Skip navigation.
Home

سفر "حقوق بشری " نمایندگان مجلس آلمان به ایران

alman-akhond_jpg-.jpg

آبان 1391

 

سه نماینده مجلس آلمان قرار است اواخر هفته آینده به ایران سفر و با مقامات ایراني در باره "نقض حقوق بشر" در این کشور دیدار کنند. چنین سفرهاي از سوي مقامات غربي براي ایران عادي نیست زیرا جمهوري اسلامي مدت هاست که به دلیل برنامه هاي اتمي اش منزوي شده و مقامات کشور مدت هاي طولاني است که نسبت به برخوردشان با اقلیت ها، زنان و مخالفان به این قبیل سفر ها واکنش نشان مي دهند.

نمایندگان آلماني که هنوز منتظر صدور ویزاي خود هستند، قصد دارند در سفر چهار روزه خود به ایران با نمایندگان مجلس ایران، اساتید دانشگاه و نمایندگان اقلیت هاي مذهبي دیدار کنند. اما وزارت امورخارجه از همین حالا مخالفت خود را با ملاقات آنها با فعالان مخالف حکومت، زندانیان سیاسي و بهائیان اعلام کرده است.

بيژن جيرسرايي نماينده ايراني تبار مجلس آلمان که عضو حزب دمکرات آزاد آلمان در ائتلاف راست مرکزی به رهبري آنگلا مرکل است به آسوشيتدپرس گفت: "براي ما مهم است که يک بار ديگر مواضع خود را در رابطه با نقض گسترده حقوق بشر در ايران به صراحت اعلام کنيم."

او ضمن ابراز نااميدي از اينکه مقامات ايران اجازه چنين ديدارهايي را نمی‌دهند، گفت در اين شرايط چنين ديدارهايي مي ‌تواند برای کساني که مورد آزار قرار گرفته‌ اند خطرناک باشد. جيرسرايي اظهار داشت: "ما نمي ‌خواهيم که زندگي آنها را از اين هم سخت‌ تر کنيم. ما پس از چند روز ايران را ترک مي ‌کنيم، اما آنها در آنجا زندگی مي ‌کنند و ممکن است به دردسر بيفتند."

نهادهاي حقوق بشر و دولت‌هاي غربي سال‌هاي طولاني است که ايران را به نقض حقوق انساني غيرمسلمانان، زنان و مخالفان سياسي متهم مي ‌کنند. این نگراني ها بعد از انتخابات مخدوش سال ۲۰۰۹ که منجر به ریاست جمهوري مجدد محمود احمدي نژاد شد، تشدید شده است.

اما در سال‌هاي اخير برنامه هسته‌ اي ايران نيز به چالشي ديگر برای غرب تبديل شده است. غرب نگران این است که ایران درپي ساخت سلاح اتمي است. ایران این موضوع را تکذیب مي کند و مي گوید که برنامه هاي اتمي اش صلح آمیز است اما نتوانسته آمریکا و متحدانش، بخصوص اسرائیل را متقاعد کند.

درحالیکه آمریکا و کشورهاي دیگر تحریم هاي سنگیني را براي ایران درنظر گرفته اند، دیدار از ایران براي مقامات غربي بسیار مشکل شده است. وزیر امور خارجه آلمان گوئیدو وستروله، در یک شرایط استثنایي توانست به ایران سفر کند و روزنامه نگاران آلماني را از زندان آزاد کند.

جیرسرایي، گفت که برنامه هاي اتمي و تهدید علیه اسرائیل نیز از مباحثي است که در مورد آن بحث خواهد شد اما هدف اصلي سفر نیست.

جیرسرایي همراه با خانواده اش در سال ۱۹۸۷ به ایران سفر کردند، وی در آن زمان ۱۱ ساله بود. حالا در سن ۳۴ سالگی نماینده مجلس آلمان است. در این سفر توماس فیست از حزب محافظه کار خانم مرکل و آنگلیکا گراف از ائتلاف چپ مرکزي حزب سوسیال دموکرات، شرکت مي کنند.

آنها قرار است روز شنبه سفر را آغاز کنند و جمعه به برلین بازگردند.

منبع: واشنگتن پست/ روز- 23 اکتبر

 

منبع:  پارس دیلی نیوز

 

 

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options