Skip navigation.
Home

مقالات و مباحث نظری

صلح جهانی: رویایی فانتزی یا حقیقتی دست نیافتنی -- نگاهی اجمالی به بیانیۀ ( وعدۀ صلح جهانی ) - قسمت اول

جنگ جهانی دوم با بیش از صد میلیون کشته و زخمی در سال 1945 به اتمام رسید. در میان غریو شادی و امید جهانیان، سازمان ملل متحد برای پاسداری از یک صلح دائمی و پایدار تأسیس شد و به سرعت سازمانهای جهانی منضم به آن و یا در کنار آن ظاهر شدند، هر چند تأسیس سازمان ملل متحد گام بلندی رو به جلو بود اما هرگز بشریّت را به آنچه آمال و آرزویش بود نرساند. بزودی جنگ ها و انقلابات استقلال طلبانه، جنگ ها و کودتاهای مکرر داخلی برای کسب قدرت، جنگ های بین ملل در سطوح منطقه ای و بالاخره جنگ سرد و مسابقه تسلیحاتی بین بلوک های شرق با ایدئولوژی کمونیسم و به رهبری اتحاد جماهیر شوروی و غرب با ادعای حفاظت از حقوق انسانها و لیبرالیسم، ذهن مردم جهان را با اضطرابی ناشی از آغاز جنگی خونبارتر از گذشته به خود مشغول داشت. هر چند در این سالها، جنگی عمومی روی نداد ولی به دلائل فوق مردمان زیادی به خاک و خون کشیده شدند، شهرهای بسیاری به ویرانه بدل شدند و انسان های فراوانی از دیار خود آواره گشتند،
برتراندراسل در دهۀ 70 ( م ) اعلان نمود که از پایان جنگ جهانی دوم تا آن زمان تنها 26 روز در جهان ، صلح مستقر بوده است! (1)

از نجس بودن در دوران کودکی تا زندان های سپاه پاسداران در جوانی/ نوید خانجانی

navid_khanjani.jpg

سال های کودکی را به یاد دارم که همواره خانواده ام در هراس از همسایگان مسلمان بودند، به یاد دارم بزرگترها می گفتند در بحبوحه انقلاب همسایگان انقلابی و تندرو مسلمان، به پشت بام خانه می آمدند و دهانشان را به کانال های کولر ساختمان می چسباندند و فریاد الله اکبر و... سر می دادند.

تفکیک جنسیتی: تراژدی بی پایان تبعیض علیه زنان / آزاده دواچی

azadeh_davachi.jpg

 از دوران انقلاب مشروطیت به این سو که به تدریج با تلاش جانفرسای جمعی از زنان ایرانی همچون صدیقه دولت آبادی، برای اولین بار خدمات تحصیلی به شکل «مدارس نوین دخترانه» شکل گرفت، همواره بخش اعظمی از جامعه پدرسالار کشورمان در مورد این امر موضع می گرفتند و با تحصیل زنان علناَ به مخالفت می پرداختند.

"حق" چیست؟ / امین قضایی

amin-ghazaei2.jpg

  ارديبهشت 1391 

به مناسبت هشتم مارس : نگاهی به موقعیت زنان در ایران و خاورمیانه / آزاده دواچی

azadeh_davachi.jpg

 موقعیت زن ایرانی در جامعه ی سنتی عجین شده با مذهب ایرانی، از دیرباز تا به کنون دستخوش تلاطم و تغییرات بسیاری بوده است. موقعیت زنان در نتیجه ی عوامل مختلف، تغییر کرده و بسته به شرایط تاریخی و یا موقعیت حساس سیاسی جامعه خود، جایگاه های متفاوتی را کسب کرده است.

ای هست تو پنهان شده در هستی پنهان من / مینو مرتاضی لنگرودی

minoo_mortazi.jpg

 «امسال در روز جهانی منع خشونت علیه زنان با نشانه های آشکاری از اشتیاق دستیابی به واقعیت اصیل و عینیت ناب مواجه شدیم که از کشش به غایت نیرومند طبیعت جوینده انسان برای برون رفت از بحران هستی شناختی و معرفت شناختی در دنیای وانموده ها حکایت می کند.» این قطعه ای است از مقاله مینو مرتاضی لنگرودی که در ویژه نامه مدرسه به مناسبت «روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان»، منتشر می شود.

خشونت علیه زنان فراتر از قانون و حاکمیت / نرگس توسلیان

narges_tavassolian.jpg

«فیلم اول مستندی است به نام “زنان قربانی خشونت در جامعه را فراموش نکنیم” ساخته عالیه مطلب زاده و فریده غائب، دو کارگردان مقیم ایران. این مستند، راجع به کمپین علیه اسیدپاشی در ایران است که در حمایت از «معصومه عطایی» شکل گرفته است...»، این اشاره نرگس توسلیان به موضوع مستندی درباره خشونت بر زنان است که توسط دو فعال جنبش زنان در ایران ساخته شده و در این مقاله، به همراه مستندی دیگر، «در میان ناکجا آباد»، مورد بررسی قرار گرفته است.

میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، ابزاری قانونی جهت منع خشونت علیه زنان/ لیلا علی کرمی

Leila_AliKarami.jpg

«بر قانونگذار ایرانی است تا با یاری جستن از مواد مندرج در میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، به تهیه و تصویب قوانینی بپردازد که ضمانت اجرای مؤثری در خصوص مبارزه با خشونت علیه زنان داشته باشد....» این قطعه ای است از مقاله لیلا علی کرمی که در ویژه نامه مدرسه به مناسبت «روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان»، منتشر می شود.

خشونت علیه زنان در جنبش های ایدئولوژیک و مردمحور خاورمیانه / آزاده دواچی

azadeh_davachi.jpg

خشونت علیه زنان در جنبش های ایدئولوژیک و مردمحور خاورمیانه

 

پشت سر هر پدر یا مادر زندانی، کودکی بی صدا رنج می برد / ریا ولس وینکل/ ترجمه و تلخیص: سپیده یوسف زاده

prisoners-children.jpg
آذر 1390

 در آستانه فرا رسیدن «روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان» قرار گرفته ایم. در این ایام، فعالان حقوق زنان و کودکان در سراسر جهان با انرژی فزاینده تری به مبارزه و تلاش مسالمت آمیز خود علیه خشونت بر زنان و کودکان می پردازند.

Syndicate content