Skip navigation.
Home

عفو بین الملل خواستار بررسی حوادث خونین زندان قزلحصار شده است

سازمان عفو بین الملل خواستار رسیدگی به حادثه منجر به کشته شدن شماری از زندانیان در زندان قزلحصار ایران شده است.

عفو بین المللی، از سازمان های مدافع حقوق بشر، با انتشار اطلاعیه ای نسبت به خبرهای مربوط به کشته شدن حدود چهارده نفر در زندان قزلحصار در شامگاه روز سه شنبه این هفته ابراز نگرانی کرده و این حادثه را باعث نگرانی دانسته است.

زندان قزلحصار در منطقه کرج، نزدیک تهران واقع شده است.

روز چهارشنبه این هفته، روابط عمومی سازمان زندان های ایران با صدور اطلاعیه ای گفت که تعدادی از "زندانیان شرور و قاچاقچیان مواد مخدر که حکم اعدام آنها صادر شده است، قصد داشتند در یکی از بخش های زندان قزلحصار با انجام خرابکاری مبادرت به فرار نمایند که با حضور مقتدرانه مسئول و همکاری سایر زندانیان، که با این اقدام آنان مخالف بودند، ناکام ماندند."

در گزارش های بعدی، آماری از تلفات این درگیری نیز منتشر شد.

از جمله روزنامه جام جم، با اعلام اینکه زندانیان قصد فرار از دیوار زندان را داشتند، از کشته شدن ده نفر و زخمی شدن پانزده نفر در "درگیری تن به تن با ماموران" خبر داد در حالیکه، به گفته عفو بین الملل، رادیو و تلویزیون دولتی ایران کشته شدن چهارده نفر را تایید کرد.

برخی از سایت ها مخالف دولت نیز با ابراز تردید نسبت به گزارش های رسمی در مورد این حادثه، اطلاعات متفاوتی را در این زمینه منتشر کردند.

حسیبه جاج صحراوی، معاون مدیر عفو بین الملل در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، گفته است که تلفات زیاد این واقعه باعث نگرانی است و افزوده است که "مقامات زندان مسئول حفظ نظم و حفاظت از جان زندانیان هستند و باید از خود خویشتنداری نشان دهند."

وی گفته است که انجام سریع تحقیقات در مورد کشته شدگان این حادثه ضرورت دارد و باید این تحقیقات به شکلی مستقل، شفاف و منطبق با ضوابط و مقررات بین المللی ناظر بر حمایت از حقوق زندانیان، از جمله "مقررات حداقل راجع به رفتار با زندانیان" و "اصول حفاظت از کلیه افراد تحت بازداشت و زندانی" صورت گیرد.

خانم صحراوی اظهار داشته است: "متاسفانه، قوه قضائیه ایران به شکلی مستمر از انجام اینگونه تحقیقات سر باز زده و به همین دلیل نیز عفو بین الملل از جامعه جهانی می خواهد تا از فرصت برگزاری اجلاس جاری شورای حقوق بشر سازمان ملل برای تعیین گزارشگر ویژه ای به منظور نظارت و گزارش شرایط حقوق بشر در ایران استفاده کند."

براساس گزارش عفو بین الملل، در حالیکه مقامات ایرانی گفته اند که حادثه منجر به قتل زندانیان با اقدام زندانیان محکوم به اعدام و قاچاقچیان مواد مخدر در ایجاد آتش سوزی عمدی و زمینه سازی فرار آغاز شد، گروه های مدافع حقوق بشر اعلام کرده اند که این حادثه ناشی از برخورد ماموران با زندانیانی بود که نسبت به شرایط نامناسب زندان و انتقال برخی از آنان برای اجرای حکم اعدام، معترض بودند.

به گفته عفو بین الملل، یکی از فعالان ایرانی حقوق بشر گفته است که اوایل روز چهارشنبه، با یکی از زندانیان بند دو زندان قزلحصار تماس تلفنی داشت اما این تماس، به طور ناگهانی قطع شد.

این زندانی در مورد حادثه شب پیش از آن گفت که نگهبانان مسلح بر بام مشرف بر در ورودی این بند و مقابل آن مستقر شده بودند و زندانیان به منظور جلوگیری از هجوم آنان، تشک های خود را به آتش کشیدند اما نگهبانان به سوی آنان آتش گشودند.

در مورد میران تلفات این حادثه، عفو بین الملل افزوده است که در اثر اصابت گلوله، دست کم شش نفر کشته و بیش از یکصد نفر زخمی شدند که تعدادی از آنان پس از انتقال به مراکز درمانی، جان خود را از دست دادند.

خانم حاج صحراوی گفته است: "همه می دانیم که مقامات ایرانی در حال حاضر، در یک دوره کشتار به سر می برند و از اول سال تا کنون، بیش از یکصد نفر را - عمدتا به اتهام اعلام شده قاچاق مواد مخدر - اعدام کرده اند و این واقعه دلیل دیگری برای آن است که باید فورا اجرای تمامی احکام اعدام را به حالت تعلیق درآورند."

http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2011/03/110318_l03_ghezelhesar_amnesty.shtml

 

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options