژه‌ای برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران رأی دادند. این قطعنامه با ۲۲ رای موافق در مقابل هفت رای مخالف و ۱۴ رأی ممتنع به تصویب رسید.

موج انتقادات از دولت ایران در جلسه شورای حقوق بشر در ژنو

جــرس: بنا به گزارش منابع خبری، شورای حقوق بشر سازمان ملل در حالی جلسه سه شنبه خود را در شهر ژنو ادامه می دهد که بسیاری از کشورهای جهان وضعیت نقض حقوق بشر در ایران را مورد انتقاد قرار دادند و برخی کشورها به صورت مستقیم با انتقاد شدید نسبت به رفتار دولت ایران در حصرخانگی رهبران مخالفان ایران میرحسین موسوی و مهدی کروبی خواستار آزادی و اجازه دادن به آنها به بهره بردن از دادرسی عادلانه مطابق با استانداردهای بین المللی شدند. ایران به همراه برمه، لیبی، کره شمالی در راس کشورهایی است که بسیاری ازانتقادات کشورها وسازمان های بین المللی را برانگیخته است.

آیت الله بروجردی در نامه ای سرگشاده به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد:

ayatollah_Boroujerdi.jpg

" وضع قوانین ناعادلانه علیه اقلیتهای قومی و مذهبی، تبعیض جنسیتی و همچنین اعمال مجازات های غیر انسانی از قبیل اعدام، سنگسار، شلاق و زندان، همگی از نتایج دخالت دادن دین در حکومت می باشد. "
این نامه اولین بار در تاریخ 23 سپتامبر 2010 در مقر شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، توسط خانم نازنین انصاری، ژورنالیست و فعال حقوق بشر، قرائت گردید و همچنین در اختیار خانم ناوی پیلای، کمیسرعالی، آقای سیهاساک فونکیتکیو، رئیس شورا و نمایندگان کشورهای عضو آن نهاد قرار داده شد. در این اجلاس ، پیش از خواندن متن، چکیده ای از سوابق فعالیتهای آقای بروجردی برای جدائی دین از حکومت طی سالهای قبل از آخرین بازداشت در سال 2006، به همراه آخرین گزارش ها از شکنجه های جسمی و روحی اعمال شده بر وی در زندان، ارائه گردید.

Syndicate content