Skip navigation.
Home

نامه روزنامه‌نگاران ایرانی خارج از کشور به احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر

12zendanistrike3.jpg
۴ تیر , ۱۳۹۰

خبرگزاری حقوق بشر ایران - رهانا

جمعی از روزنامه نگاران ایرانی خارج از کشور در نامه ای به احمد شهید، از اعتصاب غذای زندانیان و موارد نقض حقوق بشر نوشتند.

به دنبال نامه روزنامه‌نگاران داخل ایران خطاب به زندانیان در اعتصاب غذا و درخواست برای شکستن اعتصاب، روزنامه‌نگاران ایرانی خارج از کشور نیز در نامه‌ای احمد شهید؛ گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران را مخاطب قرار داده و خواستار توجه او به این مساله شدند.

در قسمتی از این بیانیه که به امضای ۶۱ روزنامه نگار رسیده است، آمده است که: «از جناب‌عالی انتظار داریم به رسالت خود مبنی بر تهیه گزارشی جامع از وضع حقوق بشر در ایران عمل کنید و امیدواریم که دولت ایران نیز زمینه دسترسی شما را به قربانیان نقض حقوق بشر اعم از خانواده‌های کشته شدگان پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ و زندانیان سیاسی و عقیدتی فراهم آورد” و همچنین تاکید شده است: “تقاضای فوری ما این است که به طور ویژه نسبت به شرایطی که منجر به اعتصاب غذای تعدادی از زندانیان بند ۳۵۰ بازداشتگاه اوین (ابوالفضل قدیانی٬ محمدرضا مقیسه٬ محمد داوری٬ محمدجواد مظفر٬ عمادالدین باقی٬ فیض‌الله عرب‌سرخی٬ امیرخسرو دلیرثانی٬ عماد بهاور٬ محسن امین‌زاده٬ قربان بهزادیان‌نژاد٬ بهمن احمدی امویی٬ مهدی اقبال٬ حسن اسدی‌زیدآبادی و عبدالله مومنی) و همچنین تعدادی از زندانیان زندان رجایی‌شهر (مسعود باستانی٬ عیسی سحرخیز٬ کیوان صمیمی بهبهانی٬ جعفر اقدامی و علی عجمی) شده، موضع‌گیری کنید.»

متن کامل این بیانیه  که ندای سبز آزادی آن را منتشر کرده است، از این قرار است:

عالی‌جناب احمد شهید

گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران
انتخاب شایسته جناب‌عالی برای تهیه گزارشی از موارد نقض حقوق بشر در ایران باعث دل‌گرمی آزادی‌خواهان و فعالان دموکراسی‌خواه شده است. جناب‌عالی مطمئنا تاکنون بخشی از گزارش‌ها درباره موارد نقض حقوق بشر در ایران را مطالعه کرده‌اید. گزارش‌هایی که نشان‌دهنده سرکوب‌های سیاسی سازمان‌یافته علیه مخالفان حکومت و فعالان نهادهای مدنی است. آمار فاجعه‌بار اعدام‌ها، بازداشت‌های خودسرانه، شکنجه‌های جسمی و روحی در کنار ایجاد جو پلیسی همگی حکایت از وخامت اوضاع حقوق بشر در ایران دارد. حکومت همچنین با مسدود کردن دریچه‌های اطلاع رسانی آزاد که در اشکال گوناگونی چون توقیف رسانه‌ها، پارازیت اندازی بر شبکه‌های ماهواره‌ای و فیلترینگ سایت‌های اینترنتی  بروز یافته است٬ در صدد تحمیل صدای خود به شهروندان است. مسدود شدن رسانه‌های ارتباطی بسیاری از روزنامه‌نگاران را نیز٬ علی‌رغم عشق به میهن خود٬ ناگزیر از مهاجرت ساخته است. به گونه‌ای که ایران در کنار کوبا٬ صاحب عنوان بیشترین روزنامه‌نگاران تبعیدی است.
ما جمعی از روزنامه‌نگاران که به دلایل گوناگون و برخی به دلیل فشارهای حکومت٬ کشور خود را ترک کرده‌ایم٬ از جناب‌عالی انتظار داریم به رسالت خود مبنی بر تهیه گزارشی جامع از وضع حقوق بشر در ایران عمل کنید و امیدواریم که دولت ایران نیز زمینه دسترسی شما را به قربانیان نقض حقوق بشر اعم از خانواده‌های کشته شدگان پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ و زندانیان سیاسی و عقیدتی فراهم آورد.
رسیدگی دقیق درباره وضعیت زندان‌های ایران نیازمند گفتگو با زندانیانی است که طی دو سال گذشته  فجایع حقوق بشری نظیر تجاوز به زندانیان، ضرب و شتم مکرر زندانیان، تهدید خانواده های آنان و ده‌ها مورد دیگر را گزارش کرده‌اند.
همچنین تقاضای فوری ما این است که به طور ویژه نسبت به شرایطی که منجر به اعتصاب غذای تعدادی از زندانیان بند ۳۵۰ بازداشتگاه اوین (ابوالفضل قدیانی٬ محمدرضا مقیسه٬ محمد داوری٬ محمدجواد مظفر٬ عمادالدین باقی٬ فیض‌الله عرب‌سرخی٬ امیرخسرو دلیرثانی٬ عماد بهاور٬ محسن امین‌زاده٬ قربان بهزادیان‌نژاد٬ بهمن احمدی امویی٬ مهدی اقبال٬ حسن اسدی‌زیدآبادی و عبدالله مومنی) و همچنین تعدادی از زندانیان زندان رجایی‌شهر (مسعود باستانی٬ عیسی سحرخیز٬ کیوان صمیمی بهبهانی٬ جعفر اقدامی و علی عجمی) شده، موضع‌گیری کنید.
یکی از خواسته‌های کلیدی آن‌ها رسیدگی دقیق قضایی به پرونده مرگ مشکوک هاله سحابی و هدی صابر دو تن از فعالان دموکراسی خواه است. ظن فراوانی نسبت به تلاش عامدانه ماموران حکومت برای سربه نیست کردن این افراد وجود دارد. چنانچه دولت ایران مانع دسترسی شما برای کسب اطلاعات در این باره شد  می توانید روی کمک روزنامه نگاران تبعیدی که توان خود را طی دو سال اخیر صرف بازتاب دادن صدای معترضان کرده‌اند حساب کنید. امید ما این است که در نهایت گزارش شما از نقض حقوق بشر در ایران باعث عقب نشینی جمهوری اسلامی از اعمال رفتارهای بی قاعده و شرم آور علیه شهروندانش شده یا دستکم این که ادعاهایش برای احترام به حقوق شهروندان ایرانی بیش از گذشته بی‌اعتبار شود.

امضاکنندگان بیانیه:
۱. آذر٬ شبنم
۲. آذر٬ شکوفه
۳. اکبرین٬ محمدجواد
۴. امت‌علی٬ سارا
۵. امیرشاهی٬ فرنوش
۶. امیری٬ نوشابه
۷. امین٬ سعیده
۸. امینی٬ آسیه
۹. اورند٬ مهدی
۱۰. ایزدی٬ محمد
۱۱. بختیارنژاد٬ پروین
۱۲. بختیاری٬ بیتا
۱۳. بنیاد٬ تارا
۱۴. بهاری٬ مازیار
۱۵. بهکام٬ نگین
۱۶. بهنود٬ مسعود
۱۷. بهمنی٬ آرش
۱۸. تاجیک٬ مهدی
۱۹. توکلی٬ دلبر
۲۰. جامی٬ مهدی
۲۱. جلالی‌فراهانی٬ احمد
۲۲. حبیبی٬ فرنگیس
۲۳. حسینی‌پژوه٬ آرش
۲۴. حسین‌زاده٬ محبوبه
۲۵. خردپیر٬ علی
۲۶. داوودی‌مهاجر٬ فریبا
۲۷. رافت٬ احمد
۲۸. رفیع‌زاده٬ شهرام
۲۹. رسول‌پور٬ سامان
۳۰. رضایی٬ علی‌رضا
۳۱. رمضانی٬ بنفشه
۳۲. رهبر٬ محمد
۳۳. سربخشیان٬ حسن
۳۴. سعادتی٬ لیلا
۳۵. صدر٬ بنیامین
۳۶. صدیق٬ رضا
۳۷. صمدبیگی٬ بهروز
۳۸. عابدی٬ احسان
۳۹. علمی٬ حدیث
۴۰. علیجانی٬ ارشاد
۴۱. علیجانی٬ رضا
۴۲. علی‌نژاد٬ مسیح
۴۳. غیبی٬ رضا
۴۴. فخرایی٬ پویان
۴۵. قاضی٬ فرشته
۴۶. قجر٬ آیدا
۴۷. قریشی٬ کاوه
۴۸. قلی‌پور٬ بهنام
۴۹. قلیچ‌خانی٬ سیامک
۵۰. کاظمیان٬ مرتضی
۵۱. کوثر٬ نیک‌آهنگ
۵۲. مدرس‌علوم٬ مژگان
۵۳. مزروعی٬ حنیف
۵۴. ملک‌محمدی٬ لیلا
۵۵. مهتدی٬ علی
۵۶. میردامادی٬ سراج‌الدین
۵۷. نبوی٬ سیدابراهیم
۵۸. نیستانی٬ مانا
۵۹. وحیدمنش٬ پروانه
۶۰. ولی‌زاده٬ رضا
۶۱. یزدان‌پناه٬ محمدرضا

 

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options