Skip navigation.
Home

از اعزام محمود دولت‌آبادی به بیمارستان ممانعت به عمل آمد

mahmod-dolatabadi1.jpg
آذر 1391

 

- مسئولین زندان اوین از اعزام محمود دولت‌آبادی زندانی سیاسی بند ۳۵۰ به بیمارستان در آخرین لحظه جلوگیری کردند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمود دولت‌آبادی زندانی سیاسی ۵۵ ساله زندان اوین و نماینده پیشین شورای شهر شهریار می‌باشد که در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ بازداشت شده و حدود یک هفته پیش از بند ۲۰۹ زندان اوین به بند ۳۵۰ این زندان منتقل گردید.

این زندانی سیاسی که در بند سپاه زندان رجایی شهر کرج مجبور به اعتراف تلویزیونی و اعتراف به وارد نمودن اسلحه از امارات شده است، از بیماری‌های ریوی، قلب، آرتروز و دیسک کمر رنج می‌برد.

با این حال روز چهارشنبه ۸ آذرماه سال جاری که پس از مدت‌ها خانواده وی موفق به کسب مجوزهای لازم جهت انتقال وی به بیمارستانی مجهز در خارج از زندان شدند، بدلیل اینکه این زندانی سیاسی حاضر به پوشیدن لباس فرم زندان نشد، از انتقال وی به بیمارستان ممانعت به عمل آمد.

بتازگی پوشیدن لباس فرم زندان بصورت گزینشی برای برخی از زندانیان سیاسی اجباری شده است و این امر اعتراض زندانیان را نسبت به این دستور نا‌عادلانه برانگیخته است.

 

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بخش دوم ماده ۲۲ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانیان بیماری که نیاز به معالجات ویژه و تخصصی دارند باید به موسسات تخصصی یا بیمارستان‌های غیرنظامی در خارج زندان منتقل شوند. بیمارستان مورد اشاره باید تجهیزات لازم، تخت کافی، لوازم دارویی مناسب و پزشک متخصص و آموزش دیده برای مراقبت‌های پزشکی و درمانی از زندانی بیمار را داشته باشد.
•    ماده ۲۵ کنوانسیون حقوق زندانیان: پزشک زندان موظف است مراقبت سلامت جسمی و روانی زندانیان باشد و باید بصورت روزانه و با دقت تمام زندانیان بیمار را ویزیت کند، اعم از همه کسانی که از بیماری شکایت دارند و یا حتی زندانیانی که تصور می‌شود تمارض می‌کنند.
•    ماده ۱۰۲ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: بهداری موسسه یا زندان مکلف است دست کم ماهی یکبار نسبت به‌تست پزشکی کلیه محکومان اقدام نماید.
•    ماده ۱۰۳ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: در موارد ضروری خروج محکوم از زندان برای معالجه بایستی با تایید بهداری زندان و اجازه رییس موسسه یا زندان و موافقت قاضی ناظر باشد. در موارد فوری محکومی بیمار به دستور پزشک یا بهداری زندان و اجازه رییس موسسه یا زندان یا جانشین او به بیمارستان اعزام می‌گردد و مراتب باید در اسرع وقت به صورت کتبی به قاضی ناظر گزارش شود.

 

منبع:  خبرگزاری هرانا

 

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options