Skip navigation.
Home

ادبیات حقوق بشر

حقوق بشر برای ایرانیان و فارسی زبان  امری جدید و ساخته و پرداخته غرب نیست. حقوق بشر در فرهنگ پارسی جایگاهی چند هزارساله دارد.در این بخش با ارائه و تکمیل و انتشار ادبیات حقوق بشر به ترویج این مهم در بین فارسی زبانان کمک می کنیم

گريه ي قلم

پلكهايم سنگين شده بود و كم كم نيروي طبيعي خواب داشت كار خود را به انجام نزديك مي كرد كه صداي هق هقي ذهن نيمه هوشيارم را تكاني داد. در رختخواب غلطي زدم و فكر كردم كه شايد اشتباه مي كنم، اما صدا را باز شنيدم و با تعجب پي بردم كه صدا از كشو ميزي مي آيد كه پشت آن هر از گاهي به نوشتن مشغول مي شوم و آنچه را از اجتماع به ذهن سپرده ام روي كاغذ مي آورم تا با هم ميهنانم در ميان گذارم،‌پيش ترها اما اين ميز وسيله اي بود كه پشت آن به نوشتن شبانه هاو عاشقانه ها و ... مي پرداختم، بگذريم.
كشو ميز را كه باز كردم صدا با شدت بيشتري به گوشم رسيد، در تاريكي و براي آنكه روشن شدن چراغ كسي را بيدار نكند به آرامي دستم را داخل بردم و حس لامسه گفت كه

اشعار مولانا به وحدت، حقوق بشر و صلح جهانی دعوت می‌کند

چکیده : شنیدن در مورد مولانا در مورد همه یک نیاز است و تعالیم او تعالیمی ویژه است که در میان جهانیان ولوله افکنده است افکاری که هم‌اکنون در جهان به عنوان حقوق بشر و صلح جهانی مطرح است را مولانا صدهاسال پیش مطرح نمود.

همایش بین‌المللی مولانا بدون حمایت هیچ نهاد دولتی‌ای و با تقدیر از ۸ نفر از کسانی که در مورد مولانا فعالیت کرده بودند در سالن همایشهای نیایش برگزار شد

برای کاوه که دغدغه اش انسان بود

کاوه؛ لحظه لحظه خاطرات با تو سرشار از دقایق دغدغه هایی است از حس بخشیدن امید به انسانها.

عماد بهاور: جز ابراز عشق، اعترافی برای بازجویان ندارم

خبرگزاری هرانا -  عماد بهاور، عضو نهضت آزادی که سال گذشته 3 بار بازداشت شده و 50 روز را در سلول های انفرادی بند 209 زندان اوین گذرانده بود، بار چهارم به رغم داشتن وثیقه، در16 اسفند ماه دستگیر شد و از آن موقع تاکنون هیچ تماسی با خانواده خود نداشته و خانواده این عضو نهضت آزادی در بی خبری مطلق قرار دارند.

به گزارش روزآنلاین، عماد بهاور پیش از بازداشت نامه ای خطاب به همسرش نوشته و خواسته بود که اگر تا 15 فروردین آزاد نشد، این نامه منتشر شود. او در این نامه نوشته است:" جز ابراز عشق، اعترافی برای بازجویان ندارم. "

متن کامل نامه عماد بهاور خطاب به همسرش، مریم شفیعی بدین شرح است:

کاوه کرمانشاهی اسیر در پای بیستون

طاهره خرمی

امروز کاوه مظهر مظلومیت دو نسل است.

نسلی که غربیانه به مسلخ کشانده شد و نسلی که مظلومانه به سلاخ خانه های سلطان کشانده شده و می شوند.

شاید من، شاید تو؛ برای کوهیار گودرزی/ حسام میثاقی

کوهیار گودرزی، از افراد فعال و شناخته شده در زمینه لغو مجازات اعدام، به خصوص اعدام نوجوانان است. وی تلاش‌‌های بسیاری را در زمینه اخذ رضایت از اولیا دم مقتولین برای جلوگیری از اعدام نوجوانان انجام داده است و با اطلاع‌رسانی و فرهنگ سازی در این زمینه سعی در کاهش آمار اعدام در ایران داشته است.

Syndicate content