Skip navigation.
Home

یک نماینده مجلس: ۳۵ زندان در کشور در حال ساخت است

آفتاب- عضو کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی، در واکنش به اظهارات اخیر رئیس سازمان بازرسی که از کمبود ظرفیت زندان‌ها در کشور گلایه کرده بود گفت: حدود ۳۵ زندان در کشور در حال ساخت است که باید ساخت آنها هرچه سریع‌تر به اتمام برسد.

به گزارش آفتاب، موسی قربانی در گفت‌وگو با خانه ملت، تصریح کرد: پس از انقلاب بنا به دلایلی تصمیم گرفته شد که زندان‌سازی در کشور متوقف شود، اما این تصمیم اشتباه بود چرا که نداشتن زندان باعث کاهش در میزان جرم و جرائم نخواهد شد.

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باوجود رشد جمعیت از زمان پیروزی انقلاب تا به حال اقدام به ساختن زندان نکرده‌ایم و همین مساله مشکلاتی را به وجود آورده است، در عین حال زندان‌های فعلی کشور نیز در حال فرسایش است.

وی همچنین افزود: برخی جرائم در ارتباط با مواد مخدر طی این سال‌ها رشد فزاینده‌ای داشته است و باعث شده حجم امجرمین موارد مخدر بیش از سایر زندانیان باشد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: البته مشکل فعلی کمبود فضای زندان‌ها در کشور تنها رشد جمعیت نیست، بلکه متاسفانه روحیه زندانی کردن افراد در برخی از قضات وجود دارد؛ چرا که در برخی موارد می‌توان زندانی را به زندان محکوم نکرد. تمام این موارد باعث شده است که ظرفیت‌ زندان‌ها بیش از گنجایش آن باشد.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس در ادامه به راه‌کارها برای حل این مشکل اشاره کرد و بیان داشت: سه راه کار برای حل این مشکل وجود دارد که بعضی از این راه کار‌ها می‌تواند در کوتاه مدات و بلند مدت استفاده و اثرگزاری خود را داشته باشد.

وی گفت: ما نمی‌توانیم زندان نسازیم و نمی‌توانیم بگوییم مجرم هم در نداریم، باید ساخت زندان‌های جدید در دستور کار قرار گیرد در عین حال به مواردی در ساخت این زندان نیز توجه شود.

وی خاطرنشان کرد: فردی که به زندان محکوم می‌شود در بیشتر مناطق باید مسافت طولانی را تا دادگاه طی کند و همین مسافت طولانی در ملاقات وی با خانواده نیز اثر می‌گذارد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی اظهار کرد: برای حل برخی مشکلاتی که برای زندانیان به وجود می‌آید در هر منطقه از کشور باید زندانی داشته باشیم که قابل دسترسی برای دادگستری و خانواده‌های آنها باشد.

قربانی تاکید کرد: در شهر تهران با این میزان جمعیت تنها زندان اوین وجود دارد، در بودجه دستگاه قضایی کشور در سال جاری نیز بر روی این مورد دقت کافی شد و فکر می‌کنم که اکنون حدود ۳۵ زندان در کشور در حال ساخت است که باید ساخت آنها هرچه سریع‌تر به اتمام برسد.

وی همچنین پیشنهاد داد: صدور قرار تامین که در ابتدای بررسی هر پرونده برای متهمین منجر به زندانی شدن بسیاری از افراد می‌شود، بعضا مواردی که می‌تواند قرار بازداشت موقت نداشته باشد، بازداشت موقت صادر می‌شود که قاضی می‌تواند در آن مورد تدبیر کند. برخی جرائم نیز وثیقه‌های بالایی را برای آزادی می‌خواهد که منجر به بازداشت می‌شود به دلیل اینکه فرد نمی‌تواند این وثیقه را تامین کنند روانه زندان می‌شود، بنابراین در صدور این حکم‌ها نیز اگر دقت کافی شود در کاهش زندانیان موثر خواهد بود.

وی تصریح کرد: گاهی نیز افراد را تحت نظرزندانی می‎کنند فردی را که به عنوان زندانی تحت نظر است محکوم و مجرم نیست، این حکم‌ها نیز باید به‌گونه‌ای صادر شود که منجر به بازداشت فرد و روانه شدن به زندان نشود.

نماینده مردم قائنات ادامه داد: همچنین می‌توان از مجازات‌های جایگزین در برابر محکومیت‌های بالا و حبس‌های طویل المدت استفاده شود که در این قسمت نیز نیاز به تدبیر قضات است تا افراد کمتری به زندان معرفی شوند.

وی بیان داشت: زمانی که برای یک فرد مجازات ۱۵سال حبس در نظر گرفته می‌شود، این حکم با گذر زمان شامل عفو می‌شود و محکومیت او به ۵سال کاهش پیدا می‌کند بنابراین بهتر است به جای این محکومیت‌ها از مجازات معقول و منطقی که حتما اعمال می‌شود، استفاده کنیم، چرا که در برخی موارد مجازاتی غیر از حبس نیز می‌تواند اثرگزار باشد. برای افراد منکراتی پرداخت جزای نقدی و شلاق خوردن بیشتر می‌تواند اثرگزار باشد تا محکومیت‌های طولانی.

“مصطفی پورمحمدی” رئیس سازمان بازرسی کل کشور چندی پیش در مورد استاندارد نبودن زندان‌ها و نظارت سازمان بازرسی در این بخش اظهار کرد: سازمان بازرسی در این بخش نظارت دارد؛ ما به ضعف‌ها واقفیم و نقایص را تذکر داده‌ایم ولی موارد گفته شده عمدتا خلاف واقع است.

پورمحمدی ادامه داد: اشکالات عمده‌ای در زندان‌ها وجود دارد و کمبود ظرفیت از جمله آنهاست و اکنون زندان‌ها ۴برابر ظرفیت در خود زندانی دارند و۶۰درصد زندانیان ما مواد مخدری هستند. تعداد زیادی بدهکار اقتصادی هم در زندان‌ها حضور دارد که حجم زندانیان را بیش از حجم ظرفیت زندان‌ها کرده است. عمده مشکل در زندان‌های ما این است که گنجایش این تعداد زندانی را ندارند اما خوشبختانه با فعالیت دولت و تاکید مقام معظم رهبری و رئیس مجلس، بودجه‌ قابل توجهی امسال به زندان‌ها اختصاص یافت.

 

 

http://www.chrr.biz/spip.php?article14526

 

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options