Skip navigation.
Home

آزادی مطبوعات و فضای مجازی

کميته حمایت از روزنامه نگاران: ایران همچنان به سرکوب مطبوعات ادامه می دهد

فروردین 91


رادیو فردا:


کميته حمایت از روزنامه نگاران می گويد مقام های جمهوری اسلامی همچنان به روند سه ساله سرکوب مطبوعات ادامه می دهند.

اين کميته که در آمريکا مستقر است، با اشاره به بازداشت تهمينه منزوی و نازنين خسروانی، جمهوری اسلامی را به اعمال فشار عليه مطبوعات متهم کرد.

تهمينه منزوی عکاسی است که بر روی موضوعات اجتماعی همانند اعتياد و بی خانمانی کار می کرد و در بهمن ماه سال ۹۰ بازداشت شد.

در حرکت به سوی آزادی مطبوعات

آزادی مطبوعات. چه درکی از این عبارت دارید؟ ابعاد آن را چطور ارزیابی می کنید؟ آیا آن را در مقیاس محلی تعریف می کنید یا ملی و یا بین المللی؟ از مفهوم آزادی در این عبارت چه برداشتی دارید؟ آیا باید مطبوعات منعکس کنندۀ افکار و نظرات تک تک افراد جامعه باشد؟ آیا وجود سطحی از کنترل دولتی را نیز بر آن مجاز می شمارید؟ جان باختن و زندانی و تبعید شدن روزنامه نگاران، آزادی مصاحبه با رسانه ها، اشاعۀ اکاذیب، تبلیغ علیه نظام، فیلتر کردن بعضی وبسایت ها و وبلاگ ها، کاهش سرعت و قطعی اینترنت، طراحی سیستم اینترنت ملّی و جدا شدن از سیستم اینترنت جهانی، پخش پارازیت روی تلویزیون های غیرموافق دولت، تشکیل انجمن های مستقل روزنامه نگاران، آموزش تخصصی روزنامه نگاری، صدور جواز برای رسانه های تازه، سرمایه گذاری دولتی در ایجاد مطبوعات مستقل، کدام یک از مصادیق آزادی مطبوعات است و کدام نیست؟ آیا فقط دولت ها می توانند آزادی مطبوعات را برقرار یا مختل کنند یا نیروهای مؤثر دیگری هم وجود دارند؟ مثلاً آیا روزنامه نگاران و شهروندان عادی می توانند خواسته یا ناخواسته دشمن آزادی مطبوعات باشند؟ اندیشیدن در این گونه پرسش ها ما را به درک بهتری از این مفهوم و کمک به برپاداشتن این اصل هدایت می کند.

محشر فرودین

ابر بهاري بـِبار آب زن اين خاك را پاك كن از راه لطف اينهمه ناپاك را

بـِدَر به شمشير برق سينه ي افلاك را به گوش عالم رسان بانگ چكاچاك را

 

شور قيامت فكن در آسمان و زمين

زنده كن اين مردگان به محشر فرودين

 

به دشت غمناك ما نشاط باران فكن غلغله ي زندگي به جويباران فكن

شوق گلستان شدن به خارزاران فكن اميد فرداي خوش به جان ياران فكن

 

ميهن افسرده را دوباره جاني بده

پير خردمند را شور جواني بده

 

احمد زیدآبادی برنده جایزه جهانی آزادی مطبوعات ٢٠١١ سازمان یونسکو و گیامورو کانو

arton17049-b64d0.jpg

در تاریخ ٧ آوریل – ١٨ فروردین سازمان یونسکو اعلام کرد که جایزه جهانی آزادی مطبوعات ٢٠١١ را به احمد زید آبادی روزنامه‌نگار زندانی اهدا کرده است.

رئیس هیات داوران دینا سانگور در این باره اعلام کرد : اهدای این جایزه به احمد زیدآبادی ارج گذاری به شجاعت استثنایی، مقاوت و تعهد این روزنامه نگار در جهت آزادی بیان، دمکراسی و حقوق بشر، تساهل و انسانیت است. اهدای این جایزه ورای شخصیت احمد زیدآبادی جایزه به بسیاری از روزنامه‌نگاران ایرانی است که هم اکنون در زندان بسر می‌برند.

حمله دوباره نیروهای امنیتی به روزنامه شرق

logo_roznameh_shargh.jpg

نیروهای امنیتی ظهر امروز با مراجعه به روزنامه شرق مازیار خسروی ، خبرنگار این روزنامه را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند .

به گزارش کلمه، این دومین بار طی ماه های اخیر است که ماموران امنیتی به روزنامه شرق مراجعه و روزنامه نگاران آن را بازداشت می کنند. کیوان مهرگان، فرزانه روستایی، ریحانه طباطبایی و احمد غلامی نیز پیش از این در روزنامه شرق بازداشت شده بودند .

موج بازداشت روزنامه نگاران و فعالان اجتماعی که از روز گذشته دوباره آغاز شده است

دادگاه‌های غیرعلنی؛ مجازاتی برای روزنامه‌نگاران

morteza_kazemian.jpg

مرتضی کاظمیان، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی پس از مدت‌ها بلاتکلیفی ۵ مهرماه در دادگاهی غیرعلنی و بدون هیات‌منصفه محاکمه شد. برگزاری دادگاه‌های غیرعلنی برای فعالان و روزنامه‌نگاران در یکسال گذشته به روندی عادی تبدیل شده است.

دادگاه مرتضی کاظمیان، روزنامه‌نگار و فعال ملی ـ مذهبی و عضو شورای مرکزی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات، صبح روز دوشنبه (۵ مهر/ ۲۷ سپتامبر) به صورت غیرعلنی و بدون حضور هیات منصفه برگزار شد.

این محاکمه با حضور

محکومیت حسین درخشان به نوزده و نیم سال حبس تعزیری

hossein_derakhshan.jpg

سه شنبه 06 مهر 1389

خبرگزاری هرانا - حکم دادگاه حسین درخشان، وبلاگ نویس ایرانی امروز به متهم و وکیل وی ابلاغ شد.

به گزارش مشرق، بنا بر این حکم که امروز از سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی صادر شد، درخشان که در مهرماه 87 بازداشت شده است، به جرم همکاری با دول متخاصم، تبلیغ علیه نظام اسلامی، تبلیغ به نفع

Syndicate content