Skip navigation.
Home

حق تحصیل

فیلمی در باره آموزش و محبت ، الهام بخش تماشاگران در جهان

۱۶ دي ۱۳۹۴ (۶ ژانویه ۲۰۱۶)
برگرفته از وب سایت سرویس خبری جامعه

مالاوی- فیلمی دربارۀ یک خواهر و برادر در روستایی در قلب آفریقا، قدرت سینما را برای کمک به تغییرات سازندۀ اجتماعی و تحرک بخشیدن به گفتگوهای هدفمند نشان می‌دهد.

ضیا نبوی؛ ۱۰ سال حبس در تبعید/ دانشجوی ستاره‌داری که کینه می‌بیند و انصاف می‌ورزد

zia_Nabavi.jpg

آبان 1391

 

 

صابر سعیدی:

سید ضیا نبوی، دانشجوی محروم از تحصیلی است که در زندان کارون اهواز ده سال حبس در تبعیدش را می گذراند. بسیاری او را با یادداشت های زیبا و متفاوتش که از زندان می نویسد شناخته اند. فضای نوشته های ضیا سرشار از ستایش زندگی، انصاف حتی نسبت به بازجویان و قضاتی که او را به بند جور کشیده اند، آرامش و پرهیز از نفرت و عصبیت است.

بیانیه مشترک در مورد حق تحصیل و آزادی علمی در ایران

 خرداد ۱۳۹۱


۱۷ سازمان حقوق بشری و دانشجویی در بیانیه مشترک نگرانی عمیق خود را از وضعیت نگران کننده آزادی علمی در جمهوری اسلامی ایران ابراز داشته اند. سازمان های امضاکننده قویا از مقامات ایرانی می خواهند تا ایران به تعهدهای بین المللی خود برای پاسداشت حق تحصیل و آزادی علمی از راه های زیر عمل کند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

*بنیاد عبدالرحمن برومند

* عفو بین الملل

* عرصه سوم

* ماده ی ۱۹

* جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی

سه ميليون و 500 هزار كودك خارج از چرخه تحصيل: بودجه‌ها تنها براى جمع‌آورى كودكان كار و خيابان صرف می‌شود

kare_koodak.jpg

 آبان 90

ايسنا: عضو انجمن دفاع از حقوق كودكان با اشاره به سه ميليون و 500 هزار كودك خارج از چرخه تحصيل گفت: يك ميليون و 600 هزار نفر از اين كودكان به كار اشتغال دارند.

اسماعيل‌پور، با بيان اينكه آموزش و پرورش هر سال بودجه زيادى براى جذب و آموزش كودكان خارج از چرخه تحصيل مصرف مي‌كند، اظهار كرد: روند افزايش فشارهاى اقتصادى سبب شده هر سال بخش زيادى از كودكان از چرخه تحصيل خارج شوند.

احضار و بازداشت سحر موسوی، فعال دانشجویی محروم از تحصیل

zendaniha3.jpg

آبان 90

 در ادامۀ فشارها و تهدید فعالان دانشجویی، منابع حقوق بشری از احضار و بازداشت سحر موسوی، از فعالین سابق دانشجویی دانشگاه آزاد و دانشجوی محروم از تحصیل تحصیلات تکمیلی، طی روزهای گذشته خبر داده‌اند.

بر اساس گزارش منابع حقوق بشری، سحر موسوی، روز چهارشنبه ۲۷ مهر ماه ۹۰، در پی احضار به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

ابراز نگرانی مایکل اسپیندلگر، معاون صدراعظم و وزیر امور خارجه اتريش، از ظلم به بهائیان ایران

  • ابراز نگرانی مایکل اسپیندلگر، معاون صدراعظم و وزیر امور خارجه اتريش، از ظلم به بهائیان ایران
  • June 2nd, 2011
  • بیانیۀ مطبوعاتی وزارت خارجۀ اتریش، ۱ ژوئن /۲۰۱۱

    اسپیندلگر: «باید حقوق جامعۀ بهائی در ایران تأمین شود

حذف دختران در برخی رشته‌های دانشگاهی

۸ خرداد , ۱۳۹۰

خبرگزاری حقوق بشر ایران - رهانا

سازمان سنجش با همکاری وزارت علوم اقدام به حذف پذیرش دختران در برخی از رشته‌ها از واحد‌های پذیرش دانشگاه‌های کشور کرده است.

طرح تفکیک جنسیتی از زمان دولت نهم و دهم مطرح است و وزیر علوم از اجرای آن هم خبر داده بود. به دنبال حذف پذیرش دختران در برخی رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌ها موضوع اجرای طرح تفکیک جنسیتی دانشگاه‌ها جدی شد.

Syndicate content