Skip navigation.
Home

مرگ ۴۴۶۰ نفر بر اثر آلودگی هوای تهران

 

حسن آقاجانی، مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل دفتر وزارتی از مرگ ۴۴۶۰ نفر در یک سال گذشته بر اثر آلودگی هوای تهران خبر داد.

به گزارش ایسنا آقاجانی افزود، در چند روز گذشته و به دنبال افزایش آلاینده‌های هوایی، حدود ۱۰ درصد میزان ماموریت‌های اورژانس ۱۱۵ اضافه شده است و این باری اضافی برای وزارت بهداشت ایجاد می‌کند.

هر ماموریت اورژانس ۸۰ هزار تومان بار مالی برای وزارت بهداشت به دنبال دارد.

وی با اشاره به افزایش بار مراجعات قلبی و تنفسی به بیمارستان‌ها در پی تشدید آلاینده‌های هوایی، گفت: در برخی بیمارستان‌ها از جمله مرکز قلب تهران طی چند روز اخیر مراجعات قلبی حدود ۳۰ درصد افزایش داشته است. در مجموع کهنسالان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و تنفسی در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

وی با اشاره به آمار مرگ و میر منتسب به آلاینده‌های ذرات معلق کمتر از ۲.۵ و ۱۰ میکرون در تهران نیز گفت: حدود پنج درصد کل علل مرگ و میر را ذرات معلق کمتر از ۲.۵ و ۱۰ میکرون تشکیل می‌دهند. در سال ۹۰ حدود ۲۳۱۸ مورد مرگ به علت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون (PM) و ۲۱۴۲ مورد مرگ مربوط به ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون (PM) بوده است که با توجه به شرایط آب و هوایی تهران و تکالیفی که برای مجموعه‌ها و دستگاه‌های مختلف در نظر گرفته شده، حتی یک مورد مرگ هم زیاد است.

از سوی دیگر عبدالرضا امیدوار شهری، مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور از تداوم پایداری جوی و آلودگی هوای تهران تا بعدازظهر دوشنبه خبر داد.

او در گفت‌وگو با ایسنا افزود: نقشه‌های هواشناسی امروز نشان داد که شامگاه امشب وزش باد ملایمی داریم، اما سرعت وزش این باد آنقدر کم است که نمی‌تواند نسبت به رفع آلودگی اقدام کند.

وی با اشاره به پیش‌بینی روز پنجشنبه سازمان هواشناسی مبنی بر وزش باد ۱۰ تا ۱۵ متری در ساعاتی از بعدازظهر شنبه، افزود: متاسفانه نقشه‌های امروز نشان می‌دهد سرعت وزش این باد کمتر از پنج متر بر ثانیه بوده و لذا نمی‌تواند نسبت به رفع آلایندگی از پایتخت اقدام کند.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور اجرای طرح زوج و فرد از در منازل را یکی از عوامل اصلی افزایش نیافتن غلظت آلودگی هوای تهران عنوان کرد و گفت: بر اساس اندازه‌گیری‌های انجام شده دو پیک آلودگی هوا یکی حدود ساعت ۹ و یکی حدود ساعت ۱۷ در تهران داریم. از سوی دیگر کمترین غلظت آلایندگی مربوط به ساعت ۲:۳۰ بامداد است.

امیدوار شهری به تغییرات دمایی طی چند روز آینده اشاره کرد و گفت: دمای هوا تقریبا طی چند روز آینده نوسان چندانی نخواهد داشت و بین یک درجه زیر صفر تا حدود هشت درجه بالای صفر می‌رسد.

وی تصریح کرد: از بعدازظهر دوشنبه عبور یک موج کوتاه از روی پایتخت موجب بارش پراکنده شده که این روند تا روز سه‌شنبه ادامه خواهد داشت و پس از آن مجددا جوی پایدار بر تهران مستقر می‌شود.

 

منبع:  ندای سبز آزادی

 

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options