Skip navigation.
Home

عفو بین‌الملل: جمهوری اسلامی مخالفان را سرکوب و شکنجه می‌کند

سازمان عفو بین‌الملل جمهوری اسلامی را متهم کرد که برای خاموش کردن صدای ناراضیان از شکنجه و اعدام و به زندان انداختن دانشجویان و روزنامه‌نگاران استفاده می‌کند.

logo_amnesty_International_11 رهانا: سازمان عفو بین الملل در گزارشی جمهوری اسلامی را متهم کرد که برای خاموش کردن صدای ناراضیان و دگراندیشان از شکنجه، اعدام با انگیزه های سیاسی و به زندان انداختن دانشجویان، روزنامه نگاران و فعالان و روحانیون استفاده می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سازمان عفو بین الملل در این گزارش می افزاید: «وکلا، دانشگاهیان، زندانیان سیاسی سابق و اعضای اقلیت های مذهبی هم در موج این سرکوب ها گرفتار شده اند.»

این گزارش تحت یک مجموعه کامل با عنوان « از اعتراض تا زندان – یک سال پس از انتخابات در ایران» منتشر شده است.

محمود احمدی نژاد پیشتر هشدار داده که هیچگونه تظاهرات در روز ۲۲ خرداد، سالگرد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران را تحمل نخواهد کرد.

کلودیو کوردون، دبیرکل موقت سازمان عفو بین الملل می گوید:« دولت جمهوری اسلامی، مصمم به خاموش کردن تمامی صداهای مخالف است و در همین حال، تلاش دارد از هرگونه بررسی و تحقیق جهانی و بین المللی که به نقض حقوق بشر که مرتبط با حوادث پس از انتخابات است را بدون پاسخ بگذارد.»

دولت محمود احمدی نژآد می گوید انتخابات منصفانه بوده و غرب را به بروز ناآرامی در ایران متهم می کند.

به گزارش رویترز، هزاران تن در جریان اعتراض ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران دستگیر شده اند . هرچند برخی از این افراد آزاد شده اند، اما بیش از ۸۰ تن به احکام زندان از یک سال تا ۱۵ سال محکوم شده اند. دو تن از افرادی که در جریان اعتراض ها به نتیجه انتخابات دستگیر شده بودند هم اعدام شدند.

عفو بین الملل می گوید حدود ۵۰ تن از پیروان آیین بهایی هم در ایران پس از اعتراض ها به نتیجه انتخابات دستگیر شدند. این گزارش همچنین به اعدام چهار تن از شهروندان کرد در ایران اشاره می کند که بدون هیچگونه اعلام قانونی به دار کشیده شدند و به گفته عفو بین الملل، پیامی برای ساکت کردن دیگر معترضان در آستانه سالگرد انتخابات ریاست جمهوری بود.

کلودیو کرودون گفت:«مقامات جمهوری اسلامی باید این کمپین ترس و هراس که برای سرکوب حتی کوچکترین اعتراض به دولت به راه انداخته اند را پایان دهند.»

وی افزود:« آنها (مقامات ایران) تا روز سالگرد انتخابات، از حکم اعدام به عنوان ابزاری برای سرکوب استفاده می کنند و مقامات جمهوری اسلامی همه را به جز خودشان در مورد بروز ناآرامی ها در ایران سرزنش می کنند و تقصیر را به گردن همه جز خودشان می اندازند.»

کلودیا کرودون گفت:«مقامات ایران هیچ احترام و ارزشی برای حتی قوانین خود که طبق آن، هرگونه مجازات و یا سوءرفتار با بازداشت شدگان ممنوع است، قائل نیستند.»

انتقاد جدی و دنباله دار عفو بین الملل

سازمان عفو بین‌الملل پیشتر هم در گزارشی به وخیم تر شدن اوضاع حقوق بشر پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خردادماه سال گذشته در ایران اشاره کرده و گفته بود هر سه نامزد رقیب محمود احمدی‌نژاد اعلام کردند که در انتخابات تقلب شده است و به شورای نگهبان در این باره اعتراض کردند اما شورای نگهبان تنها بخشی از آرا را بازشماری کرد و به شمارش کل آرا تن نداد.

در این گزارش یادآوری شده بود که بسیج و دیگر نیر وهای امنیتی خشونت بیش از اندازه علیه تظاهرات‌کنندگان به خرج داده و آنها را کتک زده، از باتوم برای ضرب و شتم استفاده کرده یا با موتور آنها را مجروح کردند.

در ادامه این گزارش آمده بود مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کردند که ۴۳ نفر از معترضان کشته شدند، اما مخالفان می‌گویند بیش از ۱۰۰ نفر کشته و صدها نفر زخمی شده‌اند.

کشته شدن ندا آقا سلطان مورد دیگری است که در این گزارش به آن پرداخته شده بود وعفو بین‌الملل تاکید کرده بود در حالی که مشخص شد فرد ضارب ندا آقا سلطان عضوی از بسیج بوده است، مقام‌های جمهوری اسلامی، رسانه‌های بریتانیایی و آمریکایی را عامل قتل ندا سلطان معرفی کردند و خانواده وی و دیگران در مراسم عزاداری از سوی نیروهای امنیتی مورد اذیت و آزار قرار گرفتند.

عفو بین الملل پیشتر هم در گزارشی گفته بود در رویدادهای پس از انتخابات بیش از ۵۰۰۰ نفر دستگیر شدند که سیاستمداران اپوزیسیون، روزنامه‌نگاران، دانشگاهیان، دانشجویان، وکلا، فعالان حقوق بشر و افسران نیروهای نظامی نیز در میان آنها بودند.

http://www.rhairan.biz/archives/15389

 

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options