Skip navigation.
Home

امیررضا عارفی با وجود وضع بد جسمی از مرخصی درمانی محروم است

amirreza_arefi.jpg

 امیررضا (پیمان) عارفی زندانی سیاسی، که به زندان مسجد سلیمان تبعید شده است با وجود وضع بد جسمی و نبود امکانات پزشکی در این زندان با مخالفت مسئولین برای مرخصی استعلاجی روبروست.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امیررضا عارفی زندانی سیاسی که دو ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در سن ۲۱ سالگی و به همراه همسر خود بازداشت شد، ابتدا به اعدام و سپس به ۱۵ سال در تبعید زندان مسجدسلیمان محکوم شده است.

بتازگی به تشخیص پزشکان زندان سه عدد غده در روی سر عارفی رشد یافته و برای تشخیص ماهیت این غده‌ها و خارج کردن آن‌ها وی باید به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شود و یا به مرخصی درمانی اعزام شود، که با مخالفت مسئولین زندان روبرو شده است.

گفتنی است، زندان مسجدسلیمان فاقد ابتدایی‌ترین امکانات پزشکی و حتی اتاق عمل مجهز می‌باشد و امکان درمان وی در این زندان به هیچ وجه وجود ندارد.

امیررضا عارفی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به اعدام محکوم شد و حکم وی در دادگاه تجدید نظر به ۱۵ سال در تبعید تقلیل یافت.

این زندانی سیاسی و خانواده‌اش بار‌ها تقاضای انتقال وی را به زندانی در استان تهران مطرح کرده‌اند که بدون پاسخ مانده است.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بخش دوم ماده ۲۲ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانیان بیماری که نیاز به معالجات ویژه و تخصصی دارند باید به موسسات تخصصی یا بیمارستان‌های غیرنظامی در خارج زندان منتقل شوند. بیمارستان مورد اشاره باید تجهیزات لازم، تخت کافی، لوازم دارویی مناسب و پزشک متخصص و آموزش دیده برای مراقبت‌های پزشکی و درمانی از زندانی بیمار را داشته باشد.
•    ماده ۲۵ کنوانسیون حقوق زندانیان: پزشک زندان موظف است مراقبت سلامت جسمی و روانی زندانیان باشد و باید بصورت روزانه و با دقت تمام زندانیان بیمار را ویزیت کند، اعم از همه کسانی که از بیماری شکایت دارند و یا حتی زندانیانی که تصور می‌شود تمارض می‌کنند.
•    ماده ۱۰۲ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: بهداری موسسه یا زندان مکلف است دست کم ماهی یکبار نسبت به‌تست پزشکی کلیه محکومان اقدام نماید.
•    ماده ۱۰۳ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: در موارد ضروری خروج محکوم از زندان برای معالجه بایستی با تایید بهداری زندان و اجازه رییس موسسه یا زندان و موافقت قاضی ناظر باشد. در موارد فوری محکومی بیمار به دستور پزشک یا بهداری زندان و اجازه رییس موسسه یا زندان یا جانشین او به بیمارستان اعزام می‌گردد و مراتب باید در اسرع وقت به صورت کتبی به قاضی ناظر گزارش شود.


منبع:  خبرگزاری هرانا

 

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options