Skip navigation.
Home

مهناز پراکند: اظهارات لاریجانی بی‌پایه، افتراء و نقض آشکار حقوق انسان‌ها است

mahnaz-parakand.jpg

آبان 90

جرس:

فاطمه شجاعی

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در جمع خبرنگاران در نیویورک گزارش احمد شهید از نقض حقوق بشر در ایران را "کپی-پیست" خواند و درباره رهبران جنبش سبز و زندانیان سیاسی، ادعاهایی را مطرح کرد تا جمهوری اسلامی ایران را کشوری پایبند به رعایت حقوق بشر نشان دهد.

اظهارات برادر روسای دو قوه قضاییه و مقننه، اما با واکنش خانواده‌ی رهبران جنبش سبز، خانواده‌ی زندانیان، حقوقدانان و ناظران حقوق بشر همراه بود.

تقی کروبی، فرزند مهدی کروبی در یادداشتی با اشاره به این گفته محمدجواد لاریجانی که "هیچ‌كس بدون دستور قضایی و محاكمه در حصر خانگی نیست." از این همه "دروغ‌گویی" اظهار تاسف کرد و نوشت: روش حبس پدر و مهندس موسوی بدعتی تاریخی در نظام حقوقی ایران است.

مهناز پراکند، وکیل دادگستری و از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر نیز به جرس می‌گوید: در هیچ یک از قوانین کیفری جمهوری اسلامی ایران حصر خانگی پیش‌بینی نشده است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه همچنین گفته بود که "هیچ وکیلی در زندان نیست مگر آقای سلطانی که از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کرد." گفته‌ای که واکنش عبدالفتاح سلطانی و خانواده‌اش را در پی داشت و این وکیل دربند اعلام کرده که به دلیل اتهام ناروا از این مقام قضایی شکایت خواهد کرد.

پراکند در این باره علاوه بر شمارش نام وکلای دربند، می‌گوید: تاکنون اتهامی پیرامون حمایت از تروریسم علیه آقای سلطانی مطرح نشده و ایشان از این حق برخوردار هستند که علیه آٔقای لاریجانی طرح شکایت کنند.

متن زیر پاسخ‌های پراکند به پرسش‌های جرس، پیرامون مسائل حقوقی در اظهارات اخیر محمدجواد لاریجانی است:

آقای لاریجانی در سفر اخیرشان به نیویورک، اظهارات عجیبی درباره عدم نقض حقوق بشر در ایران عنوان کرده‌اند. از جمله این که ایشان مدعی شده حصر خانگی آقایان کروبی و موسوی بر اساس محاکمه و دستور قضایی است. در قوانین مجازات اسلامی، آیا قانونی برای حصر خانگی در نظر گرفته شده است؟

در هیچ یک از قوانین کیفری جمهوری اسلامی ایران حصر خانگی پیش بینی نشده است و اساسا موضوعی نه تحت عنوان تصمیم قضائی و نه قرار قضائی و نه مجازات در قوانین جزائی جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد و بازداشت افراد با این عنوان، بازداشت غیر قانونی تلقی شده و مرتکبان آن مستوجب مجازات هستند.

آقای لاریجانی به محاکمه‌ی سران جنبش اشاره کرده‌اند، در حالی که ایشان هرگز به دادگاه فراخوانده نشده‌اند. از لحاظ قانونی و حقوقی امکان دارد که اشخاص این‌چنین محاکمه شوند، یا این گفته نیز پایه و اساسی ندارد؟

صدورهرگونه قرار و تصمیم قضائی علیه افراد، مستلزم طی روند قانونی و رعایت مقررات آئین دادرسی کیفری است که در این پروسه با تشکیل پرونده علیه متهم و قرار دادن امکان دفاع به او، تصمیم یا قرارقضائی توسط یک فرد درمقام قضائی که قاضی نامیده می شود اتخاذ می شود. با توجه به اظهارات محسنی اژه‌ای که اخیرا در مقام سخنگوی قوه قضائیه در رابطه با وضعیت آقایان موسوی و کروبی به صراحت بیان داشتند "تعبیربازداشت صحیح نیست و بحث آئین دادرسی نیز در اینجا مطرح نیست..." کاملا روشن است که هیچگونه روند قانونی در خصوص نگهداری آنان در وضعیت فعلی طی نشده و این عزیزان در تمام این مدت به نحو غیرقانونی در بازداشت بوده‌اند و پر واضح است که محاکمه‌ای هم صورت نگرفته است.

این مقام ارشد قضایی در اظهار نظر دیگری گفته "هیچ وکیلی در ایران زندانی نیست" و تنها در میان وکلای زندانی به نام آقای سلطانی اشاره و دلیل بازداشت او را "حمایت از تروریسم" عنوان کرده‌اند. آخرین خبر شما از تعداد وکلای زندانی و اتهامات آنان چیست؟

با یک نگاه سطحی به تیتر اخبار زندانیان به راحتی می توان آماری از تعداد قابل توجهی از وکلای دادگستری که به جهت دفاع از متهمین سیاسی و عقیدتی در زندان هستند، به دست اورد. در حال حاضر علاوه بر آقای سلطانی و خانم ستوده، آقایان سیف‌زاده، شعله سعدی، دانشجو، امید بهروزی، فرشید یداللهی‌٬ امیر اسلامی‌٬ امید بهروزی و افشین کرم‌پور در زندان هستند و آقای دادخواه در انتظار اظهارنظر دادگاه تجدیدنظر به سر می‌برند. تعدادی دیگر از وکلا نیز با اتهامات سیاسی مواجه شده وعلیه آنان در دادسرای اوین پرونده تشکیل شده است. علاوه بر این‌ها آقای هوتن کیان وکیل سکینه آشتیانی که به جهت دفاع از موکل و افشای موارد نقض قانون در پرونده موکلش ، به 11 سال حبس محکوم شده است .

آیا آقای سلطانی، در مدت بازداشت هرگز با اتهامی نظیر "حمایت از تروریسم" مواجه بوده است؟

خیر، تا کنون چنین اتهامی علیه ایشان مطرح نشده است. اتهامات مطرح شده علیه ایشان، مشارکت در تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر، تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت و تحصیل مال نامشروع از طریق گرفتن جایزه‌ی نورمبرگ بوده است.

در این صورت آقای سلطانی می‌تواند از دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه شکایت کند؟

قطعا و قانونا. آقای سلطانی از این حق برخوردار هستند که علیه ایشان طرح شکایت کنند و از مقامات قضایی بخواهند که با رسیدگی بی‌طرفانه و عادلانه به موضوع شکایت رسیدگی و حکم مقتضی صادر کنند.

در قانون مجازات اسلامی برای فردی که چنین اتهامی را به شخص دیگری وارد می‌کند، چه مجازاتی در نظر گرفته شده است؟

هیچ‌کس حق ندارد دیگری را متهم به ارتکاب جرمی کند مگر این که قبلا آن شخص به جهت ارتکاب آن جرم محکوم شده و مجازاتی علیه او صادر شده باشد. این عمل یعنی متهم کردن دیگری به ارتکاب جرمی که مرتکب نشده است، در قانون مجازات اسلامی تحت عنوان افتراء مطرح شده و برای آن مجازات حبس و شلاق یا یکی از آنها حسب مورد، تعیین شده است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، از لحاظ حقوقی چه جایگاهی در قوه قضاییه دارد؟ آیا او در جایگاهی هست که بتواند چنین اظهاراتی را مطرح کند؟

ستاد حقوق بشر یکی از نهادهای تشکیل شده در قوه قضائیه و در واقع یکی از ساز و کارهای نظارتی این قوه بر اجرای صحیح قوانین است. یکی از اهداف و وظایف اولیه آن دفاع قانونمند از حقوق مردم و حقوق شهروندی و نه حاکمیت، در داخل و مجامع بین‌المللی است و یکی از اعضای آن دبیر ستاد است. با توجه به اهداف ناظر بر تشکیل این ستاد، فرض بر این است که کلیه ارکان واعضای آن با آگاهی کامل از مقررات و حقوق شهروندی به دنبال احقاق حقوق شهروندان و مردم ایران و جلوگیری از نقض مقررات قانونی هستند. با این فرض انتظار می‌رود فارغ از هر گونه وابستگی سیاسی به قدرت حاکم و به نحو بی‌طرفانه وضعیت حقوقی شهروندان مورد توجه این نهاد قرار گیرد و با ناقضان حقوق شهروندی برخورد قانونی شود وانتظار نمی‌رود شخصی در سمت دبیر این ستاد بدون ارائه دلایل قانونی اظهاراتی کند که مصداق آشکار نقض حقوق انسان‌ها باشد. این‌گونه اظهارات بی‌پایه و اساس آن هم توسط مقامی در سمت دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، نشانگر عدم اعتقاد مسئولین این قوه به حقوق بشر وعدم اراده اجرای قوانین داخلی و بین‌المللی در حق مردم ایران است.

سپاس از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

 

منبع:  کمیته گزارشگران حقوق بشر

 

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options